Anasayfa / HABER / 2013-TUS başa sardı. Genç doktorlara kötü haber
Özel Ders

2013-TUS başa sardı. Genç doktorlara kötü haber

161ÖSYM, 8 Eylül 2013 tarihinde yapılan ve idari yargının 6 soru ile ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçlarının yeniden hesaplandığını açıkladı. 2013’de TUS’a giren adaylar şimdi yeniden tercih yapacak. Tercihler 26-31 Aralık tarihleri arasında yapılacak. Üst mahkeme aksi yönde bir karar verirse, bu yerleştirmeler geçerli sayılmayacak.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, 8 Eylül 2013 tarihinde yapılan TUS’ta 6 soru hatalı olduğu için konu yargıya taşındı. İdari yargı da 6 soru ile ilgili iptaline karar verdi. Ancak 2013’te yapılan sınava göre 11 Kasım 2013 ve 18 Aralık 2013 tarihlerinde yerleştirmeler yapıldı. İdari yargı kararı gereğince, üzerinden bir yıl geçtikten sonra adaylardan yeniden tercih alınacak ve yeni puanlara göre yerleştirmeler yapılacak.  Açıklamada kararın bir yürütmeyi durdurma kararı olduğu vurgulanarak, üst mahkemenin aksi yönde bir karar vermesi halinde bu yerleştirmelerin geçerli sayılmayacağı belirtildi.
Ayrıca,  ÖSYM’nin tüm alanlarda düzenlediği sınav sorularını çok geniş bir akademisyen kadrosunun hazırladığı ve gerektiğinde bu uzmanların soruları iptal ettiği vurgulanarak, 6 sorunun yürütmesinin durdurulması kararı eleştirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

12 ay öncesine dönüş

“8 Eylül 2013 tarihinde yapılan TUS Sonbahar Dönemi ve bu sınava bağlı olarak 11 Kasım 2013 ile 18 Aralık 2013 tarihlerinde yapılan yerleştirmelerden bir yıl kadar bir zaman geçtikten sonra idari yargı merciinin tek bir bilirkişi tarafından düzenlenmiş, objektifliği pek çok alan akademisyeni tarafından kuşkulu bulunan ve bilimsel dayanağı son derece zayıf rapora dayanmak suretiyle  6 adet soru hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesi ve bu kararın da sınava giren tüm adaylara uygulanmak zorunda olunması, 12 ay öncesine geri dönüş anlamı taşıyor ve kamuoyunda huzursuzluk, ilgili kesimlerde kaos oluşturuyor ise de idari yargı kararının belli bir süre içinde yerine getirilmesi gerekliliğinden hareketle uygulamaya geçildi. Söz konusu karar bir yürütmeyi durdurma kararı olup ileriki tarihlerde mahkeme veya üst mahkeme tarafından verilebilecek aksi yönde bir karara göre yeni bir idari işlem yapılması da ihtimal dahilindedir.

Üst mahkeme farklı karar verirse…

Yürütmeyi durdurmaya ilişkin yargı kararı, ilgili kurumlar olan Yükseköğretim Kurulu ve sağlık bakanlığı’na iletildi, gerekli izinler alındı. Alınan izinler doğrultusunda, hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilen 6 soru, sınava giren ve cevap kâğıdına işaretleme yapan tüm adaylar tarafından doğru cevaplanmış kabul edilerek sınav değerlendirmesi  yeniden yapıldı. Bu değerlendirme sonucu oluşan sınav sonuçları, https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden adayların erişimine açıldı.

Bu sınav sonuçlarına göre adaylara, 26-31 Aralık tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (http://ais.osym.gov.tr) üzerinden 2013-TUS Sonbahar Tercih-3 tanımı ile yeniden tercih yapma hakkı verilecek ve adayların tercihleri doğrultusunda yeniden yerleştirme işlemi yapılacak.

Ancak, idari yargı kararının bir yürütmeyi durdurma kararı olması dolayısıyla ileriki tarihte verilecek aksi yöndeki bir karara göre işlem yapılması halinde bu yerleştirmeler adaylar açısından bir kazanılmış hak kabul edilmeyecek. Daha önce yerleşmiş olan adaylar yerleştirildikleri kurumlarda kalmak isterlerse uzmanlık eğitimlerine devam edebilecekler.

Kaos ve endişe yaratıyor

Kamuoyunda endişe ve ilgili kesimlerde kaos oluşturan bu uygulamanın tekrar etmemesi için 2015 İlkbahar döneminden başlamak üzere yapılan sınavlarda yasal itiraz süresi dolmadan veya olası mahkeme süreci sonuçlanmadan yerleştirme işlemine geçilmemesi ve benzer sorunların yaşanmayacağı yazılı sınav (açık uçlu sorularla sınav) sisteminin TUS’ta da uygulanması gibi çözümler ilgili kurumlar ile görüşülüyor.”

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

15Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş3 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

2013-TUS başa sardı. Genç doktorlara kötü haber

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş