Özel Ders

MEB’den dershanelere uyarı: Yeni kayıt yapmayın

163Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), seviye belirleme ve tespit sınavları düzenleyerek, öğrenci kaydı yapan dershanelere ilişkin valiliklere yazı gönderdi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce gönderilen yazıda, 14 Mart’ta dershanelerin özel okula dönüşümünü de içeren 6528 sayılı Kanun’un yayınlandığı hatırlatılarak, dershanelerle gerekli dönüşümü tamamlamayan özel öğrenci etüt eğitim merkezlerinin eğitim-öğretim faaliyetlerinin 1 Eylül 2015’te sona ereceğine dikkat çekildi.

Ancak afiş, el ilanı, billboardlar, görsel ve yazılı medyada, bazı dershane ve dershane gruplarının, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için seviye tespit ve belirleme sınavları adları altında, sınav yapacağı ve bunların sonuçlarına göre kurumlarına öğrenci kayıt edeceğine ilişkin bilgilerin yer aldığı belirtildi.

Yazıda, özel dershanelerin ilgili Kanun kapsamında 1 Eylül 2015’te kapatılacağından, öğrenci ve velilerin mağdur edilmemeleri amacıyla seviye tespit ve belirleme sınavlarına izin verilmemesi, velilerin ve kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi istendi.

 

ÖZDEBİR: Eylüle kadar kurslar açık

ÖZDEBİR (Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın valiliklere yolladığı yazıyı şöyle değerlendirdi:

2015-2016 eğitim dönemi için dershaneler elbette kayıt yapamayacaklar. Ancak 1 Eylül 2015’e kadar dershaneler açık. Yaz döneminde hızlı kurs yapmak isteyen dershaneler için şu anda bir engel görülmüyor. Yani dershaneci arkadaşlarımız 1 Eylül 2015’e kadar yaz döneminde 2, 2.5 aylık hızlı kurslar düzenleyebilir. Bu broşürler yaz ayları kursları için dağıtılıyorsa orada bir sıkıntı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ancak dağıtılan broşürler 2015-2016 eğitim dönemi içinse yanlış. Kanun çıktığına ve dershanelere kapatma kararı verildiğine göre yeni kayıt yapmamaları gerekir.

Kaynak: AA

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

MEB'den dershanelere uyarı: Yeni kayıt yapmayın

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş