Özel Ders

Yine kar tatili

Öğrencileri anlayabiliyorum. Hepimiz öğrenciyken ekstradan bir şekilde tatil olsa da okula gitmesek diye dua ederdik. Hatta o 1 günlük tatil bize o kadar uzun gelirdi ki. Hiç bitmesin isterdik. Peki ya sonra ?

Yine kar tatili 2Hep düşünmüşümdür ‘ne kadar çok tatil yapıyoruz’ diye. Biz millet olarak tatili çok severiz. Bunun sebeplerini düşünmek gerekir elbette. Avrupa’ya oranla mesai saatlerimizin çok olması mı sebep ? Ağır çalışma şartları mı ? Hiç kimsenin mesleğini sevmiyor olması mı ? Emekli maaşının kimseye yetmemesi mi ? Yoksa gerçekten bu bizim karakterimiz mi ? Tembellik.

İşte bunları değerlendirirken verimli bir analiz ve yorum yapabilmek için kafamızı yukarıya kaldırmamız gerekiyor. Avrupa’da, Amerika’da bu işler nasıl yürüyor ? Eşe dosta sorarak ve bu konuda internetten biraz da araştırma yapınca ortada bir anormallik görüyorsunuz. Kanada’yı ele alalım. Kanada çok büyük bir ülke. Kanada deyince bizim aklımıza ‘soğuk’ geliyor. Aslında her yeri de soğuk iklime sahip değil. Ama biz sert iklimin yoğun yaşandığı bölgeleri ele alalım. 2 gün önce ajanslara bir haber düştü. ‘Kanada’da kış alarmı’ diye. Haberin içeriğini okudukça aslında bazı parçalar yerine oturuyor.

Bazı bölgelerde sıfırın altında 48 dereceye ulaşan soğuklar ve 40 santimetreyi aşan kar kalınlığı yüzünden okullar tatil edildi.

Hadi Kars’ı, Bingöl’ü geçiyorum. İstanbul’da okullar nasıl tatil olabiliyor hiç düşündünüz mü ? Acaba 1 gün kar yağınca bile belediyelerimiz karları temizleyemediği için mi tatil ilan ediliyor okullar ? Meteoroloji denen bir bilim varken, karın geleceğin 2 hafta önceden belli olurken hiçbir önlem alınmaması yüzünden mi tatil ediliyor okullar ?

Peki, okullar tatil edildi. Peki okula gitmeyen yüzbinlerce öğrencinin kaçırdıkları dersler nasıl telafi ediliyor ? Ya da ediliyor mu ? Sayın veliler, acaba kaçınız bunu sorguluyor ya da umursuyorsunuz ? Siz bunları düşünmez ve umursamazken kimin umursamasını bekliyorsunuz ? Eğitim sistemimiz belli. Yok. Sistem yok. Peki zaten var olmayan bir sistemde bir de bunların yaşanmasını kaçınız umursuyorsunuz o kadar merak ediyorum ki.

Neyse, belki de ben ufak detaylarda yüzüyorumdur. Belki de gerçekten çok önemsizdir bu mevzu. Belki de kar tatili sadece kar tatilidir.

Hepimizin tatili kutlu olsun..

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Yine kar tatili

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş