Özel Ders
universitelerin-yasanan-sureclere-kayitsiz-kalmalari-olanaksiz

‘Üniversitelerin yaşanan süreçlere kayıtsız kalmaları olanaksız’

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Kök, 2016-2017 eğitim öğretim yılının açılış törendeki konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimini nefretle kınadıklarını belirterek, üniversitelerin ülkede ve dünyada yaşanan süreçlere kayıtsız kalamayacaklarını belirtti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini nefretle kınadıklarını belirterek, “Toplumsal barışı ve demokratik düzeni bozmaya yönelik bu tür şiddet ve terör olayları, insanlığın karşı karşıya bulunduğu en önemli ve tehlikeli sorun olmanın yanında ekonomik, sosyal, teknolojik ve kültürel gelişmelerin önündeki en büyük engeldir. ” dedi.

Kök, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla düzenlenen törendeki konuşmasında, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini nefretle kınadıklarını belirterek, hem bu süreçte yaşamını kaybeden vatandaşları, hem de yıllardır toplumsal barışı ve demokratik düzeni bozmaya yönelik şiddet ve terör olaylarında şehit olan güvenlik güçlerini saygı, minnet ve rahmetle andıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Kök, şunları söyledi:

“Yaşadığımız süreç göstermiştir ki kuruluş ilkelerimize bağlı bir şekilde Atatürk ilke ve devrimlerine, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti kurallarına uygun, yansız, liyakat sistemini göz ardı etmeden, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesiyle oluşturulan toplum ve birey yaşamı, ulus egemenliğinin hiçbir surette, hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılmadığı, kuvvetler ayrımının gözetildiği güçlü bir devlet yaşamının da güvencesidir. Biliyoruz ki toplumsal barışı ve demokratik düzeni bozmaya yönelik bu tür şiddet ve terör olayları, insanlığın karşı karşıya bulunduğu en önemli ve tehlikeli sorun olmanın yanında ekonomik, sosyal, teknolojik ve kültürel gelişmelerin önündeki en büyük engeldir de.”

Prof. Dr. Kök, “Üniversiteler olarak ülkede ve dünyada yaşanan süreçlere kayıtsız kalınması olanaksız.” diye konuştu.

“Yaşadığınız çevreye zarar veren eylemlerden kaçınmalısınız”

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Kök, ODTÜ öğrencilerine şöyle seslendi:

“Bir ülkede demokrasinin yerleşmesinde önemli sorumlulukları olan üniversitelerin paydaşları ve geleceği yönetecek, yönlendirecek bireyler olarak önceliğiniz, ODTÜ değerlerine ve birbirinizin özgürlüğüne, farklılığına saygı, hoşgörü ve anlayış içinde yaklaşmanız olmalıdır. Üniversitenizi benimsemeli, onun yarattığı özgürlük ve demokrasi ortamına sahip çıkmalı, eğitim faaliyetlerine ve yaşadığınız çevreye zarar veren eylemlerden kaçınmalısınız. Demokrasi ve özgürlük ortamının değerini sadece ifadelerde bırakmayarak, yaşama geçirerek topluma örnek olmalısınız. Unutulmamalı ki, birbirinin hakkına ve özgürlüğüne saygılı, sorumlu davranma yetkinliği demokratik bir toplumun yaratılmasında ve yaşatılmasında temel değerlerdir. Sizlerden isteğim, kendinizi ifade etme, başkalarını dinleme ve çatışmaları çözme biçiminizi ‘şiddetsiz iletişim’ çerçevesine oturtmanız ve bunun farkındalığı, bilinci, tutumu içinde hareket etmenizdir.”

Prof. Dr. Kök, konuşmasını “Üniversitemiz dün olduğu gibi önümüzdeki süreçlerde de Atatürk ilke ve devrimlerini, laikliği, insan haklarını, kadın-erkek eşitliğini, temel özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü ve bilimin doğrularını korumaya ve savunmaya devam edecektir.” sözleriyle tamamladı.

AA

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

'Üniversitelerin yaşanan süreçlere kayıtsız kalmaları olanaksız'

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş