Özel Ders
Üniversitelerin-Patent-Sayısı-Arttı

Üniversitelerin Patent Sayısı Arttı

Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çavuşoğlu, 2015’de 5 bin 512 olan yerli patent başvurusunun 2016’da yüzde 16,93’lük artışla 6 bin 445’e ulaştığını söyledi. Buna göre, 115 patent başvuruyla İstanbul Üniversitesi, ülkemizde en çok başvuru yapan üniversite oldu.

Ali Çavuşoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2016 yılı patent başvuruları hakkında bilgi verdi. Çavuşoğlu, 2015’de 5 bin 512 olan yerli patent başvuru sayısının 2016’da yüzde 16,93’lük arttığını ve sayının 6 bin 445’e ulaştığını belirtti. Patent sayısı yüksek illerin sanayileşmiş ve üniversite sayısı fazla iller arasından çıktığını söyledi.

2009’da yapılan araştırmada 139 üniversitenin toplam patent başvurusu sayısının 28 olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “31 Aralık 2016 tarihi ile 183 üniversitenin yayınlanmış patent başvuru sayısı 792 adet olduğu tespit edildi. 2009 yılında üniversite başına düşen patent sayısı 0,20 idi. Ancak 2016 itibariyle üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 oldu” dedi.

“Patent başvurusu sayısı 8 yılda 28 kat arttı”

Üniversitelerin yaptığı patent başvurusunun 8 yılda 28 kat arttığını, bununda gurur verici olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ancak bu sayının daha da artması gerektiği kanaatindeyiz. Her üniversitenin mutlaka yıllık bir patent hedefi olmalı. 2023 yılına kadar patent sayısı 1000 adeti geçmiş en az 10 üniversitemizin olmasını hedefleyip, üniversitelerimiz patent sayısını artırmada ve bu patentleri ticarileştirerek üniversitelerin patentle kazanç sağlayan ve bu ekosistemi büyüten kurumlar olmasını hedeflemeliyiz” diye konuştu.

“Türkiye’de üniversite başına 4,3 patent düşüyor”

Çavuşoğlu, 183 üniversitenin bulunduğu Türkiye’de, üniversite başına 4,3 patent düştüğünü söyledi. Sıkça dile getirilen sanayici ve üniversite işbirliği söylemlerinin güç verici açılımlar olduğunu, ancak işbirliğinin somut adımlara dönüştürülmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Üniversite sayısının artmasıyla birlikte, üniversitelerin patent başvuruları da arttı. Yaptığımız araştırmalar, üniversitelerin dışında öğretim üyelerinin de patent başvurusu yaptığı yönünde. Türkiye’de üniversite başına düşen patent sayısı 4,3 olarak ortaya çıkıyor. Yabancı üniversitelerin Türkiye’de başvurduğu patent sayısı 2009 yılındaki araştırmamızda 337 adetken 2016 itibariyle bu sayı 917 adet oldu. Yurtdışında üniversitelerin aldıkları patent sayısı 100 binden fazla. Üniversiteler patenti yüksek gelir getiren bir kaynak olarak görüyor” dedi.

“Üniversitelerde zorunlu patent dersi olmalı”

Üniversitelerin patent sayısının artması, ülkenin gelişmiş olduğunu belirten Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

“183’e ulaşan üniversitelerimizin patent sayısını artırmaları için, mühendislik ve fen-edebiyat fakültelerinde her yıl patent hedefi konmalı ve bu bölümlerde zorunlu patent dersi olmalı. Öğretim üyeleri buluş yapmaya teşvik edilmeli, öğretim üyesinin buluşunun gelirinden alacağı gelir oranı yükseltilmeli. Buluş yapan öğretim üyesinin akademik kariyerinde yükselmesi kolaylaştırılmalı. Üniversitelerden patent başvuru ve diğer araştırma-inceleme ücretleri ile yıllık sicil ücretleri alınmamalı. Üniversite-sanayi işbirliği geliştirilmeli, üniversitelerin sanayi için yaptığı buluşların patent başvuruları, üniversite ve sanayi şirketleri adına ortak tescil edilmeli”.

Devletlerin gelişmişlik seviyelerinin sahip olduğu patentlerle anlaşılacağını vurgulayan Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için sanayide kullanılan gereçlerin artırılması ve tescilli ürünlerle ticaret yapma bilincini yaygınlaştırılması gerektiğini anlattı.

Çavuşoğlu, 2016’da patent başvurusunda bulunan ilk 5 şehri şöyle sıraladı:

İstanbul: 3096
Ankara: 738
Bursa: 494
İzmir: 281
Kocaeli: 233”

Çavuşoğlu yurtdışında ve Türkiye’de bazı üniversitelerin patent sayılarını ise şu şekilde açıkladı:

Massachusetts Institute of Technology (MIT):10222
Californiya Teknoloji Ensitüsü: 6240
Harward Üniversitesi:3895
Virginia Üniversitesi:3323

31 Aralık 2016 itibariyle bazı üniversitelerimizin yayınlanan patent başvuru sayıları:

İstanbul Üniversitesi: 115
İstanbul Gelişim Üniversitesi: 69
Sabancı Üniversitesi: 31
Koç Üniversitesi: 27
İstanbul Teknik Üniversitesi: 27
Marmara Üniversitesi: 21
Boğaziçi Üniversitesi: 11
Özyeğin Üniversitesi: 10
Bahçeşehir Üniversitesi: 8
Okan Üniversitesi: 4

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Üniversitelerin Patent Sayısı Arttı

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş