Özel Ders
Üniversite Öğrencileri Okul Terkini Önleyecek

Üniversite Öğrencileri Okul Terkini Önleyecek

Akademisyenler, üniversite öğrencileri, öğretmenler el ele vererek okulu terk etme riski taşıyan öğrenciler için çalışacak. Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ), Maltepe Kaymakamlığı işbirliği ile ‘Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte’ projesini başlattı.

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığın belirlediği bir lisede yürütülecek çalışmada, üniversitenin psikoloji ile rehberlik ve psikolojik danışmanlık programından 55 öğrenci görev alacak. Akademisyenler ve okulun öğretmenleri de destek verecek. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek projeyi, SOYAÇ Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci, anlattı: Geçen yıl çalışan çocuklarla yürüttüğümüz projede, hepsinin okul hayatının bitmesiyle ilgili büyük pişmanlık ve yas içinde olduklarını gördük. Araştırdığımızda, okul terklerinin ne kadar kolay gerçekleştiğini fark ettik. Bu çocukların eğitim haklarının ellerinden, okul sistemi tarafından alındığını öğrendik.

Belirlenen lisede, okul terkiyle karşı karşıya olan çocukların okula bağlanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Öğrencilerle sanat, fotoğraf, pastacılık gibi atölyeler yapıyoruz. Bu işten liseliler kadar üniversite öğrencileri de çok şey öğrenecek. Çalışmalarımızı diğer ilçelerle, illerle de paylaşmak istiyoruz. Çalışan çocuklarla yaptığımız araştırmada okuldan uzaklaşmalarının temel nedeni olarak hep okulu işaret ettiler. Okulun yeterince kapsayıcı olmadığını, örseleyici olduğunu, rehberlik servislerinin hiç devrede bulunmadığını ve destek görmüş olsalardı okulda kalacaklarını vurguladılar. Dezavantajlı çocuklar, okulda da barınamayınca tutunacak bir aileleri de olmadığı için kendilerini sokakta buluyorlar.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Üniversite Öğrencileri Okul Terkini Önleyecek

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş