Özel Ders
Türklerin-Erasmus-Tercihi-Polonya

Türklerin Erasmus Tercihi Polonya

Gençlere yeni beceriler kazandırarak, istihdamlarını kolaylaştırmak ve kültürel etkileşimi sağlamak amacıyla farklı bir ülkede, yabancı dil öğrenme ve eğitim imkânı sunan ‘Erasmus’ programında Polonya, Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

Katılımcı ülkelerdeki ulusal ajanslar vasıtasıyla yürütülen Erasmus programı, gençlerin iyi bir eğitim alarak, iş bulma olanaklarını artırmaları, sürdürülebilir kalkınmayla ilgili yeni bakış geliştirmeleri ve yeni dil öğrenmelerini amaçlıyor. Program, okul ve yetişkin eğitimi, mesleki eğitim, gençlik ve spor çalışmalarını da kapsıyor.

‘Leonardo da Vinci’ ve ‘Gençlik’ gibi adlarla uygulanan program, AB Komisyonu tarafından alınan karar doğrultusunda 2014-2020 dönemi için Erasmus başlığı altında uygulanıyor.

Program kapsamında 2004-2016 yıllarında Türkiye’den Polonya’ya 27 binin üzerinde öğrenci gitti.

Erasmus, farklı bir ülkede, günlük hayatın zorluklarıyla mücadele ederek ve yeni insanlar tanıyarak, gençlere hayatlarının ilerleyen bölümünde sıkça faydalanacakları önemli beceriler kazandırıyor.

POLONYA’DA EĞİTİM İMKÂNI

Kişilerin potansiyellerinin açığa çıkarılmasında eğitim ve öğretimin önemi vurgulanarak başlatılan ve AB üyesi ile aday ülkelerin yararlandığı Erasmus, üniversite öğrencilerine Polonya’da da eğitim alma şansı sunuyor.

‘ÇOK HEYECANLIYIM’

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Ebru Tutkal, “Yurtdışına ilk defa bu programla gideceğim. Daha önce hiç ailemden uzakta yaşamadım. Özelikle dilini bilmediğim bir yerde kendi başıma yaşamak çok farklı bir deneyim olacak. İngilizcemi geliştirmek önceliğimdi ancak ülkelerin kültürleriyle, insanlarıyla tanışmak, ülkelerin eğitim alanlarını görmek için de güzel bir fırsat olur diye düşünüyorum. Eğitimin yanında başka ülkeleri de gezmeyi istiyorum” dedi.

Polonya’ya daha önce giden arkadaşlarının güzel deneyimler paylaştığını dile getiren Tutkal, coğrafi olarak Avrupa ülkelerine merkezi bir konumda olması sebebiyle de Polonya’yı tercih ettiğini belirtti.

‘İNSAN HAYAL ETTİĞİ ŞEYLERİN PEŞİNDEN GİTMELİ’

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Gizem Demirsoy ise şunları söyledi:

“Polonya hakkında hep güzel şeyler duydum, o sebeple Polonya’yı seçtim. Üçüzüm ve her yere kardeşlerimle birlikte gidiyorum. İlk defa tek başıma bir yere gidecek olmak çok farklı bir duygu. İnsan hayal ettiği şeylerin peşinden gitmeli diye düşünüyorum. Ben de hayal ettim ve şimdi ise hayalimi gerçekleştirecek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum.”

Başka ülkelerin kültürlerini öğrenmeyi çok istediğini belirten Ankara Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrencisi Edanur Açıkgöz ise “Daha önce yurtdışına çıkmadığım için biraz heyecanlı ve meraklıyım. Polonya’nın mimari yapısı, kültürel değerlerine merak duyuyorum. Ayrıca İspanya’yı da görmeyi çok istiyorum” diye konuştu.

‘MÜMKÜN OLDUĞUNCA FAZLA ÜLKEYE GİTMEK İSTİYORUM’

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ezgi Koyukan, “Polonya, bahsedildiği gibi ekonomik sebeplerin yanında, kültürü ve tarihi geçmişi açısından beni hep heyecanlandıran bir ülke olmuştu. Avrupa’daki konumu itibarıyla de bana daha fazla gezme fırsatı sunacağını düşünüyorum. Bu programla birlikte, mümkün olduğunca fazla ülkeye gitmek ve gittiğim ülkelerin kültürlerini, tarihlerini öğrenmeyi çok istiyorum” dedi.

‘PROGRAMLA BİRLİKTE VİZYONUM GENİŞLEDİ’

Bir önceki yıl Erasmus ile Polonya’da eğitim alan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Hasan Can Altıntop “Polonya’yı, gittikten sonra bütün önyargıları bir kenara bırakarak, gezerek, görerek yakından tanıdım. Erasmus vesilesiyle burada bulunduğum süre içinde birçok ülkeyi gezme fırsatım oldu. Vizyonum genişledi, dünyaya bakış açım gerçekten değişti. Daha çok mütevazi olmayı, kendi kendimi idare etmeyi, daha azla yaşamayı, küçük şeylerle mutlu olabilmeyi öğrendim” diye konuştu.

Altıntop, yeni dönemde Polonya’ya gidecek öğrencilere, tarihi yerleri, mimari yapıları gezip görmeleri ve kültürel değerleri tanımalarını tavsiye etti.

Polonya halkının, yeni kültürleri tanımaya açık, öğrenmeye meraklı, sorgulayan insanlar olduğunu söyleyen TOBB Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Furkan Balcı şöyle devam etti:

“Ben alanımla ilgili araştırmalar yaparken, yurtdışındaki insanlar neler yapıyor, onların hayalleri ve bakış açıları nerelere uzanıyor bunları merak ediyordum. Bu yüzden Erasmus programına başvurarak Polonya’ya gitmek istedim. Tercihimden de oldukça memnun kaldım.”

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Türklerin Erasmus Tercihi Polonya

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş