Özel Ders
TEOG’da-Portfolyo-Dönemi!-Spor-ve-Sanata-Puan-Geliyor!

TEOG’da Portfolyo Dönemi! Spor ve Sanata Puan Geliyor!

TEOG’da portfolyo dönemi başlıyor. Öğrencilerin sanat ve spor başarıları değerlendirilecek. Peki portfolyo dönemi nedir? Süreç nasıl olacak?

7’inci Temel Eğitim Sempozyumunda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız, öğrencilerin sanat ve spor alanındaki başarılarının TEOG’a yansıtılmasına ilişkin çalışmalarında önemli bir aşamaya geldiklerini ve yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını dile getirdi.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Özel Dr. Natuk Birkan İlkokulu ve Ortaokulu ev sahipliğinde, Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Okul Öncesi Eğitimi ve İlkokul Komisyonu üyelerinin desteği ile düzenlenen 7. Temel Eğitim Sempozyumunun açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız, İTÜ Rektörü ve İTÜ GVO Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ GVO Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Türkiye Özel Okulları Derneği yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

MEB Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız: “Eğitimde iyi örnekler takdir ediyor, genelleşmesi için teşvikte bulunuyoruz”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız, “Bakanlık olarak en kıymetli referans noktamız iyi örneklerdir. Bu anlamda kamu ya da özel okulları ayırmaksızın yapılan tüm iyi işleri, olumlu örnek davranışlarını kıymetli buluyor ve takdir ediyoruz” dedi.

teog portfolyo

“Öğrencilerin spor ve sanat başarısı TEOG’da portfolyo olarak değerlendirilecek”

MEB Müsteşar Yardımcısı Dr. Muammer Yıldız konuşmasında şunları söyledi: “Bakanlık olarak eğitimin kalitesini ve kurumsal kapasitemizi artırma noktasında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Merkezi sınavlarımız, yenilediğimiz, güncellediğimiz ve daha öğrenci merkezli, çocukların yaparak, yaşayarak süreç içerisinde kendi kendilerine öğrendikleri, öğretmenin rol model olduğu müfredatımız eğitimcilerimiz tarafından kabul gördü.

Uzun bir süredir bu uygulama ile ilerliyoruz. Elbette eksiklikler vardır ancak bizler bunun telafisi için çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Eğitim Teknolojilerinin Fatih projesi kapsamında bütün okullarımıza fırsat eşitliği yaratması noktasında önemli bir gayretimiz var. Ancak tüm iyileştirmelere, geliştirmelere rağmen aslında adını bizim koymadığımız ama kamuoyunun TEOG diye adlandırdığı merkezi sınavımızı, dönem içerisine herhangi bir yazılıyı esas alarak yapıyoruz. Biz buna sınav bile demedik ama kamuoyu bunu TEOG sınavı diye adlandırdı.

Başlangıçta çok olumsuz yaklaşan arkadaşlarımız bile zaman içerisinde, bizim de eksikleri gidermemizle olumlu yönlerini görmeye başladı, bize olan inancı arttı. Bakanlık olarak kamuoyuna verdiğimiz bir sözümüz vardı. Biliyorsunuz müfredatımızda güncellemeler ve yeni düzenlemeler yapılacak. TEOG değerlendirmesi ile ilgili daha önce söz vermiş olduğumuz, öğrencilerimizin spor ve sanat başarılarının portfolyo olarak değerlendirilmesi noktasında çalışmaları belli bir düzeye getirdik. En kısa zamanda bununla ilgili haberleri de kamuoyu ile paylaşacağımızı umuyoruz.”

“Öğretmenler her yönüyle örnek birer rol modeldir”

İTÜ Rektörü ve İTÜ GVO Kurucu Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Karaca konuşmasında, “Öğretmenler her yönüyle örnek birer rol modeldir. İyi bir eğitim yarınlarımıza bırakacağımız en kıymetli mirastır” dedi.

Öğrencilerin gelişiminde spor ve sanatın önemine de değinen Karaca şunları söyledi; “Spor öğrencilerin yaşam biçimi olsun çünkü spor fiziki gelişimlerinin yanı sıra mental olarak da öğrencilere çok şey kazandırır. Yenilgiyi öğrenirler, yenilmenin yaşamın doğal parçalarından biri olduğunu bilir, hatta yenilerek yenmeyi öğrenirler. Takım ruhunu, paylaşmayı hissederler… Hayata hazırlanırken en büyük hedeflerinden biri sporla iç içe yaşamak olsun. Yanı sıra sanat öğrencilerimizin hayatının ayrılmaz bir parçası olsun, bunun için kıymetli öğretmenlerimize büyük pay düşüyor. Sanat ve spor öğrencilerimizin farklı yönlerini keşfetmeleri için çok kıymetli.”

Müzeler bilgiyi üreten en büyük güçtür

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Şair, Tiyatro Oyuncusu ve Müzeci Sunay Akın ise yaptığı sunum ile büyük beğeni topladı. Konuşmasında müzeciliğin eğitimdeki önemine değinen Sunay Akın, “Müzeler bilgiyi üreten en büyük güçtür. Toplumun hafızasıdır. Fabrika neyse müze de odur. Bilgi müzede üretilir” dedi.

“Eğitimde Olumlu Yaklaşım: Etkileri ve Önemi” temasıyla gerçekleştirilen ve çok sayıda panel ve çalıştayın gerçekleştirildiği 7. Temel Eğitim Sempozyumunda iletişim, farkındalık ve saygı, sınıf yönetimi ve çatışma çözümü, mizahın olumlu yaklaşımlardaki etkileri gibi konular ele alındı. 700’ün üzerinde yönetici ve eğitimcinin katıldığı sempozyum sonuç bildirgesinin okunmasıyla tamamlandı.

Indigo

TEOG hakkında her şeyi Ozan Çorumlu’ya sormak için tıklayın

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

TEOG’da Portfolyo Dönemi! Spor ve Sanata Puan Geliyor!

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş