Özel Ders
TEOG Taban Puanlar Ne Zaman Açıklanacak

TEOG Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ?

TEOG puanları düşer mi, çıkar mı derken son zamanlarda sitemizin soru-cevap bölümüne gelen en yoğun sorulardan bir tanesi de ‘TEOG taban puanları ne zaman açıklanacak ?’

‘TEOG taban puanları ne zaman açıklanacak ?’ sorusu öğrencilerin bu konudaki kafa karışıklıklarını çok açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Ben de bu konuda elimden geldiğince sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Taban Puan Nedir ?

Öncelikle taban puanın ne olduğunu anlamak ile başlayalım. Taban puan, bir lisenin (nakil harici) aldığı son öğrencinin puanıdır. Örneğin; Galatasaray Lisesi’nin geçen yılki (2013-2014) taban puanı 497.14 ve geçen sene 100 öğrenci aldı diyelim. (Kontenjanı uydurdum) Bu şu demek. Geçen sene Galatasaray Lisesi’ne giren 100. kişinin puanı 497.14 tür. Ve bu 100. kişinin puanına biz taban puan diyoruz.

Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ?

Taban puanı anladıysak eğer yolun yarısına gelmişiz demektir. Yukarı verdiğim örnekten de anlaşıldığı üzere okulların taban puanları, adayların yaptıkları tercihler doğrultusunda belirleniyor. Yani okullar kendi taban puanlarını kafalarına göre kendileri oluşturmuyorlar.

TEOG Taban Puanları Ne Zaman Açıklanacak ?

2014-2015 eğitim-öğretim yılını içerisindeyiz ve tercihlerinizi yapmadan önce açıklanacak bir taban puan yok ! Sizler bu sene tercihlerinizi yapacaksınız, liselere yerleşeceksiniz, eğitim-öğretim yılı başlayacak ve ancak o zaman 2014-2015 TEOG taban puanları belli olmuş olacak. Çünkü bu puanlar, sizin bu sene yapacağınız tercihler sonucunda oluşacak.

Peki TEOG Tercihlerimi Neye Göre Yapacağım ?

TEOG tercihlerinizi yaparken elinizde 2 kıstas var. İlki geçen senenin taban puanları. İkincisi geçen senenin yüzdelik dilimler. MEB tarafından resmi olarak Yerleştirmeye Esas Puanınız (YEP) ve yüzdelik dilimleriniz açıklandıktan sonra bu iki veriyi göz önünde bulundurarak ve ‘tahmini’ olarak tercihlerinizi yapacaksınız. Bu sene tercihlerinizi yapıp, liselerinize yerleştikten sonra oluşacak 2014-2015 taban puanlarını da, gelecek sene TEOG’a girip liseye gidecek olan arkadaşlarınız göz önünde bulunduracak ve tahmini olarak sizin bu sene oluşturmuş olduğunuz taban puanlara göre tercihlerini yapacaklar.

Özetle; tercihlerinizi yapmadan önce herhangi bir puan açıklanmayacak. TEOG tercihlerinizi geçen senenin taban puanlarına ve yüzdelik dilimlerine bakarak tahmini olarak yapacaksınız.

E Hani TEOG Puanları Düşüyordu/Artıyordu ?

Bu garip soru da aşırı derecede gelen sorulardan bir tanesi. Bunu da şöyle bir örnekle açıklayayım:

İstanbul Ozan Çorumlu Fen Lisesi’nin 2013-2014 eğitim-öğretim yılı sonucunda oluşan taban puan 495 diyelim. Bu sene bu okula tercih yapmak isteyenler bu puanı ve yüzdelik dilimini göz önünde bulundurarak tercihlerini yapacak. Diyelim ki bu okul bu sene 100 kişi alacak olsun. Sizler de tercihleriniz yaptınız ve 100. kişinin taban puanı da 496. Siz bu süreçte kendi yaptığınız tercihleri biliyor olacaksınız sadece. Türkiye’deki tüm adayların hangi liseleri yazdığını ve puanlarını bilmiyorsunuz neticede. Her şey olup bittikten sonra, sizler liseye girdikten sonra bu okula giren 100. kişinin 496 puanlı olduğunu öğrenebileceksiniz. Ne olmuş oldu peki ? Biz geçen seneye göre tercihimizi yaptık ama tercih dönemi bitip liseye başladığımızda gördük ki bu okul bu sene 496 ile son öğrencisini almış. Yani taban puanı 496 olmuş oldu. İşte biz bu durumda diyoruz ki, bu okulun taban puanı 1 puan arttı.

Tahminler yapılmasının sebebi de bu. ‘Hangi lise kaç puan artar, kaç puan düşer ?’ gibi soruların hiçbir zaman net bir cevabı olmaz. Kimse bu soruların cevabını size %100 doğru bir şekilde veremez. Yapılabilecek şey en fazla tahminde bulunmaktır. Bu tahminler bazen tutmaya da bilir, bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Sanırım artık bu konuda kafanızda bir soru işareti kalmamıştır. TEOG tercihleri süresinde sizler için Youtube kanalımdan canlı yayın yapmayı da planlıyorum. Kanalımıza halen abone değilseniz, Youtube kanalımıza ücretsiz olarak abone olmak için tıklayın.

TEOG okul (lise) türleri hakkında yayımlamış olduğum yazıyı incelemek için tıklayın.

TEOG 2015 taban puanları ile ilgili düşüncelerim için tıklayın.

MEB’in yayımladığı TEOG 2015 tercih, yerleştirme ve nakilleri için ilgili 44 soru ve cevabı incelemek için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.25 ( 10 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

60 Yorum

 1. zekeriya gündüz

  puanım 467 yüzdelik dilimim 8,86 istediğim lisenin taban puanı 456 yüzdelik dilimi 7 gidebilirmiyim sizce

 2. hocam benim puanım 479.1 yüzdelik puanım ise 5.14 istediğim lisenin taban puanı 466 ama yüzdelik dilmi 5.0600 girebilirmiyim

 3. Hocam 10.sinifa başka bir okula gitmeyi dusunuyorum dea 9. Sınıf taban puanimi nerden ogrenirim

 4. Puanım:478.5565
  Yüzdelik dilimim:2.66

  İstediğim lisenin;

  Taban puanı:478.4969
  Yüzdelik dilimi:2.54

 5. hocam okulların yüzdelik dilimleri il bazına göremi yoksa türkiye genelimi hesaplanıyo
  benin ülke bazında yüzdelik dilimim %13 il bazına göre %6,91 puanım 429 istediğim okulun taban puanı 449 yüzdelik dilimi ise %7,97 sizce yerleşe bilirmiyim?

  • Merhaba Esra.

   Öncelikle okulun yüzdelik dilimini internetten bulduysan yanlıştır, onu söyleyerek başlayayım.

   Genel anlamda Türkiye geneli yüzdelik dilim daha belirleyicidir. %13 ü göz önünde bulundurmalısın. %13 ile %7.97 lik bir liseye girmen şansın çok düşük diyebilirim.

 6. Hocam benim puanim 474.4533 geliyor gitmek istediğim lise geçen sene 477 gidebilme ihtimalim varmi bide 3tane nakil dönemi varmış eğer ilk tercihimde gidemessem bu nakillerin üçündede tekrar denesem gitme ihtimalim artarmı?

 7. hocam teog lise puanları size gore dusermi tahmininiz nedir???

 8. Tqban puanını en son yedekten giren öğrencimi oluşturur

 9. Hocam bir lisenin taban puanını oluşturan öğrenci yedekten giren en son öğrencimidir ?

 10. hocam ben 463 puan aldım nakillerle felan gecen sene 473 le kapatan bi liseye bu yıl gidebilirmiyim. tteşekkürler

  • Merhaba.

   MEB yüzdelik dilimleri açıklamadan sağlıklı bir tahminde bulunmak ne yazık ki imkansız. Ama 10 puanlık fark bu puan seviyesinde az bir fark değil, bunu söyleyebilirim.

 11. hocam siz nakillerde taban puan şartı olduğunu yazmıştınız örneğin ben 494,5 puan alabiliyorum en yüksek gitmek istediğim lise 496 taban puanım tutmadığı için nakilde de gidemem. ama bir öğrenciye yorum kısmında (2015 yılında yazılmış) nakille gidebilirsin demişsiniz kafam karıştı yardımcı olur musunuz? 🙂

  • Merhaba Ege.

   TEOG nakil dönemleri farklı, lise nakil dönemleri farklı. Lise nakillerinde taban puan şartı var. Ve bu şart zaten bu sene başında geldi. Daha önce yoktu.

 12. Hocam merhaba.ben sağlık meslek liseni istiyorum ama puanim tutmuyor 360 küsür puanim var ama sağlık mesleğin puanı 387 yedekten girebilme sansim var midir ?? Tercih listeme ilk onu yazicam lütfen yanitlayin

 13. Hoca. Iyi günler 10 sınıf taban puani 9 a göre neden daha düşük seneye yukselirmi aynı mi kalır

  • Merhaba Galip.

   Lise nakilleri her ay devam etmekte. Lise nakillerinde taban puan şartı olduğu için düşme olasılığı az. Aynı da kalabilir, artabilir de. Ama şu anki 10. sınıf puanına bakmanın bir anlamı yok eğer sen 9. sınıf öğrencisi isen. Sen 10. sınıfa geçtiğin zaman 10. sınıf puanına bakmalısın.

 14. merhabalar öğretmenim yazınız açıklayıcı ve güzel olmuş
  puanım 410 ve 360 puanlık bi okula gidebilirmiyim ?
  şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba Garip.

   Teşekkür ederim.

   Lise nakilinden mi bahsediyorsun yoksa 8. sınıfsın, sene sonunda puanının 410 olacağını varsayarak 360 lık bir okula gidip girmeyeceğini mi soruyorsun tam anlayamadım. Ama her iki durumda da şansın gayet var diyebilirim. Fakat liseye gidiyorsan ve nakil başvurusunda bulunacak isen boş kontenjan da olmalı başvuru yapabilmen için. Aşağıdaki linkte yer alan yazıyı inceleyebilirsin.

   https://ozancorumlu.com/lise-nakil-islemleri-nasil-yapilir/

 15. Hocam 7.31 yuzdelikteyim sbl ye gitmek istiyorum ora 6.25 ama benim puanim 451 orası 445 gidebilme şansım ne kadar

  • Merhaba Neslican.

   Sorularını bir kez koyup beklemen yeterli. Aynı soruyu birden fazla kez sorman, alacağın cevabın süresini azaltmayacağı gibi, bilakis arttıracaktır. Soruna cevap verildi, kontrol edebilirsin.

   • Peki teşekkürler hocam bir de hocam ben hukuk istiyorum bu konuda kararlıyım sosyal bikimlere gitmek anadolu listesine gitmekten daha mi mantiklidir?

 16. Merhaba hocam. Yüzdelik dilimimi nasıl öğrenebilirim?

 17. Hocam benim yüzdelik dilimim 0.53 . Hüseyin avni sözen anadolu lisesine gitmek istiyorum . İnternette puanım tutuyor fakat yüzdelik dilimi 0.39 . Sizce tercih yaparsam olur mu?

  • Merhaba Eren.

   Elbette azımsanmayacak kadar şansın var. Mutlaka yaz listene. Ama garanti denilecek bir durumun da yok. Senin diliminde ve durumunda bir hayli kişi de var. Sakın tutmaz diye yazmamazlık yapma. Hatta biraz daha yukarılardan başla. Ama diliminin en az %2 kadar aşağılarına da in, kafan rahat olsun.

 18. Merhaba hocam benim puanim istedigim lise puanini tutuyor ama yuzdelik dilimimle okulun yuzdelik dilimi arasinda %1 fark var okula gitme ihtimalim ne kadar ? Şimdiden teşekkurler

  • Merhaba Şeyda.

   Şansının olduğunu söyleyebilirim. Tercih listene yazmanda bir sıkıntı yok. Fakat garanti denilecek bir durumun da yok. Tercihlerini de buna göre yapman gerek.

 19. Benim yüzdelik dilimim 0,56 istediğim okulların dilimi 0,39 ve yukarısı. Puanım 492. Puan olarak tutuyo ama yüzdelik dilimim tutmuyo. Sizce tercih yapayım mı yoksa burs aldığım özel okula mı gideyim

 20. Hocam Ben bir sorum daha var.ben 443.5024 puan aldim yuzdelik dilimim 8.88 istedigim iki okul var birincisinin puani 443.0103 ama yuzdelik dilimi 8.14 Ben bu liseyi ilk tercihime yazsam alirlarmi beni?ikinci okulda 443.4677 puan yuzdelik dilimi 6.14 bunuda ilk tercihime yazsam burayada alirlarmi?

  • Merhaba Kübra.

   Alırlar mı kimse bilemez 🙂 Ama ilk tercihine yazmanın etkisini soruyorsa, olmaz. 6.14 lük lise için de şansın var fakat gene garanti girersin denilecek bir durumun yok.

   • peki napıcam ben hocam.söylediğim iki liseyi çok istiyorum daha düşük puanlı bir liseye gitmek istemiyorum 🙁

 21. Hocam ben teog sonucuna pazartesi günü baktığımda puanim 443.6075 iken şimdi baktığımda 443.5024 sizce bu neden oldu ne yapmalıyım o virgül bile benim için önemliydi istediğim ikinci okulu virgülle kurtarmıştır şimdi napicam bilmiyorum mebi arayıp bunun düzeltilmesi gerektiğini söylemeliyiz miyim sizce? 🙁

  • Merhaba Kübra.

   Sonuçlar resmi olarak açıklandıktan 5 gün sonraya kadar itiraz hakkın var. Yarın nasıl itiraz edileceği hakkında bir yazı yayımlayacağım, takipte kal.

 22. Hocam benim geçen dönem ingilizceden 15 doğrum varken 14 tane demişler mebi arayıp tekrar gözden geçirmelerini talep edeceğim bu konu ile ilgili sizce tekrar bakabilirlermi size danışmak istedim

  • Merhaba Emre.

   Bunu şu an mı fark ettin ? Aradan aylar geçtikten sonra yani ?

   Bu itirazların bir süresi vardır. Gene de en sağlıklı bilgiyi MEB’den alabilirsin.

   • Hocam maalesef ben teogla ilgili çok birşey bilmediğim için kılavuza bakmıştım puanlara itiraz ile ilgili bi tarih vermişlerdi ben onu sanmıştım itiraz işini inşallah hakkım yenmez ya of :p

 23. Merhaba hocam. 490 puanla izmir fen lisesine gidebilme ihtimalim % kaçtır?

 24. Meraba Hocam.Ben Kocaeli’den yazıyorum.24 Haziran’da liselerin taban puanının açıklanacağı söylenmişti.Yorumları okuduğumda geçen senenin taban puanlarına tahmini olarak tercih yapacağımızı söylemişsiniz, ama taban puanlarının az ya da çok düşeceğini biliyoruz peki neye göre liselerin taban puanını bulacağız? açıklanmayacak mı?

 25. çok açıklayıcı olmuş,teşekkürler…

Tartışmaya Katılın

TEOG Taban Puanlar Nasıl Belirleniyor ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d
Bunu arkadaşınla paylaş