Özel Ders
Suriyeli-Öğrencilere-'Uyum-Eğitimi'-Verildi

Suriyeli Öğrencilere ‘Uyum Eğitimi’ Verildi

Ankara’nın Mamak ilçesinde, Türkiye’deki eğitim sistemi içerisinde yer alan Suriyeliçocuklara yönelik uyum eğitim programı hayata geçirildi.

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TED Üniversitesi’nin ortak yürüttüğü projede, öğretmenlere Suriyeli öğrencileri sınıflarda nasıl destekleyebilecekleri ilgili ve Türkçe dil yeterliliği farklı seviyelerde olan çocuklara ders anlatma yöntemleri konusunda eğitimler verildi.

Suriye’deki karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye göç eden Suriyeli öğrencilerin yaklaşık 62 bini devlet okullarında, 248 bini de geçici eğitim merkezlerinde eğitim öğretim görüyor. Bu süreçte, Milli Eğitim Bakanlığının, kamu kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra üniversiteler ve akademisyenler tarafından da çeşitli projeler yürütülüyor. Projede, Suriyeli öğrenciler ile birlikte, sınıfında mülteci öğrencisi olan öğretmenlerin mesleki anlamda desteklenmesi ve velilerin okul ile ilişkilerinin güçlendirilmesi amaçlandı.

Mülteci öğrencilerin yoğun olduğu bilinen okulda proje kapsamında, öğretmenlere mülteci çocukları sınıflarda nasıl destekleyebilecekleri ve Türkçe dil yeterliliği farklı seviyelerde olan çocuklara ders sırasında nasıl yaklaşabilecekleri ile ilgili eğitimler verildi. Bu kapsamda, Suriyeli anneler, sınıf öğretmenleri ve çocukların bir araya geldiği oturumlar düzenlenerek, Türkçe-Arapça çevirmen desteği ile drama etkinlikleri ve paylaşım oturumları yapıldı.

Etkinlikler sonunda, mülteci aile ve çocukların okula uyum ve resmi işlemleri tamamlama süreçlerinin kolaylaştığı ortaya çıktı. Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitimine önem vermesi öne çıkarken, Türkiye’de çocuklarının eğitimlerinin sürekliliğinin sağlanması konusunda bilgilenen Suriyeli aileler, etkinliklerde etkin rol aldı.

GÖÇ-MAT isimli bu TÜBİTAK projesinde 2 yıl boyunca öğretmenlere eğitimler verilerek mülteci öğrencilerin bulunduğu sınıflarda öğrencilerin matematik başarısının olumlu yönde etkilenmesi ve öğretmenlerin mülteci çocukları ve aileleri yakından tanımasını ve bu şekilde ailelerin çocukların eğitimine aktif şekillerde dahil olması hedefleniyor.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Suriyeli Öğrencilere 'Uyum Eğitimi' Verildi

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş