Özel Ders
Suriyeli-Öğrenciler-Meslek-Lisesine-Gidebilecek

Suriyeli Öğrenciler Meslek Lisesine Gidebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, 2016-2017 eğitim öğretim yılında geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin meslek liseleri, mesleki eğitim merkezlerine kayıtlarının yapılması için düzenleme yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2016-2017 eğitim öğretim yılında geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin meslek liseleri, mesleki eğitim merkezlerine kayıtlarının yapılması için düzenleme yapıldı.

Buna göre, Türkçe bilen Suriyelilerden Halk Eğitim Merkezlerinde “Türkçe Seviye A1” programını almış olmaları veya okuma yazma 1’inci kademe seviye tespit sınavından başarılı olmaları şartıyla, doğrudan boş kontenjanı bulunan okulların Anadolu Meslek Programı 9’uncu sınıfa kayıtları yapılacak.

AA muhabirlerinin aldığı bilgiye göre, geçici koruma altında bulunan Suriyeli öğrencilerin Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri, Mesleki ve Teknik Eğitim merkezleri ile Çok Programlı Anadolu liseleri, Açıköğretim liseleri, Mesleki Açıköğretim lisesi ile Mesleki Eğitim merkezlerine kayıt işlemlerine ilişkin usul ve esasları belirleyen Bakanlık yazısı illere gönderildi.

Bu kapsamda, geçici koruma altında bulunan en az 10 Suriyeli öğrenci ile sınıf açılabilecek. Başvuru sayısının fazla olması durumunda ise her sınıfta öğrenci sayısı 34’ü geçmeyecek şekilde planlama yapılacak.

Öğrenci sayısının az olması durumunda eğitim bölgesi içindeki talepler birleştirilerek değerlendirilebilecek. Bu durumda hangi okulda birleştirme yapılacağı il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenecek.

İllerde tanıtımlar yapılacak

Şube oluştururken okulun fiziki imkanları ile öncelikle boş kapasitesi olan okullar dikkate alınacak. Yapılacak kayıtlarda, işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanları da göz önünde bulundurulacak. Öğrencilere sağlanan imkanlardan velileri haberdar etmek ve bu konuda farkındalığı artırmak amacıyla il içinde tanıtım ve yönlendirme etkinlikleri yapılacak.

Suriyelilerden Türkçe bilenlerin Halk Eğitim Merkezlerince verilen “Türkçe Seviye A1” programını almış olmaları veya okuma yazma 1’inci kademe seviye tespit sınavından başarılı olmaları şartıyla doğrudan boş kontenjanı bulunan okulların Anadolu Meslek Programı 9’uncu sınıfa kayıtları yapılacak.

Geçici koruma altında bulunan ve Türkçe bilmeyen Suriyeli öğrencilere yönelik Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile kabul edilen Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek programları 9’uncu sınıf haftalık ders çizelgesi uygulanacak. Öğrenciler 9’uncu sınıfın birinci döneminde Türkçe eğitimini aldıktan sonra ikinci dönemde zorunlu dersleri almaya başlayacak.

Geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerden, denklik belgelerinde ilköğretim okulu, ortaokuldan mezun veya ortaöğretim düzeyindeki okullardan ayrıldığı belirlenenlerin Açıköğretim lisesi-Mesleki Açıköğretim lisesine kayıtları, genel öğrenci kayıt kabul takvimine göre ve ilgili mevzuata göre yapılacak.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 0.7 ( 1 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Suriyeli Öğrenciler Meslek Lisesine Gidebilecek

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş