Özel Ders
Özel Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinden Alınan Staj Ücretleri

Özel Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinden Alınan Staj Ücretleri

Özel Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden alındığı söylenen 4000 TL’ye varan staj ücretleri bel büküyor. Bu ücreti ödemek istemeyen veliler change.org’da bir kampanya başlattı.

”Özel Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinden Alınan 4000 TL’lik Staja Giriş Ücretine Hayır!” başlıklı, Özel Sağlık Meslek lisesi öğrencilerinin staj için ödemek zorunda kaldığı bu ücrete itiraz eden velilerin başlatmış olduğu kampanyada şu ifadeler yer alıyor:

Bilindiği üzere yeni yönetmelikle hastane protokolü 10 yıla çıkınca bu sefer sağlık meslek liseleri, öğrenci ve velileri açısından tam tersi bir durum oldu. Hastaneler bırakın stajyer sağlık personeline staj parası vermeyi, bedava stajyer çalıştırıyor artı protokol için her öğrenci başına her dönem 2.000 TL 2 dönem toplamında ise 4000 TL para almaya başladılar.”

Özel Sağlık Meslek Liseleri ortalama 10 ile 15 bin TL aldığı eğitim parasına ilaveten staj adı altında hastanelere verdikleri parayı mecburen öğrenci velisine şarj etmek zorunda kaldılar. Bu yeni gelen yönetmeliğin esas temel değişikliği bu oldu.

Bu değişikliğin kime ne faydası oldu? Haricen birçok dezavantajını sıralayabiliriz. Eğitim kalitesine, öğrenciye, veli ve okullara hiç faydası olmadı. Kaldı ki öğrenim süresi 4 yıl olan bu okulların öğrencileri son iki yılı hastane ortamında staj görmektedir. Buna tekabülen Özel Sağlık Meslek Liselerinde 4 yıllık öğrenim gören öğrenciler kabataslak 4 yılda okumuş olduğu kuruma 10+10+10+10=40.000 TL ayrıyeten yönetmelikten sonra staj ücretinin çıkmasıyla bu fiyat 10+10+10+10+(Ek: 4+4) = 48.000 TL’ye ulaştı. Bu durum özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin velilerini bir hayli zorlamış oldu.

Bu kampanyayı başlatmamızdaki amaç; Özel okullarda okumakta olan öğrencilerin 11. ve 12. sınıflarda görecekleri olan staj uygulamasına hem para ödemeyip, hem de ücretsiz olarak çalışmamaları içindir.

Lütfen kampanyanın T.C Milli Eğitim Bakanlığı ve T.C Sağlık Bakanlığına ulaşması için durmayın, siz de bir imza atın ve bize bu yolda yardımcı olun!

Kampanyaya destek vermek için tıklayın.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 0.5 ( 2 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Özel Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinden Alınan Staj Ücretleri

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş