Özel Ders

ÖZ-DE-BİR’den dershaneler için imza kampanyası

132

Özel Dershaneler ve Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR), 1 Eylül 2015’ten itibaren kapatılması planlanan dershaneler için internet üzerinden çeşitli etkinlikler başlattı. Dernek, change.org üzerinden ‘Dershaneler Kapatılmasın Bir İmza da Sen Ver’ imza kampanyasına ek olarak, 14-15 ve 16 Aralık’ta da her gün 19.30’dan itibaren Twitter üzerinden sürdürecekleri kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Derneğin internet sitesinde yapılan açıklamada, dershanelerin 1 Eylül 2015’ten itibaren kapatılması konusunun Anayasa Mahkemesi’nin gündeminde olduğu hatırlatıldı. Ayrıca ÖZ-DE-BİR olarak internet üzerinden çeşitli etkinlikler başlattılarını açıklayarak, destek çağrısında bulundular. Yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Anayasa Mahkemesi’nin gündemindeki dershaneleri dönüştüren değil, 1 Eylül 2015’te kapatan 6428 sayılı Kanun’la yapılan düzenlemenin amacı eğitim sorunlarına çözümden uzaktır. ÖZ-DE-BİR, bu kanunun hukuk dışı olduğunu düşündüğü hükümlerinin Yüksek Mahkeme tarafından değerlendirileceğine ve hukukun kazanacağına olan inançla bir kez daha kamuoyunun dikkatini çekmek için imza kampanyaları, sosyal medya etkinlikleri önerdi. Anayasa Mahkemesi’nin gündemindeki dershaneleri dönüştüren değil, 1 Eylül 2015’te kapatan 6428 sayılı Kanun:
– Özel dershane girişimcilerinin kazanılmış haklarını elinden alan, girişim özgürlüğünü ortadan kaldıran, önemli maddi manevi kayıplar ve mağduriyetler yaratan,
– Öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak ve kendini geliştirmek isteyen öğrenciler arasında fırsat eşitsizliklerini arttıran, öğrenme hakkını kısıtlayan,
– Sektörde çalışanların işlerini kaybetmelerine yol açan, devlete geçişlerinde de eşitsizlikler yaratan,
– Dönüşmek zorunda kalarak Temel Lise açanların yanı sıra özel-resmi tüm okulların sınavlara hazırlık faaliyetlerini öne çıkarmalarına, böylece örgün eğitimin amaçlarından uzaklaşmasına ve kontrol edilemez boyuttaki kaçak kurumların daha da çok artmasına neden olan bir düzenlemedir.
Bu kanunla yapılan düzenlemenin amacı eğitim sorunlarına çözümden uzaktır. ÖZ-DE-BİR,  bu kanunun hukuk dışı olduğunu düşündüğü hükümlerinin Yüksek Mahkeme tarafından değerlendirileceğine ve  hukukun kazanacağına olan inançla bir kez daha kamuoyunun dikkatini çekmek için imza kampanyaları, sosyal medya etkinlikleri önerdi.”

ÖZ-DE-BİR’in kamuoyundan destek beklediği etkinlikler ise şöyle:
– Özel dershanelerde başlatılan “Dershaneler Kapatılmasın” imza kampanyası,
https://www.change.org/p/dershaneler-kapatılmasın-bir-imza-da-sen-ver bağlantısından katılınabilecek “Dershaneler Kapatılmasın Bir İmza da Sen Ver” imza kampanyası,
– ÖZ-DE-BİR Twitter sayfasında,  https://twitter.com/ozdebir1 adresinde;  14, 15, 16 Aralık 2014 tarihlerinde 3 gün boyunca 19.30’dan sonra her gün ayrı bir etiketle sürdürülecek sosyal medya etkinliği.

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

ÖZ-DE-BİR’den dershaneler için imza kampanyası

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş