Özel Ders
Nobel-Ödüllü-Sancar-Adına-Bilim-Çınarı-Dikilecek

Nobel Ödüllü Sancar Adına “Bilim Çınarı” Dikilecek

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, üniversitelerini 18 Mayıs’ta ziyaret edecek Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar için Tandoğan Yerleşkesi’ne “bilim çınarı” dikeceklerini bildirdi.

Prof. Dr. İbiş, yaptığı açıklamada, Sancar’ın Ankara’daki programı çerçevesinde, “Cumhuriyetin ilk üniversitesi” Ankara Üniversitesi‘ni de ziyaret edeceğini söyledi.

Aziz Sancar‘ın 18 Mayıs Çarşamba günkü ziyaretinde kendisi adına düzenlenecek programa katılacağını belirten Erkan İbiş, araştırmacılara seslenecek Sancar’a üniversite tarafından “Üstün Bilim İnsanı” beratı takdim edileceğini belirtti.

Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi’ndeki Eczacılık Fakültesi bahçesine Sancar adına “bilim çınarı” dikeceklerini de söyleyen Rektör İbiş, fakülte önündeki meydana da “Aziz Sancar Bilim Meydanı” adının verileceğini belirtti.

Meydana konması için Aziz Sancar’ın büstünün de yaptırılacağını ifade eden İbiş, büstün açılışının gelecekte birlikte yapılacağını söyledi.

Erkan İbiş, üniversitenin senato salonunda düzenlenecek “Aziz Sancar Günü”ne ilişkin etkinliklerin Ankara Üniversitesi internet sitesinden canlı yayınlayacağını ve daha sonra WEB TV’de yer alacağını da aktardı.

“Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları İçin STEM”

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın desteğiyle hayata geçirilen, 7 ilde yürütülen ve ortaokul seviyesindeki kız çocuklarını bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitimine yönlendirmeyi amaçlayan “Prof. Aziz Sancar Kız Çocukları İçin STEM” kampları projesinin Ankara ayağını yürüttüklerini de bildiren Rektör İbiş, bu kapsamda 2 gün boyunca etkinlikler düzenlediklerini anlattı.

Prof. Dr. İbiş, projeye katılan 100 kız öğrenci arasından seçileceklere ABD’deki Silikon Vadisi ziyareti, TÜBİTAK Bilim Kampı katılımı ile bilgisayar gibi çeşitli ödüller verileceğini de sözlerine ekledi.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Nobel ödül töreninin ardından Aralık 2015’teTürkiye’ye gelerek Nobel madalyasını ve sertifikasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a teslim eden Prof. Dr. Sancar’ın sertifika ve madalyasının Anıtkabir’e teslimi için 19 Mayıs’ta tören yapılması planlanıyor.

Sancar’ın Ankara ziyaretinde, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde düzenlenecek programlara da katılması bekleniyor.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Nobel Ödüllü Sancar Adına "Bilim Çınarı" Dikilecek

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş