Özel Ders
Mesleki-Eğitime-‘Ulusal-Yeterlilik’-Değerlendirmesi

Mesleki Eğitime ‘Ulusal Yeterlilik’ Değerlendirmesi

MEB, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile MYK, yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin eğitim aldığı meslek lisesi ve mesleki eğitim merkezlerindeki tüm programların Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklerle uyumunu değerlendirdi. Toplantıda, mesleki eğitim merkezlerindeki 22 dal programıyla ilgili bu ayın sonuna kadar güncelleme yapılması kararlaştırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin eğitim aldığı meslek lisesi ve mesleki eğitim merkezlerindeki tüm programların Ulusal Meslek Standartları ve Ulusal Yeterliliklerle uyumunu inceledi.

Toplantıda, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde uygulanan 53 alan ve 199 dal programının tamamına yürürlüğe giren ulusal meslek standardı ve ulusal yeterliliklerin yansıtıldığı ve bu anlamda bir güncelleme ihtiyacı olmadığı tespit edildi.

22 PROGRAMA GÜNCELLEME YAPILACAK

Öte yandan, mesleki eğitim merkezlerindeki eğitimin de incelendiği toplantıda, mesleki eğitim merkezlerinde sunulan 27 alan ve 140 dal programından 27 alan ve 118 dal programına Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilikler’in yansıtıldığı, ancak 22 dal programıyla ilgili ise güncelleme ihtiyacının olduğu belirlendi.

MEB ve MYK yetkilileri, ‘ortak bir çalışma yaparak ekim sonuna kadar bu güncellemeleri tamamlama’ kararı aldı.

MEB’e bağlı 3 bin 315 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde 1 milyon 394 bin 729 öğrenci ve 323 mesleki eğitim merkezinde ise 103 bin 491 olmak üzere toplam 1 milyon 498 bin 220 öğrenci mesleki eğitim alıyor.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, MYK Başkanı Adem Ceylan, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Şennur Çetin, Recep Altın, Belma Güngör, Halil İbrahim Kahraman, İsmail Güler, Süleyman Akgül, Yusuf Çidem, Ertuğrul Gergil, M. Salih Canbal ve MYK Daire Başkanları Osman Seçkin Akbıyık, Mehmet Ordukaya ve Yaprak Akçay Zileli katıldı.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Mesleki Eğitime ‘Ulusal Yeterlilik’ Değerlendirmesi

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş