Özel Ders
MEB'den-Terör-Mağduru-Öğrencilere-Kolaylık

MEB’den Terör Mağduru Öğrencilere Kolaylık

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Diyarbakır, Mardin ve Şırnak’ın bazı ilçelerinde sokağa çıkma yasakları nedeniyle eğitimlerinde aksamalar olan öğrenciler için illere yazı gönderdi. Bakanlık, bu öğrencilere telafi eğitimi verileceğini, öğrencilerin sınav sayısı zorunluluğu ve okul değiştirecek öğrenci için taban puan ve kontenjan aranmayacağını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Diyarbakır, Mardin ve Şırnak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, son dönemlerde ülkedeki bazı yerleşim yerlerinde eğitim-öğretim ile ilgili kısmi aksamalar olduğu, söz konusu yerleşim yerlerinde eğitime geçici sürelerle ara verildiği ve öğrencilerin okula devam edemedikleri hatırlatıldı.

Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ve Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerindeki öğrenciler için telafi eğitimi yapılacağı, bilinen nedenlerle okula devam edemeyen öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları, üst öğrenime giriş sınavlarında mağduriyet ile karşılaşmamaları, planlanan eğitim ve öğretim faaliyetlerinin ilgili mevzuat doğrultusunda yürütülmesi için aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Yazıda, şunlar yer aldı.

  • Okulların zaman zaman kapalı olması, öğrencilerin okula devam edememesi nedeniyle devamsızlığı bulunan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.
  • Orta öğretim kurumlarına devam edenlerden her dersten en az bir yazılı sınav notu alan öğrenciler için yönetmelikteki, ‘Öğrenciler her dersten en az iki yazılı sınava katılmak zorundadırlar’ hükmü aranmayacak.
  • Tüm derslerden hiç notu bulunmayan öğrenciler için ilgi (a) ve (b) Yönetmelikler çerçevesinde telafi eğitimi yapılacak olup bunlardan 8 inci ve 12’nci sınıflara yönelik olarak telafi eğitimlerinin yanında yarı yıl tatilini de içine alacak şekilde lise öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları da uygulanacak.
  • Telafi programları okulların açık olduğu günlerin hafta içi veya hafta sonları da uygulanacak. Yerleşim birimi içinde yada dışındaki ayrı tür başka okula gitmek isteyen öğrenciler için, geçici olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde misafir öğrenci butonu oluşturulacak ve bu durumdaki öğrenciler için taban puan ve kontenjan aranmayacak.
  • Fiziki ortamı uygun olan mekanların eğitim öğretim faaliyetleri için tahsis edilmesi, öğrencilerin ulaşım ve gerektiğinde konaklama-iaşe giderlerinin karşılanması için gerekli tedbirler alınacak.
  • Öğretmen sayısının yetersiz olması durumunda vekil veya ders ücretli karşılığında öğretmen görevlendirilmesi yoluna gidilecektir.
  • Okullar bazında sınıf mevcutlarının her derece ve tür için belirlenen sayıya ulaşmaması durumunda sınıflar birleştirilecek.
  • Yapılacak iş ve işlemler konusunda öğrenci ve velileri her türlü iletişim aracından yararlanılarak zamanında bilgilendirilecek.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

MEB'den Terör Mağduru Öğrencilere Kolaylık

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

 Eğitim

Forumu

Türkiye'nin Eğitim Forumu Açıldı!

Ücretsiz üye ol, yerini ayırt.

Çözemediğin tüm soruları arkadaşlarına ve öğretmenlere sor!

Yazılı soruları, testler, denemeler, ders notları, kısaca tüm eğitim dökümanlarını ücretsiz indir!

Eğitim tartışmalarına katıl! Okulunu tanıt, yeni arkadaşlar edin!

Öğretmenler ve veliler için ayrılan özel alanlarda soru sor, tartış, dayanışma içinde ol!

Bunu arkadaşınla paylaş