Özel Ders

MEB’de şube müdürü atamaları 1709 müdür atamasında zamanla yarış

54

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) sözlü mülakat sonrası gerçekleştirdiği 1709 şube müdürü ataması yargıdan dönerken, adaylar mahkeme kararının iki aydır uygulanmamasına tepki gösterdi.

Şube müdürü adayları, girdikleri sınavın geçerlilik süresi aralık sonunda dolacağı için bir an önce sözlü ve yazılının birlikte değerlendirildiği yeni bir atama istiyor. Eğitim-Sen ise Milli Eğitim Bakanlığı yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı, taşra teşkilatında şube müdürü olarak görev yapacakların seçimi için 29 Aralık 2013’te Görevde Yükseltme Sınavı’nı yazılı olarak gerçekleştirdi. Yazılı sınavda 70 ve üzerinde puan alan 5 bin 913 aday için 10-28 Şubat 2014’te MEB Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sözlü Sınavı yapıldı. Sözlü sınavdan 70 ve üzerine puan alan ve başarılı sayılan 3 bin 287 aday arasından 1709 kişinin ataması, nisan ayında puan üstünlüğüne göre gerçekleştirildi. Ancak yapılan atamalarda sadece sözlü sınavın dikkate alındığını ve bunun objektif olmadığını savunan, sözlü sınavda 70 ve üzerine puan aldıkları halde başarısız sayıldıkları gerekçesiyle tercihte bulunamayan ve atanamayan bazı adaylar mahkemeye başvurdu. Bazı eğitim sendikaları tarafından ve bireysel olarak açılan davaların ardınından mayıs ayında Danıştay 5’inci Dairesi ve haziranda Danıştay 2’nci Dairesi sadece sözlü puana dayalı atamaların hakkaniyete aykırı olduğuna karar verdi.

Eğitim-Sen tarafından açılan bir davada Ankara 10’uncu İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması isteğinin reddine hükmetti. Bunun üzerine sendika, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren Ankara Bölge İdare Mahkemesi, 11 Eylül’de, MEB Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sözlü Sınavları’nın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
Ancak aradan geçen sürede mahkeme kararlarının uygulanmadığını gerekçe gösteren adaylar ise şube müdürlüğü atamalarının iptali ile atamaların sözlü ve yazılı sınava dayalı olarak yapılması için girişimlerini sürdürüyor.
Eğitim- Sen de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu hakkında yargı kararını uygulamadıkları gerekçesiyle 24 Kasım’da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulundu.

Avcı: Yönetmeliği değiştirdik

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Meclis’te bu konudaki sorular üzerine şöyle demişti:
“Yargı kararlarının yerine getirilmesi amacıyla yürütmenin durdurulmasından sonraki 30 günlük süre dolmadan bakanlığımızca yönetmelik değişikliği yapılmış, Başbakanlık’a gönderilmiştir. Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe konulduğu tarih itibarıyla yargı kararları doğrultusunda, yazılı ve sözlü sınav puanlarının yüzde 50’si üzerinden belirlenecek puanlar esas alınmak suretiyle, şube müdürü atamaları yapılarak yargı kararlarının gereği yerine getirilecektir.”

‘Sınavın gerçerlilik süreci dolduğunda mağdur olacağız’

Sınava girenlerden, Hatay’da bir lisenin müdür yardımcısı tepkisini şöyle dile getirdi:
“Yazılı sınavdan 91 puan aldım. Sözlü sınavdan 73 puan aldım. Tercihe hak kazandım ama sadece puan üstünlüğüne göre sözlü sınava dayanılarak atama yapıldığı için atanamadım. Danıştay ve İdare Mahkemesi’nin kararları uygulanmıyor. 29 Aralık’a kadar bakanlığın tekrar bir atama yapması gerekiyor. Aksi durumda yazılının bir yıllık geçerlilik süreci dolacak ve mağdur olacağız.”

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

MEB’de şube müdürü atamaları 1709 müdür atamasında zamanla yarış

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş