Özel Ders

Kılavuzda devrim Prof’a bak, tercihini yap

138

YÖK, üniversite adaylarının tercih yapmasını kolaylaştıracak yeni bir çalışma başlatıyor. Buna göre, 2015’ten itibaren üniversite tercih kılavuzunda bölümlerin öğretim üyesi sayısı, öğretim üyelerinin isimleri, programların ulusal ve uluslararası akreditasyonu gibi bilgiler yer alacak.

YÖK, üniversite adaylarının istediği bölümde okumalarını sağlamak için harekete geçti. 2015’te üniversite sınavlarına girecek adaylar, geniş kapsamlı bir tercih kılavuzu ile karşılaşacak. Kılavuzda bütün programların öğretim üyesi sayısı ve isimleri, programın ulusal ve uluslararası akreditasyonu olup olmadığı gibi detaylı bilgiler yer alacak.

10 Aralık’ta vakıf ve devlet üniversitelerinin rektörleriyle bir araya gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, planladıkları çalışmaları anlattı, rektörlerin sorularına cevap verdi. Başkan Saraç toplantıda, üniversite adaylarını yakından ilgilendiren önemli bir yeniliği de açıkladı. Buna göre 2015-ÖSYS’den itibaren, adayların işini kolaylaştırmak için tercih kılavuzu genişletilecek. Bölümlerin kalitesini öne çıkarmak ve öğrencilerin istediği bölümde okuyabilmesini sağlamak için kılavuzda hangi bölümde kaç öğretim üyesi bulunduğu, öğretim üyelerinin isimleri, programın kontenjanı, ulusal ve uluslararası alanda akreditasyonu olup olmadığı gibi bilgiler yer alacak.

Öğrenci pişman olmasın diye

Adaylar, bölümlerle ilgili bilgilere ulaşmak için internet sitelerinde zaman kaybetmeyecek. Yazacağı bölümde okumaya gittiğinde, hangi hocalardan ders alacağını, bölümün imkânlarını ve aşağı yukarı nasıl bir ortamla karşılaşacağını öngörebilecek. Uygulamanın nedeni ise öğrencilerin bölümlerle ilgili detaylı bilgiye sahip olmasını sağlamak ve yerleştikten sonra pişman olmalarını engellemek. Toplantıda Saraç’ın açıkladığı diğer önemli bilgi de, son yıllarda öğrencilerin tercihleri arasında yer almayan fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi bölümleri yeniden canlandırmak için yapılacak çalışmalar. Şu anda bu konuda neler yapılacağı henüz netleşmedi. Yapılacak toplantılarla rektörlerin görüşleri alınacak ve bu bölümleri yeniden canlandırmak için yol haritası çizilecek.

En çok oy alan gönderilecek

Tartışmalara neden olan rektörlük seçimlerinde de yenilikler yapılacak. Son rektör atamalarında olduğu gibi YÖK tarafından, Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek listede en çok oy alan üç rektör bulunacak. Cumhurbaşkanı da bu üç rektör arasından atama yapacak. Bugüne kadar YÖK, Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği listede en az oy alan adaya bile yer verebiliyordu.
YÖK Başkanı Saraç’ın, rektörlerle yaptığı toplantıyı zaman zaman tekrarlayacağı, görüş alışverişinde bulunacağı da öğrenildi.

YGS 15 Mart’ta

2015 yılında yapılacak üniversite sınavları şöyle:
– Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS): 15 Mart
– Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (LYS-Sosyal Bilimler): 13 Haziran
– LYS-1 (Matematik): 14 Haziran
– LYS-5 (Yabancı Dil): 14 Haziran
– LYS-2 (Fen Bilimleri): 20 Haziran
– LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 21 Haziran

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Kılavuzda devrim Prof’a bak, tercihini yap

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş