Özel Ders
İstanbul’da-Özel-Okul-Teşviğinden-Yararlanacak-Öğrenci-Sayısı

İstanbul’da Özel Okul Teşviğinden Yararlanacak Öğrenci Sayısı

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, MEB’in özel okul teşviğinden geçen yıl İstanbul’da 17 bin 562 öğrencinin faydalandığını, bu yıl ise 18 bin 725 öğrencinin MEB özel okul teşviği alacağını söyledi.

Yazıcı, özel okul teşviğinden faydalanan öğrenci sayısının her yıl belli bir oranda yükseldiğini ve bu yıl İstanbul’daki sayının yaklaşık 1.200 kişi daha artığını anlattı. Geçen yıl 17 bin 562 öğrencinin bu teşvikten faydalandığını belirten Yazıcı, “Bu yılki özel okul teşviğinden faydalanmak için başvuran veli sayısı 144 bin 783. İstanbul’da bu yıl 18 bin 725 öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) özel okul teşvikinden yararlanacak” dedi.

‘ÖĞRETMEN AKADEMİSİ BU YIL DA DEVAM EDECEK’

Öğretmen Akademileri projesinin gecen yıl İstanbul’da başarılı bir şekilde uygulandığını anlattı. Akademilerin bu yıl da devam edeceğini söyleyen Yazıcı, şunları anlattı:

“Farklı atölyeler açarak devam edeceğiz. Bunun için birçok üniversite rektörüyle bir araya geldik. Hep birlikte bu akademilerde uygulayıcılarla ve üniversitedeki öğretim elemanlarıyla yoğunlaştıracağız. İçimizdeki lisansüstü çalışması olan ve çok iyi uygulayıcı olan öğretmenlerimizle de farklı atölyeler kurarak çalışacağız. Öğrencilerimiz nasıl çok yönlü gelişmesi önem arz ediyorsa öğretmenlerimizin de ilgi duydukları alanda kendilerini geliştirmek istedikleri farklı boyutlarda onlara eğitim imkânı sağlamak önemli. Biz de bunu en üst düzeyde sağlamaya çalışacağız.”

Yazıcı, ayrıca öğretmenlerin  gelişimi için hizmet içi eğitim çalışmalarının daha somut, ihtiyaç olan her alanda sürdürüleceğini ve ‘Hayat Boyu Öğrenme’ projesinden de öğretmenlerin faydalanabileceğini belirtti.

Öğretmenlerin gelişimi için makale paylaşım çalışmasını da yıl içinde sürdüreceklerini hatırlatan Yazıcı, şunları söyledi:

“İhtiyaç duydukları alanda öğretmenlerimizin çok yönlü gelişmesine katkı sunacak olanakları sağlamaya gayret gösteriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bu konularda üst düzeyde imkân sunuyor. Biz de bundan üst düzeyde hep birlikte faydalanacağız. Öğretmenlerimiz ayrıca materyal geliştirmesine yönelik bir projeyi İstanbul’da tekrar uygulayacağız. Öğretmenler özgün materyaller geliştirecek. Özellikle dersi etkin kılan ve daha verimli hale getiren, öğrencilerin sınıfta öğrenmelerini geliştiren boyutta materyal kullanalım istiyoruz. Bu materyalleri geliştirmenin bizim için çok ayrı bir anlamı var. Geliştirilen bu materyalleri belki e-Kitapçık ve dergi haline getireceğiz. Çekimlerini yaparak öğretmenlerimiz tarafından izlenmesi sağlayacağız. Beraber ortak bir paylaşım ortamı platformu oluşturup, gösteri yöntemi ve bizzat uygulayıcı olarak katılacakları ortamlar oluşturmak suretiyle materyallerin eğitim öğretimde etkin kullanmasına gayret göstereceğiz.”

Levent Yazıcı, öğretmenlerin her türlü süreli yayınları izlemeleri, eğitimle ilgili kitaplara rahatlıkla ulaşmaları, eğitim filmleri izlemeleri için bakanlığın her türlü imkânı sağladığını anlatarak

“Bakanlığımız bunu sistematik olarak sürdürüyor, bu sene de yine çok sayıda kitap ve filmden oluşan bir liste yayımlandı. Şu an okuduğumuz kitaplar var. Bu yıl Fuat Sezgin yılı ilan edildi. Fuat hocamızın bilimsel tarihteki sohbetlerini içeren kitaplarını okuyoruz bu hafta içerisinde” diye konuştu.

‘ÖZEL EĞİTİMLE, REHBERLİKLE İLGİLİ EĞİTİMLER DÜZENLİ OLARAK DEVAM EDECEK’

Yazıcı, MEB’in geçen yılki eğitim öğretim yılının sonunda da bütün öğretmenlere yönelik ‘özel eğitimle’ ilgili çok kapsayıcı eğitimler verdiğini hatırlattı. Bu kapsayıcı eğitimin bu sene de devam ettiğini belirten Yazıcı, şöyle konuştu:

“Bu eğitim dönemi içinde böyle bir süreç var. Öğretmenlerimizin okul öncesinden başlayarak, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için de okul öncesi eğitim zorunlu. Öğrencilerimizin olabildiği kadar erken tanılanması gerekiyor. Var olan olumsuzlukların, engelleyicilerin, zorlukların erken tespit edilmesi gerekiyor. Öğrenmenin önündeki nispi ve zorlaştırıcı engelleri ne kadar çabuk fark edersek çabuk çözeriz. Bu bağlamda hem okul öncesi, hem ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerimize her boyutta özel eğitimle ilgili, rehberlikle ilgili eğitimler düzenli olarak devam edecek.”

Yazıcı, öğretmenlere kaynaştırma, bütünleştirme çalışmaları eğitimlerinin yanı sıra bireysel eğitim gerektiren öğrenciler için de bireysel eğitim planları ve uygulanması gibi destekleyici eğitimler verileceğini de söyledi.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

İstanbul’da Özel Okul Teşviğinden Yararlanacak Öğrenci Sayısı

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş