Özel Ders
istanbul-erkek-lisesi-onunde-lokumlu-eylem

İstanbul Erkek Lisesi Önünde Lokumlu Eylem

Proje okullarda 8 yılını dolduran öğretmenlerin başka eğitim kurumlarına gönderilmesine karşı çıkan veliler dün de İstanbul (Erkek) Lisesi önünde eylem yaptı. Eylemde veliler lokum dağıtırken, okulun karşısında bir TOMA ve bahçesinde bir polisin beklediği görüldü. Veliler yaptıkları açıklamada, “Bakanımızın kafası karışık. Savunma Bakanı mı Milli Eğitim Bakanı mı? Bir proje olduğu söyleniyor. Ne olduğunu soruyoruz. Savunmak için TOMA gönderdi, polis gönderdi” dedi.

Proje okullarda 8 yılını dolduran öğretmenlere dünden itibaren, hangi okullarda görevlendirildiklerini bildiren tebligatlar gönderilmeye başlanırken, veli eylemleri de devam ediyor. İstanbul’daki farklı proje okullarından bir araya gelen yaklaşık 50 veli dün de İstanbul Erkek Lisesi önünde buluştu. Eylem sırasında okulun karşısında bir TOMA, bahçesinde ise bir polis hazır bulundu. Veliler ise eylemde lokum dağıttı. Bu sırada protostonun gerçekleştiği saatlerde lisede dersler sona ermesine rağmen öğrenciler bir süre içeride bekletilerek, evlerine gönderilmedi. Protesto sona erdikten sonra öğrencilerin dışarı çıkmasına izin verildi.

VELİLER: HİÇBİR SİYASİ OLUŞUMUN ARKA BAHÇESİ DEĞİLİZ

Veliler adına konuşan İstanbul Erkek Lisesi velisi Gülsüm Öner Yetkin,

Bizim bu talebimiz, emek verip büyüttüğümüz ve iyi bir eğitim alarak Türkiye Cumhuriyeti değerlerine sahip çıkan eğitimli bireyler olmasını istediğimiz gözümüzün nuru evlatlarımızın geleceğini korumak adına haklı feryadımızdır. Bizler hiçbir siyasi parti ve oluşumun arka bahçesi değiliz. Bu şekilde art niyetli spekülasyonları dikkate almıyoruz. Bizler anneyiz, babayız. Ayrıca kamuoyunda denildiği gibi burası elitlerin, zenginlerin olduğu bir okul değil. Bu okullarda 600’e yakın burslu öğrencimiz var. Anadolu’dan gelen çocuklar bu okullarda okuyor.

dedi.

SAVUNMA BAKANI MI, MİLLİ EĞİTİM BAKANI MI?

Ardından söz alan Kadıköy Anadolu Lisesi velisi Hülya Şen ise, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı eleştirerek şöyle dedi:

Bakanımızın kafası karışık. Savunma Bakanı mı, Milli Eğitim Bakanı mı? Bir proje olduğu söyleniyor. Ne olduğunu soruyoruz. Bakanlık projesini savunmak için bilimsel, teknik, pedagojik, psikolojik hiçbir izah vermedi. Savunmak için TOMA gönderdi, polis gönderdi. Bu kafa karışıklığını bir an önce bitirin. Yetkililere sesleniyorum. Danıştay bu Anayasa’ya aykırıdır diyor. Bu durumda eğer bir hukuk devletiysek yürütmenin durdurulması gerekir. Önceki gün (18 Ekim’de) Meclis’e gittik. CHP Lideri ile görüştük. Danıştay kararının vurgulanmasını istedik. HDP ile görüştük, konuya vakıf olduklarını gördük. MHP’den Ekmeleddin İhsanoğlu ile görüştük, bize destek olacaklarını söylediler. AK Parti’den İnsan Hakları Komisyon Başkanı ile görüştük. Konuyu yeniden Milli Eğitim Bakanı ile görüşeceklerini ifade ettiler. Bugün öğretmenlere tebligatlar gönderiliyor. Öğretmenlerimizi alabilirsiniz. Bizim mücadelemiz ne gelen ne de giden öğretmenle ilgili değil. Biz bu okulların kültürüne, bu ülkenin geleceğine yapılan saldırıya karşıyız. Bu proje yürürlükten çekilene kadar mücadelemize devam edeceğiz.

VELİLER İKİYE BÖLÜNDÜ

Eyleme İstanbul Erkek Lisesi’ndeki bazı veli ve mezunların destek vermediği öğrenildi. Bunun nedeni ise önceki akşam Birleşik Haziran Hareketi’nin Twitter hesabından atıldığı iddia edilen bir tweetle bu platformun eyleme katılacağı olduğu belirtildi. Edinilen bilgiye göre, İstanbul Erkek Lisesi önünde yapılan açıklamaya herhangi bir siyasi grubun katılmasını istemeyen bazı mezun ve veliler protestoya destek vermedi.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

İstanbul Erkek Lisesi Önünde Lokumlu Eylem

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş