Özel Ders
İsmet-Yılmaz-Din-kültürü-taslak-müfredat-çalışmaları-sürüyor

İsmet Yılmaz: ”Din kültürü taslak müfredat çalışmaları sürüyor”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, müfredat taslağıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. Yılmaz, “Şu ana kadar her gruptan, her kişiden görüş geliyor. 150 binin üzerinde müfredatla ilgili görüş aldık. Bunların her biri yolumuzu aydınlatacak, mevcut müfredat taslağımızı daha da iyileştirecek. Şubatın sonunda halkımızın hepsinin memnun olacağı, ‘Güzel bir müfredata sahip olduk, emeği geçenlere teşekkür ederiz’ diyebilecekleri bir çalışmayı milletimizin önüne koyacağız” dedi. Bakan Yılmaz, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi taslak öğretim programı çalışmalarının devam ettiğini ve en kısa sürede taslak müfredatın açıklanacağını söyledi.

Bakanlıkta düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Protokolü İmza Töreni”nde konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, iki ülke arasında öğrenci ve öğretmen değişimi ile tecrübe paylaşımı yapılacağını söyledi. Soruları da yanıtlayan Bakan Yılmaz, “2017 Strateji Planı’na göre, yabancı üniversiteler Türkiye’de kampüs açabilecek mi ve Oxford, Harvard gibi üniversitelerin Türkiye kampüslerini görebilecek miyiz?” sorusu üzerine, özel üniversitelerin kurulabilmesiyle ilgili konuların hükümet programında olduğunu söyledi.

Ancak yabancı özel üniversite kurulabilmesi için önce anayasanın değiştirilmesi gerektiğini anlatan Yılmaz, Türkiye’nin her alanda cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Yılmaz, “Şimdi yeni bir anayasa değişikliğine gidiyoruz. Bu anayasaya geçtikten sonra oluşan mutabakatla birlikte yine, bu milletin ihtiyacı olan anayasa maddeleri Meclis gündemine gelecek diye düşünüyorum. Özel üniversite kurulması da anayasa değişikliğini gerektiren bir konu. Bu anayasa geçtikten sonra o da Meclis gündemine gelebilir. Türkiye cazibe merkezi olduktan sonra, balın olsun, taliplisi Bağdat’tan gelir. Türkiye’yi cazibe merkezi kılmak lazım. Türkiye’yi barış yurdu kılmak lazım. Türkiye’yi kalkındırmak lazım. Türkiye’de birlik bütünlüğü sağlamak lazım. Türkiye’de bunu sağlarsanız, o zaman size herkes gelir. Türkiye istikrar adası olursa Oxford da gelir, Harvard da gelir” diye konuştu.

Müfredat şubat sonuna hazır olacak

“Din kültürü dersi müfredatının ne zaman açıklanacağı” sorusunu da Yılmaz, şöyle yanıtladı:

“Çalışmalar devam ediyor. En kısa sürede kamuoyuna sunacağız. Şu ana kadar her gruptan, her kişiden görüş geliyor. 150 binin üzerinde müfredatla ilgili görüş aldık. Bunların her biri bizim yolumuzu aydınlatacak, mevcut müfredat taslağımızı daha da iyileştirecek. Şubat ayının sonunda halkımızın hepsinin memnun olacağı, ‘Güzel bir müfredata sahip olduk, emeği geçenlere teşekkür ederiz’ diyebilecekleri bir çalışmayı milletimizin önüne koyacağız. Çoğu gitti azı kaldı. Din kültürü dersinin müfredatı üzerinde de çalışıyoruz, onu da en kısa sürede sunacağız. Her bir kardeşim, müfredatımızda kendi inancıyla ilgili ne yer alması gerekiyorsa onu bize iletiyor. Biz de bunu dikkate alacağız. Çok iyi bir müfredat ortaya çıkacak.”

Bakan Yılmaz Bosna Hersek ile imzalanan eğitim anlaşması ile ilgili de, “İki ülke arasında karşılıklı burs verilmesi ve resmi dillerin öğretilmesini amaçlıyoruz. Bosna Hersek’teki birçok kantonda Türkçe ikinci dil olarak öğretiliyor. Biz de önümüzdeki yıl, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren Boşnakçayı seçmeli ders olarak müfredatımıza dahil ediyoruz” dedi.

Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç de 1100 Bosnalı öğrencinin Türkiye’de, 350 Türk öğrencinin de ülkelerinde eğitim gördüğünü belirtti. Öğretmen ve öğrenci değişimine önem verdiklerini dile getiren Osmanoviç, imzalanan protokolün öğrenciler için fırsat sunacağını vurguladı. Bosna Hersek’te Türkçe’ye büyük ilgi gösterildiğini anlatan Osmanoviç, 8 bine yakın öğrencinin Türkçe öğrenme konusunda gayret sarf ettiğini söyledi.

AA

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

İsmet Yılmaz: ''Din kültürü taslak müfredat çalışmaları sürüyor''

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş