Özel Ders
İsmet-Yılmaz-''Ders-çizelgeleri-hassasiyetle-belirleniyor''

İsmet Yılmaz: ”Ders çizelgeleri hassasiyetle belirleniyor”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okullarda uygulanan haftalık ders çizelgelerinin bireyin, toplumun ve alanın ihtiyaçları doğrultusunda katılımcı bir anlayışla, bilimsel esaslara göre geliştirildiğini söyleyerek, “Haftalık ders çizelgemizde yer verilen zorunlu ve seçmeli derslerin tamamı hassasiyetle belirleniyor” dedi.

Bakan İsmet Yılmaz TBMM Genel Kurulu’nda, milletvekillerinden gelen sözlü soru önergelerini cevapladı. Bakan Yılmaz, okullarda uygulanan haftalık ders çizelgelerinin bireyin, toplumun ve alanın ihtiyaçları doğrultusunda katılımcı bir anlayışla, bilimsel esaslara göre geliştirildiğini söyledi. Eğitim ve öğretim alanında dünyadaki gelişmelerin izlendiğini, Türkiye’ye özgü temel değerlerle bütünleştirildiğini anlatan Yılmaz, bu çerçevede haftalık ders çizelgeleri geliştirilirken öğrenci, öğretmen, veli ve diğer paydaşların görüşlerinin alındığını dile getirdi.

Yılmaz, “Çalışmalar için öğretmen ve akademisyenlerden oluşan komisyonlar kuruluyor, ortaya konulan taslaklar üzerinde geniş katılımlı çalıştaylar düzenleniyor. Haftalık ders çizelgemizde yer verilen zorunlu ve seçmeli derslerin tamamı hassasiyetle belirleniyor” dedi.

37 BİN ÖĞRETMEN KADROSU 105 ALANA DAĞITILDI

2015 yılı atama döneminde başvuran öğretmen sayısının 157 bin 545 olduğunu, bakanlığa tahsis edilen 37 bin kadronun 105 alana dağıtımının yapıldığını söyledi. Aynı dönem atamalarda en çok 4 bin 189 kontenjan sayısıyla sınıf öğretmenliği alanına atama gerçekleştirildiğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi:

“Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında 10 Aralık 2015 tarihi itibarıyla net öğretmen ihtiyacı 91 bin 880. Özel eğitim alanında son 3 yılda atanan toplam öğretmen sayısı ise 2 bin 884. Bu yılın nisan ayında yapılan ilk atamada en düşük 66 puanla, yaşayan diller ve lehçeler (Kurmançi) alanına öğretmen ataması yapıldı. Bakanlığımızca 2015 yılında sözleşmeli öğretmen istihdamı yapılmadı. MEBSİS veri tabanından alınan bilgilere göre ülke genelinde 45 bin 552 ücretli öğretmen görev yapıyor. Öğretmen aday sayısı ise 436 bin 291.”

102 BİN 836 LİRA YARGILAMA VE AVUKAT GİDERİ

MEB’in 7 Aralık 2016 tarihi itibarıyla yargılama gideri ve avukatlık ücreti kapsamında 102 bin 836 lira ödeme yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, bakanlığa bağlı okul kurum yöneticilerince 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla açılan dava sayısının 6 bin 449 olduğunu, yürütmeyi durdurma ve iptal kararı sayısının 2 bin 337 olduğunu anlattı.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE PROGRAMI UYGULANIYOR

Yılmaz, 2016 yılında KPSS‘ye giren ve rehberlik alanına başvuran 4 bin 581 adaydan 4 bin 105’inin psikolojik danışma ve rehberlik mezunu olduğunu, 2016 yılında yapılan atamalarda rehberlik alanına ilk atama yoluyla atanan 2 bin 129 öğretmenden bin 975’inin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) mezunu olduğunu belirtti.

Öğrenci, öğretmen ve ailelerin karşı karşıya kaldıkları olaylara karşı güçlendirilmelerini hedefleyen Psiko Eğitim ve Grupla Psikolojik Danışma Çalışmaları düzenli olarak rehberlik öğretmenleri tarafından verildiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Öğrencileri bağımlılık riskinden korumak gayesiyle Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı uygulanıyor. Bu programla alkol, tütün, madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam konuları gelişim düzeylerine göre öğrencilere ve ailelerine aktarılıyor. 0-18 yaş aile eğitim programı kapsamında velilere aile ilişkileri, iletişim, okul-aile iş birliği gibi konuların yapılandırılmış grup oturumları halinde veriliyor. Ailelere bireysel sorunlarıyla ilgili ihtiyaç duydukları psikolojik danışma desteği veriliyor.”

306 BİN 205 ENGELLİ ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Eğitim çağında olup özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere yönelik kaynaştırma uygulamaları yoluyla özel eğitim sınıflarında, özel eğitim okullarında, ev ve hastane sınıflarında hizmet sunulduğunu anlatan Yılmaz, bu öğrencilerin eğitim hizmetine erişimi ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak üzere fırsatların artırıldığını, öğrenme ortamlarının iyileştirilmesine çalışıldığını dile getirdi. Bakan Yılmaz, “2016-2017 eğitim-öğretim yılı 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde, resmi ve özel dahil olmak üzere, özel eğitim okullarında ilkokul, ortaokul ve meslek lisesinde 45 bin 590 öğrenci, ilkokul ve ortaokulda özel eğitim sınıflarında 40 bin 87 öğrenci, anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lisede kaynaştırma eğitimi alan 219 bin 728 öğrenci olmak üzere toplam 306 bin 205 engelli öğrenci eğitim-öğretim görüyor” diye konuştu.

169 BİN 10 SURİYELİ ÖĞRENCİ OKULDA

Konuşmasında Suriyeli öğrencilerle ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Bakanlığımıza bağlı okullarda öğrenim gören geçici koruma kanunu kapsamındaki Suriyeli öğrenci sayısı 169 bin 10, geçici eğitim merkezlerinde öğrenim gören Suriyeli öğrenci sayısı ise 294 bin 112. Bu öğrencilere yönelik yapılan çalışmalarda, geçici eğitim merkezlerinde kendi dil ve müfredatlarında eğitim-öğretim çalışmaları yürütülürken geçici eğitim merkezlerinde 15 saat Türkçe dersi eklenmiş olup öğrencilerin Türkçe öğrenmelerini sağlamak üzere yeni çizelge oluşturuldu. Bu kapsamda Suriyeli öğrenciler Türkçe ve akademik temelli dersler alarak bakanlığımız okullarına kademeli olarak aktarılacak.”

Yılmaz, Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine ve müfredatına tabii olmakla birlikte kendi dil ve kültürlerini unutmamalarına yönelik ilave dersler alacağını da söyledi.

Bakanlığa bağlı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce Türkiye’de eğitim gören ve eğitim çağındaki Suriyeli öğrencilere Türk dilinin öğretilmesi ve öğrencilerin yaşadığı sosyal sorunların en aza indirgenmesi amacıyla örgün öğretime uyum programlarının planlandığını belirten Yılmaz, Halk Eğitim Merkezileri aracılığıyla Türkçe kursları verildiğini anlattı.

Yılmaz, şöyle konuştu:

“Türk üniversitelerinde 2015-2016 eğitim-öğretim yılında toplam 9 bin 689, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında ise toplam 13 bin 663 Suriyeli öğrenci eğitim görüyor. Ayrıca Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bu yıl itibarıyla bin 400 Suriyeli öğrenciye burs veriyor, bunların 777’si bu yıl üniversiteyi kazanan Suriyelilerden oluşuyor. Yeni eğitim alanlarının oluşması yönünde, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde 2019 yılına kadar 105 okul inşaatının yapılması planlanıyor. Şu ana kadar Suriyeliler için 30’un üzerinde okulun inşaatı ise tamamlandı.”

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

İsmet Yılmaz: ''Ders çizelgeleri hassasiyetle belirleniyor''

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş