Özel Ders
İsmail Koncuk 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcıyız

İsmail Koncuk: 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcıyız

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk: “2015 yılının sonuna kadar 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcıyız. Bu keyfi bir talep değildir.”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu yılın sonuna kadar 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcı olduklarını, bunun keyfi bir talep olmadığını bildirdi.

Koncuk, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılına az sayıda atama yapılarak girildiğini savundu.

Daha önce 47 bin olarak açıklanan öğretmen atama sayısının 37 bine düşürüldüğünü, 10 bin atamanın akıbetinin ne olacağının henüz bilinmediğini belirten Koncuk,

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında ücretli öğretmenliğin 80 bine ulaştığı, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarının, açık öğretim mezunlarının bile ücretli öğretmen olabildiği, norm kadro açığının 73 ilde 120 bin 610 olduğu, 417 bin evladımızın atama beklediği ülkemizde öğretmen atamalarının bu kadar yetersiz sayıda olması eğitimin geleceğini çok olumsuz etkileyecek bir durumdur. Biz 2015 yılının sonuna kadar 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcıyız. Bu keyfi bir talep değildir.

ifadesini kullandı.

“Sınıf mevcutları OECD seviyesine çekilmeli”

Koncuk, ilkokulda okullaşma oranının yüzde 96,30; ortaokulda yüzde 94,35; ortaöğretimde yüzde 79,37 olduğuna işaret ederek, okullaşma oranlarının artış göstermesine rağmen hala yüzde 100 düzeyine ulaşamadığını bildirdi.

Türkiye’de dersliklerin de yeterli olmadığını savunan Koncuk, sınıf mevcutlarının OECD ülkelerinin seviyesine çekilmesi gerektiğine işaret etti.

2016 subat'ta 40 bin ogretmen ataması olacak mi
Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarından edinilen son beklentilerle birlikte adaylar da Şubat ayında öğretmen ataması beklentisi içine girdi. Ayrıntılar için tıklayın.

Stajyer öğretmenlikte “performans” önerisi

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), stajyer öğretmenliğe ilişkin uygulamasına değinen Koncuk, stajyerliğin kaldırılması için yazılı sınavdan vazgeçilmesini sadece performans değerlendirmesinin yeterli sayılmasını istedi. Koncuk, “Performans değerlendirmesini geçenlerin yeniden yazılı ya da sözlü sınava tabi tutulması, onların önüne yeni engeller konulması anlamına gelir” değerlendirmesini yaptı.

Öğrenim özrüne dava

Koncuk, özür grubu tayinlerinde öğrenim özrünün özür grubundan çıkarılmasının büyük sıkıntı oluşturduğunu belirterek, öğretmenlerin istedikleri ilde, istedikleri üniversitede yüksek lisans yapmaları gerektiğini, bunun kısıtlanmasının ise öğretmenlerin kendilerini geliştirmesinin önüne barikat konulması anlamına taşıdığını vurguladı. Koncuk, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki öğrenim özrü konusuna dava açtıklarını da bildirdi.

MEB’in eş durumu özrü tayinlerinde il dışından eş durumu özrü tayini talep edenlere ilçe emri hakkı vererek mağduriyetleri giderdiğine dikkati çeken Koncuk, ancak aynı hakkın il içinde eş durumu özrü bulunanlara tanımadığını, bunun düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Koncuk, ertelenen rotasyonun ise yönetmelikten de çıkarılması gerektiğini savundu.

Okul yöneticilerine ilişkin uygulamanın yargıya intikal ettiğini, ancak MEB’in kararı uygulamadığını öne süren Koncuk, sendikanın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararı uygulanmadığı için bakanlığa dava açtığını belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin okul yöneticilerine ilişkin kararının ardından sendika olarak AİHM’e başvurmak isteyen mağdur okul yöneticilerine hukuki yardımda bulunduklarını hatırlattı.

öğretmenler, subat 2016’da 40 bin atama İstiyor
Atama bekleyen öğretmenler change.org da imza kampanyası başlattı. Detaylar için tıklayın.

“Okullarda hizmetli personel ihtiyacı karşılansın”

Koncuk, eğitim çalışanlarının ekonomik problemlerinin yanı sıra özlük hakları ile ilgili sorunları bulunduğuna dikkati çeken, yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanların görev tanımlarının yapılmasını talep etti. Uygulamadaki keyfiliklerin de giderilmesini isteyen Koncuk, şöyle devam etti.

Bazı okullarda hizmetli personel yok iken, bazılarında ise hizmetli personel sayısı ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Dolayısıyla okullarda hijyen tam olarak sağlanamamaktadır, bu da özellikle kış döneminde salgın hastalıkları beraberinde getirmektedir. Bu noktada okullarımızın hizmetli personel ihtiyacı tam olarak sağlanmalıdır.

Koncuk, görevde yükselme sınavlarının bir an önce yapılması ve periyodik hale getirilmesi ile eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan, personelin tamamına ödenmesi talebini de ifade etti.

AA

Öğretmen atamaları ve diğer tüm eğitim sorunları için Şikayetler bölümünde sesinizi duyurabilirsiniz.

Sizler için kurduğumuz 2016 Öğretmen Atamaları Facebook grubu için tıklayınız.

Sitemizdeki tüm içerikten mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp abone olabilirsiniz. Aboneliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen maili onaylamayı unutmayın.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

İsmail Koncuk: 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcıyız

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş