Özel Ders
FATİH-Projesi-‘Model’-Oldu

FATİH Projesi ‘Model’ Oldu

FATİH Projesi kapsamında, aralarında Fransa, Almanya, Suudi Arabistan’ın da bulunduğu 40’tan fazla ülke MEB’e işbirliği talebinde bulundu.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Ahmet Onur Ak, projenin sorunsuz şekilde devam ettiğini belirtti. Proje kapsamında 600 bin dersliğin 430 binine etkileşimli tahta kurulumunun tamamlandığını anlatan Ak, 1 milyon 500 bine yakın tablet dağıtımının da yapıldığını söyledi.

Tablet dağıtımına devam edileceğinin altını çizen Ak, FATİH Projesi‘nin bileşenlerinden Eğitim Bilişim Ağının (EBA) da K12 seviyesinde dünyanın en büyük eğitim bilişim portalı olduğuna işaret etti.

EBA’nın 150 binden fazla etkileşimli içeriğe sahip olduğunu ve kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını belirten Ak, “FATİH Projesi ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgiyle takip ediliyor. Şimdiye kadar yaklaşık 30 eğitim bakanı ve bakanlık üst düzey temsilcisi kurumumuzu ziyaret etti. Ziyaretlerde eğitim teknolojileri anlamında bilgi alışverişlerinde bulunduk. Bunların arasında Çin, İngiltere, Japonya, Hırvatistan ile Ortadoğu ülkeleri bulunuyor” diye konuştu.

Ak, Rusya, Irak, Yemen, Namibya, Birleşik Arap, Amerika, Suudi Arabistan, Ürdün, Tunus, Litvanya, İngiltere, Fas, Moldova ve Güney Kore gibi ülkelerden de temsilcilerin projeye ilişkin bilgi almak için Türkiye’ye geldiğini belirtti.

Projeyi beğenenlere ve benzer çalışmaları ülkelerinde yapmak isteyenlere destek olduklarının altını çizen Ak, Fransa’dan da bu kapsamda resmi davet aldıklarını söyledi.

Fransa’ya giderek FATİH Projesi’ni tanıtacaklarını anlatan Ak, “Onlar da kendi ülkelerinde FATİH Projesi benzeri bir proje yapmak istediklerini ilettiler. Tecrübelerimizden ve uygulamalarımızdan faydalanmak amacıyla önümüzdeki hafta resmi görüşmeler yapmak üzere Fransa’ya davet ettiler” dedi.

Yurt dışı fuarlarda FATİH Projesine yoğun ilgi

Yurt dışında katıldıkları eğitim bilişimi alanındaki fuarlarda da FATİH Projesi’ne çok fazla ilgi gösterildiğini anlatan Ak, şunları söyledi:

Bizim teknolojilerimizi incelemek, gerek FATİH Projesi kapsamında kullandığımız teknolojik araçlar gerekse yazılımlar konusunda bizimle irtibata geçmek isteyen çok sayıda ülke oluyor. Bunlar arasında bulunan Suudi Arabistan, Almanya ve Fransa gibi ülkeler bizden eğitim teknolojisi konusunda özellikle destek beklediklerini belirtti. Yurt dışında bilişim teknolojileri konusunda büyük projelere katılıyoruz. Yurt dışı fuarlarda FATİH Projesi’ne ilgi çok üst düzeyde. 40’tan fazla ülke FATİH Projesi ve bileşenleriyle ilgili bizden işbirliği talebinde bulundu. Gerek EBA’nın içerik ve yazılımlarını gerekse FATİH Projesi’nin donanımsal ve yapısal durumunu öğrenmek isteyen ülkeler, bize projenin kısmen ve belli ölçüde kendilerinde uygulanması için destek ve satın alma talebini iletti.

Büyük kuruluşların Türkiye’de de FATİH Projesi kapsamında eğitim teknolojisi fuarı düzenlemek için kendilerine teklifte bulunduğunu dile getiren Ak, Türkiye’de 2017’de yurt dışındaki fuarlara benzer eğitim teknolojisi fuarı düzenlemeyi planladıklarını açıkladı.

Ak, Dubai’de bu ay gerçekleştirilecek eğitim teknolojileri alanında dünyanın en büyük fuarlarından GESS’te, nisanda ise Abu Dabi’deki Bett Fuarı’nda açış konuşması yapacaklarını ve FATİH Projesi’ni dünyaya anlatacaklarını belirtti. Ak, Çin, Güney Kore, Malezya, Peru gibi pek çok ülkeden kurum ve kuruluşların EBA ile “Etkileşimli Sınıf Yönetimi” yazılımını kısmen veya tamamen satın almak istediğini de sözlerine ekledi.

AA

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

FATİH Projesi ‘Model’ Oldu

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

 Eğitim

Forumu

Türkiye'nin Eğitim Forumu Açıldı!

Ücretsiz üye ol, yerini ayırt.

Çözemediğin tüm soruları arkadaşlarına ve öğretmenlere sor!

Yazılı soruları, testler, denemeler, ders notları, kısaca tüm eğitim dökümanlarını ücretsiz indir!

Eğitim tartışmalarına katıl! Okulunu tanıt, yeni arkadaşlar edin!

Öğretmenler ve veliler için ayrılan özel alanlarda soru sor, tartış, dayanışma içinde ol!

Bunu arkadaşınla paylaş