Özel Ders
Fatih-Projesi,-Avrupa-Konseyi’nde-Tanıtıldı

Fatih Projesi, Avrupa Konseyi’nde Tanıtıldı

Eğitimde Fatih Projesi’nin getirdiği yeniliklerle Türkiye’de geldiği aşama Avrupa Konseyi’nde ilgiyle karşılandı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Kültür, Bilim, Eğitim ve Medya Komitesi’nin Paris’teki toplantısında projenin felsefesi, uygulama süreçleri, eğitime katkıları ve gelinen nokta tanıtıldı. Komite üyeleri projenin ayrıntılarına yoğun ilgi gösterdi.

Fatih Projesi‘yle ilgili komiteye sunum yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dinçer Ateş, bu toplantıyla birlikte projenin tanıtımıyla ilgili uluslararası alanda verilen üçüncü davete katıldıklarını belirtti. Ateş, “Fatih Projesi’nin alandaki uygulaması büyüdükçe, yapılan işler dünya tarafından ilgiyle karşılanıyor. Avrupa Konseyi’nin projeyle ilgilenmesi ve projede oluşan know-how’ı taşımak istemesi nedeniyle buradayız” dedi.

“Proje dünyadaki en büyük eğitim teknolojileri hamlesi”

Projeye gösterilen uluslararası ilginin projenin geldiği yeri göstermesi bakımından önemli olduğunu belirten Ateş, “Fatih Projesi geldiğimiz aşamada dünyadaki en büyük eğitim teknolojileri hamlesi. Dersliklerimizden 900 binine kablolu internet altyapısı çekildi. Dersliklerimizin yüzde 70’ine vpn internet erişimi sağlanacak aşamaya gelindi. 432 bin etkileşimli tahta dersliklerimiz şu anda kurulmuş ve çalışır durumda” diye konuştu.

Projenin dünyada en çok değer söyleyen tarafının içerik üretilen Eğitim-Bilişim Ağı (EBA) olduğuna dikkati çeken Ateş, içerik olmadan benzer “IT” projelerinin pek fazla yol alamadığının daha önce görüldüğünü hatırlattı.

Türkiye’nin, içeriği de bir “IT” projesine dahil ederek kullanan, kendi eğitim-bilişim ağına sahip olan ilk ülke konumunda olduğunu belirten Ateş, “Dünyadaki bu anlamdaki en önemli know-how’ı temsil ediyor Fatih Projesi. Proje artık, eğitim içeriğini öğretmenler aracılığıyla alandaki öğrencilere ulaştırma olarak özetlenebilir bir konsepte oturmuş oldu” dedi.

Bütün dünyada öğretmenlerin eğitim teknolojilerine adapte edilmesinin en önemli sorun olduğunu söyleyen Ateş, “Sadece bizde değil, bütün dünyada en önemli sorun. Ancak bu anlamda Fatih Projesi’nin çok önemli bir mesafe aldığını söylemek mümkün. Şu ana kadar 410 bin öğretmenimiz, Fatih Projesi’nin kullanıcı eğitiminden geçti. Öğretmenlerimiz bu eğitimlerle buna hazır hale getirildiler” diye konuştu.

“Öğretmenler de içerik geliştirici olacak”

Fatih Projesi’nde öğretmenlerin eğitiminde yeni bir döneme girildiğini belirten Ateş, şöyle konuştu:

“Ancak şimdi yeni bir aşamaya geçiyoruz. Öğretmenlerimizi 2016 yılı itibarıyla EBA’ya içerik geliştirici olarak hazırlayan bir eğitim verilmeye başlanacak. 3 bin öğretmenimiz 2016’da bu eğitimden geçecek. Geçen yıl bin 250 öğretmenimizi aynı eğitimden geçirmiştik. Dolayısıyla bir içerik ekosistemi de öğretmenler üzerinden oluşturulmaya çalışılıyor.”

Ateş, öğretmenlere sadece kullanıcı olarak değil dersi ile ilgili içerik geliştirmeye yönelik eğitim verildiğinde daha ileri bir mesafe alındığını ve projenin daha da içselleştirilerek kullanıldığını vurguladı. Fatih Projesi’ne sağlanan geniş bant hızlı internet alt yapısı nedeniyle Türkiye’nin sahada lider bir ülke olduğunu anlatan Ateş, şöyle devam etti:

“Bu anlamdaki öncülüğümüzü sürdürmek istiyoruz. Ancak internet etkileşimli tahtaların da, öğrencilerimize dağıttığımız 1,5 milyona yakın tablet bilgisayarın da birer araç olduğunu, aslolanın eğitim içeriklerini öğrencilere ulaştırmak olduğunu ve baş rolde öğretmenlerimizin olduğunu hiç unutmuyoruz.”

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Fatih Projesi, Avrupa Konseyi’nde Tanıtıldı

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş