Özel Ders
Çocuğumun-Bilsem-sınavı-başarısını-önceden-nasıl-ölçebilirim

Çocuğumun Bilsem Sınavı Başarısını Önceden Nasıl Ölçebilirim?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulanan Bilsem sınavı, her yıl ailelerin fazlasıyla üzerine düştüğü konulardan biri oluyor. Çocuğunun daha iyi şartlarda, yeteneğine uygun eğitim almasını isteyen evebeynler onları sınava hazırlamanın yollarını arıyor.

İnternete zeka soruları diye aratarak karşılaştığımız sonuçların ne kadarı doğru, ne kadarı gerçeğine yakın tartışılır. Eğer sınavlara hazırlık için kaynak sıkıntısı yaşıyorsanız, denk geldiğim bazı güvenilir kaynakları sizlerle paylaşacağım.

Bilsem Nedir?

Bilsem sınavı oldukça özel bir sınav olduğu için herkes bilmiyor olabilir. Öncelikle bu sınav hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum.

Bilsem sınavı, sınıf öğretmenlerinin 1, 2 ve 3. sınıflarındaki çocuklardan zihinsel, resim ve müzik alanlarında akranlarına oranla daha farklı yönelim sergileyen öğrencileri seçerek aday gösterdiği ve sınavın sonucunda bu öğrencilerin Bilim ve Sanat Merkezlerine gönderildiği, her yıl MEB işbirliği ile yürütülen bir sınav türü.

Yani çocuğunuzu bu okullara yerleştirerek, onlara gelecekte gerçekten güzel bir hayat bırakabilirsiniz. Ama tabi bu sınava girmek ve iyi sonuç almak o kadar da kolay değil.

Çıkmış sorular var mı?

Bilsem sınavıyla ilgili internette kısıtlı kaynaklar var. Bunlardan birisi de Bilsem’in kendi demo soruları. Birnevi size online olarak sınavın minik bir provasını gösteriyor. Ama bu elbetteki yeterli değil.

TÜBİTAK destekli MentalUP uygulaması, Bilsem sınavına özel olarak hazırlanmanızı sağlayacak içerikler sunuyor. Bu içerikler ile çocuğunuzu Bilsem sınav sistemine alıştırabilir, sorulara gerçeğine çok benzer şekilde ulaşabilirsiniz. Alınan sonuca göre çocuğunuzun sınava hazırlığıyla ilgili gerekli aksiyonları alabilirsiniz. İncelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.mentalup.net/blog/bilsem-demo

Ayrıca, Bilsem 1. sınıf sınav sorularından 3. sınıflara kadar tüm çıkmış sorulara ve benzer alıştırmalara göz atabilir, çocuklarınızı sınav öncesinde çok rahat hazırlayabilirsiniz.

Demo sınav başarılı geçmezse ne yapacağım?

İnternet üzerindeki hiçbir kaynak sınavın gerçeğini bizlere sunmuyor elbette ama eğer çocuğunuz bu kaynaklardaki sorularda başarısız oluyorsa ona daha çok soru yöneltmeli ve hazırlamalısınız. Gerekirse size en yakın bir kitapçıdan ya da internetten güvenilir yayıncılar tarafından hazırlanmış test kitaplarını satın alabilirsiniz.

Yalnız unutmayın ki çocuğunuzu bu demo sınavlardaki başarısızlığı nedeniyle asla cezalandırmayın, önüne daha çok kaynak koymaya çalışın.

Hepinize sınavlarda başarılar diliyorum.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Neden Yurtdışında Üniversite?

6Paylaşım Facebook’ta Paylaş0 Twitter’da Paylaş0 Beğen!3 Yorum Yaz3 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest0 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Çocuğumun Bilsem Sınavı Başarısını Önceden Nasıl Ölçebilirim?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş