Özel Ders
Başöğretmen Altınordu Anadolu Lisesi Birinci

Başöğretmen Altınordu Anadolu Lisesi Birinci!

Biri uluslararası biri Türkiye çapında iki yarışmada aynı okul derece yaptı. ODTÜ KKK’de yapılan uluslararası yarışmada birincilik ödülü TÜBİTAK birincisi de olan Ordu Başöğretmen Anadolu Lisesi’ne gitti.

Ordu Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi öğrencileri ODTÜ Uluslararası ‘Yeşil Beyinler Yarışması’nda dünya, TÜBİTAK yılın genç araştırmacılar yarışması Biyoloji dalında Türkiye birincisi oldu.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek üzere lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışmasının 2015 yılı finali yapıldı. Fransa’dan Çin’e Ruanda’dan Vietnam’a kadar bu yıl aralarında Avusturalya, Makedonya, Mısır, Bahreyn, Tayland, Kenya, Malezya, Endonezya, İngiltere, Ruanda, Özbekistan, Pakistan, Hollanda’nın da bulunduğu 31 farklı ülkeden 254 proje katıldığı “Yılın Yeşil Beyinleri” Uluslararası Proje Yarışması’nın üniversite kategorisinde 66, lise kategorisinde 188 proje yarıştı.

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ BAHÇEŞEHİR ANADOLU LİSESİ’NE

Yarışma sonunda liseler kategorisinde Ordu Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi’nden Esra Avcı ve Yağmur Bircan “Yerel Tohumlara Doğal Koruma: Propolisle Kaplama” başlıklı projesi ile birincilik, İstanbul Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nden Mustafa Berk Turgut ve Mesut Çalışkan “Baraj Tabanı Toprak Temizleme Sistemi” başlıklı projesi ile ikincilik, Siirt Türk Telekom Fen Lisesi’nden Şirin Erbek ve Zeynep Esmeray “Kaya kınasının (Cetraria sp.) Antibakteriyel-Antioksidan Etkinliği ve Bitki Gelişimi Üzerine Etkileri” başlıklı projesi ile üçüncülük ödüllerini aldılar.

ÖDÜL ÜSTÜNE ÖDÜL ALMIŞLAR

SÖZCÜ Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerini geride bırakarak uluslararası alanda dünya birincisi olan ‘Yılın Yeşil Beyinleri’ ile konuştu. Araştırmanın detaylarını yarışmaya genç 2 kız öğrencisini hazırlayan Biyoloji öğretmeni Selahattin Özbucak’a sorduk. Özbucak, okul olarak TÜBİTAK yarışmasında da başka bir ekiplerinin biyoloji dalında 2015 yılı Türkiye birincisi olduğunu anlattı.

İki kız öğrencisinin ODTÜ’nün uluslararası ‘Yılın Yeşil Beyinleri’ yarışmasında birincilik ödülü almasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek,

Projemize güveniyorduk ancak, uluslararasında yapılan bir yarışmada birinci olmamız bizi çok heyecanlandırdı. Ordu’da büyük yankı uyandırdık. Bu da gösteriyor ki, Anadolu’daki okullarımızda da çocuklar teşvik edilip çalıştırıldıklarında ülkemiz için önemli şeyler yapacağını görüyoruz. Şimdi bu projemizin üretilir hale getirilmesi için çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

dedi.

Aynı okul daha önce yaptığı bir çok proje ile de TÜBİTAK’ta ödül almış.

KKTC ODTÜ’DE EĞİTİM YILI DA BAŞLADI

‘Yılın Yeşil Beyinleri’ yarışmasının final ve ödül töreniyle birlikte Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun 11. Akademik Yılı’da başladı. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, 11. akademik yıla 15 lisans ve 3 lisansüstü programa kayıtlı 2.650 öğrenci ile girdiklerini belirterek, 140 bin metrekare kapalı, 17 bin metrekaresi açık spor tesisi olmak üzere 300 bin metrekare peyzaj ve rekreasyon alanı, donanımlı laboratuvarları, derslik ve yurtlarıyla öğrencilere ve çalışanlara yüksek standartlarda bir kampus yaşamı sunduklarını söyledi. Yeni akademik yıla 145 tam zamanlı öğretim elemanı ile giriş yaptıklarını belirten Prof. Tümer, ayrıca çoğunluğu Ankara ODTÜ’den olmak üzere 36 öğretim elemanının da lisans ve yüksek lisans programlarında yarı zamanlı olarak ders vereceklerini söyledi.

“TOHUMLARIN KİMYASAL YERİNE DOĞAL ÜRÜNLE GELİŞTİRİLMESİ”

Dünya birincisi olan Yerel Tohumlara Doğal Koruma: Propolisle Kaplama’nın mucitleri Esra Avcı ve Yağmur Bircan, Ordu Altınordu Başöğretmen Anadolu Lisesi’nde öğrenimlerini sürdürüyor. Projenin amacı, ülkemizde yetiştiriciliği yapılan ve gıda olarak tüketilen bazı bitki tohumlarının kimyasal ilaçlar yerine doğal bir ürün olan propolis ekstratları ile kaplanması ve bunun bitkinin çimlenme, büyüme, gelişme ve tohumların saklanması üzerine etkilerini belirlemek. Esra Avcı ve Yağmur Bircan projeleriyle, bilinen kimyasal ilaçlara alternatif olabilecek doğal, biyolojik kökenli doğayla barışık bir ürün olan propolisi kullanarak hayata geçirmeyi hedefledi. Hazırladıkları propolis ekstratlarıyla ülkemizdeki çeşitli tohumları kaplayarak bunların çimlenme, büyüyebilme ve uzun vadede saklanabilme sürelerini tespit ettiler.

ÜNİVERSİTELERDE HİNDİSTAN 1 ve 2’İNCİLİK ÖDÜLÜNÜ ALDI

Üniversite öğrencilerine yönelik Uluslararası Proje Yarışması’nda da Hindistan Mumbai’den Matunga Kimyasal Teknoloji Enstitüsü’nden Amita Dhadphale ve Pratik Bhishma “Eko-pedler: Biyoçözünür Emiciler” başlıklı projesi ile birinci, Hindistan Jaipur’dan JK Lakshmipat Üniversitesi’nden Arsalan Obaldi ve Gaurav Suthar “Fresnel Merceklerini Kullanarak Atık Su Arıtımı ve Atık Sulardan Küçük Çaplı Elektrik Üretimi” başlıklı projesiyle ikinci, Bengaldeş Dhaka Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden Naziza Akhter Alam ve Musharrat Rahman Chandrika, “Floresan Ampullerinin Conan Yoluyla Geri Dönüştürülmesi” başlıklı projesiyle üçüncü oldular.

Sözcü

 

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Başöğretmen Altınordu Anadolu Lisesi Birinci!

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş