Özel Ders
Bakan-Kılıç-Kredi-ve-burs-imkanı-yüzde-789-arttı

Bakan Kılıç: ”Kredi ve burs imkanı yüzde 789 arttı”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TBMM Genel Kurulunda, Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu eliyle ulaştıkları üniversite gençliğinin tahsil hayatını sağlıklı, huzurlu ve başarılı geçirebilmesi için hiçbir çabadan geri durmadıklarını belirtti. Kılıç, öğrencilere sağladıkları kredi ve burs imkanlarının 2002’den bu yana yüzde 789 oranında artırıldığını, yurtların kapasitesinin son üç yılda iki katına çıkarıldığını anlattı.

Gençlik merkezlerinin, ülkenin farklı bölgelerine kılcal damarlar gibi girdiğini dile getiren Kılıç, 2016 yılında 230’a ulaşan gençlik merkezlerinin sayısının, yakın sürede bitecek çalışmalarla 378’e çıkacağını söyledi.

Kılıç, 2002 yılında 11 bin 614 üyesi olan gençlik merkezlerine 1 Aralık 2016’dan itibaren 1 milyon 501 bin kişinin üye olduğunu belirterek, gençlik kamplarında 2016 yılında toplam 65 bin 638 gencin yararlandığını, ülke genelinde 29 kampta gerçekleştirilen çalışmalar içerisinde farklı illerden bir araya gelen gençlerin tanışma ve birbirlerine destek olma imkanı bulduğunu söyledi.

Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı kapsamında birçok antrenöre ve gence bağımlılıkla mücadele eğitimleri verildiğini anlatan Kılıç, madde kullanımı ve zararları konusundaki bilgilendirme ve seminerlerle 65 bini aşkın gence ulaşıldığını belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yatırım destek hamlesini başlattıklarını anımsatan Kılıç, 40 milyon lirayı aşkın tutardaki yatırımı hayata geçirmekte olduklarını söyledi.

“Tecrübe konuşuyor” programıyla da farklı alanlarda uzmanlaşmış kişileri, gençlerle bir araya getirdiklerini hatırlatan Kılıç, “15 Temmuzdan sonra başlatmış olduğumuz, İçimizdeki Kahramanlar Projesi’yle 15 Temmuz gecesinde neler yaşandığını ve bunun bir daha olmaması için paylaşım yapılması gerektiğini, tecrübelerin aktarılması gerektiğini düşündüğümüzden dolayı bugüne kadar bu çerçevede 34 program düzenlendi ve 60 bin vatandaşımız bu programlara katıldı” dedi.

Kılıç, Türkiye’de barınan 3 milyonu aşkın Suriyeli mülteciye de hem sportif anlamda hem gençlik çalışmalarıyla destek olunduğunu dile getirdi.

“Sayı 1200’e ulaşmış durumda”

Bakanlık ve bağlı kuruluşların bütçeleriyle yapılan yatırımlar çerçevesinde yeni atılımlar içerisine girdiklerini bildiren Kılıç, şöyle devam etti:

“2016 Yatırım Programı’nda alınmış olan ve devam eden ve 2017’de de devam edecek olan yatırımlar çerçevesinde 72 yüzme havuzumuzun 37’sini, 329 futbol sahasının 296’sı, 284 spor salonunun 183’ü, 30 atletizm pistinin 18’i tamamlandı ve bununla beraber devam eden mahalle tipi projelerimiz var. Yaptığımız büyük tesislerde ve birçok farklı tesislerde profesyonel anlamda, amatörde ve aynı zamanda uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil edecek sporcularımızın yetiştirilmesi için çalışılıyor. Mahallelerin içerisinde futbol sahası, basketbol sahası ve voleybol sahası kompleks olarak inşa ediyoruz. Bunların şu anda sayısı 1200’e ulaşmış durumda. Bunların, inşa halinde devam edenlerin 830 tanesi tamamlanmış, diğerlerinin inşası devam ediyor. Amacımız, spor yapılabilecek alanları gençlerimizin ve aynı zamanda çocuklarımızın aileleri tarafından güvenli alanlar içerisinde bu tip sosyal faaliyetleri yapabilmelerini sağlamak.”

Stadyum inşaatlarının da devam ettiğini anlatan Kılıç, spor merkezlerimizde engellilerin ve aynı zamanda bir çok sporcunun da yetiştirilmesi konusunda ciddi anlamda çalışmalarının olduğunu söyledi.

İzmir konusunda çok ciddi adımlar attıklarını belirten Kılıç, “Biliyorsunuz yargı süreci vardı, o tamamlandı, önümüzdeki engeller böylece kaldırılmış oldu. Özellikle İzmir Alsancak Stadının proje çalışmaları son aşamaya gelmiş durumda ve çok kısa süre içerisinde ihalesine çıkacağız ve hızlı bir şekilde kazandıracağız. Göztepe ve Karşıya kastatlarımızın da zaten tamamlanmış olan ve de devam eden inşaat süreçleri var, onları da en yakın şekilde takip ediyoruz. Biliyorsunuz, Başbakanımız da İzmir milletvekili, bu konuda çok yakın bir takip içerisinde” dedi.

“Antrenör sayımızda ciddi artış yapmamız gerekiyor”

Rio Paralimpik ve Olimpik Oyunlarında ülkenin hak ettiği ve Türkiye’nin potansiyelini yansıtan başarıların elde edilemediğini hatırlatan Kılıç, “Bir başarı var ama daha fazlası olması gerekiyor. Bunda hepimiz hemfikiriz. Bu başarıyı elde edebilmek için antrenör sayımızda çok ciddi artış yapmamız gerekiyor. Bununla alakalı çalışmalar sonucunda, 2002’de 18 bin olan antrenör sayımız şu anda 223 bine gelmiş durumda ama bu yeterli değil, daha fazlasını yetiştirip daha fazlasını kazanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Yabancı sporcuların Türk bayrağı altında mücadele ettiklerini dile getiren Kılıç, “İsteğimiz ve amacımız, ülkemizde yetişmiş olan gençlerimizin ülkemizin bayrağını temsil etmeleri. Özellikle olimpiyat oyunlarında bronz madalyayı kazanan Escobar, Türk bayrağını üstüne sarıp ve bu başarının Türkiye’ye ait olduğunu tüm dünyaya söylemiştir. Şu anda aktif sporu bırakma evresinde ama bize şöyle bir öneriyle geldi. Kendisi, sporcularımızın yetiştirilmesi, ülkemizdeki kardeşlerimizin kendilerini yetiştirebilmeleri için bu konuda her türlü fedakarlığı yapıp, Türkiye’ye yerleşip bizlerle beraber çalışma konusunda bizlerden talepkar olmuştur. Bu anlamda, bu tip çalışmalarımızı da devam ettireceğiz” dedi.

Dopingle mücadele konusunda hiçbir şekilde geri durmadıkları ve mücadelelerinin sonucunda bu sene, Uluslararası Antidoping Ajansı (WADA) tarafından Türkiye’yi temsilen kendisinin WADA Yönetim Kurulunda görevlendirildiğini aktaran Kılıç, bunun ülkenin başarısı olduğunu vurguladı.

“Kapasite artacak”

Sporcu sağlığıyla ilgili çalışmaların en üst seviyede devam etiğini dile getiren Kılıç, “Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde, özellikle ilköğretimi tamamlayan öğrenci kardeşlerimizin performans taramaları ve bu anlamda yapılacak olan taramalarda potansiyel sporcu adaylarımızın erken yaşta belirlenip iki bakanlığın altyapısını bir arada kullanarak açıklarımızı kapatarak ileri yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kapasitesinin bugün itibarıyla 686 yurtta 553 bin 177 olduğuna dikkati çeken Kılıç, doluluk oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söyledi. Kapasiteyi artırma noktasında ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Kılıç, “Önümüzdeki yıl bitecek olan yurtlarımızla 2017 yazında kapasitemizi 650 binin üzerine taşımak üzere şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Bunu kendi öz yatırımlarımızla ama aynı zamanda ön protokolle kiralama ve doğrudan kiralama yöntemleriyle de yapıyoruz” dedi.

Ücretsiz barınma imkanlarından şu anda Kredi ve Yurtlar Kurumunda 4 bin 446 öğrencinin yararlandığını belirten Kılıç, öğrencilere aylık 285 lira beslenme yardımı yaptıklarını, bunun günlük 9,5 liraya tekabül ettiğini söyledi.

Bazı milletvekillerinin eleştirilerde bulunduğunu hatırlatan Kılıç, “Kredi ve Yurtlar Kurumunda öğrencilerin üst üste yattığı, istif edildiği” şeklinde bir ithamın gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Kredi ve Yurtlar Kurumunda barınma talebinin karşılanma oranının yüzde 14 olmadığına dikkati çeken Kılıç, “Kredi ve Yurtlar Kurumuna bu sene başvuru yapmış öğrencilerimizin yüzde 78’i bugün itibarıyla yerleşti. Geldiğimiz nokta iyi bir nokta ama daha iyisini kazanmak, çalışmak zorundayız. Bunu da hep beraber inşallah yapacağız” dedi.

AA

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

18Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!2 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Bakan Kılıç: ''Kredi ve burs imkanı yüzde 789 arttı''

Share via

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

İletişim


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.


Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122

Warning: Undefined array key "select_link_options" in /home/ozancorumlu/public_html/wp-content/plugins/arscode-ninja-popups/include/builder.inc.php on line 122
Bunu arkadaşınla paylaş