Özel Ders
Aziz-Sancar-''Sadece-orta-zekâlı-bir-insanım''

Aziz Sancar: ”Sadece orta zekâlı bir insanım”

Tüm Üstün Zekâlılar Derneği programına katılan Nobel’li Prof. Dr. Aziz Sancar, “Çoğu insan gibi, sadece orta zekâlı bir insanım” diyerek başarının sırrını açıkladı: Çok çalışmak!

Nobel Kimya ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye ziyaretindeki gezilerini hafta sonu da sürdürdü.

Tüm Üstün Zekâlılar Derneği’nin (TÜZDER) Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki ‘Dâhiler Dahildir’ programına katılan Prof. Dr. Sancar, orta zekâlı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Aşağı yukarı herkesin zekâsı aynıdır. Orta zekâlı bir insanım. Burada başarılıydım. ABD’ye gittim, çok çalışarak orada da başarılı oldum. Üniversite giriş sınavında hiç test kitabı okumamıştım. Savur’da ne dershane ne özel öğretmen vardı. Ama üniversite giriş sınavında çok yüksek puan tutturdum çünkü çalışıyordum. Başarı, Nobel almak değildir. Başarılı olmak ailenize, memleketinize, vatanınıza, insanlığa hizmet etmek demektir.”

‘BİLİM, KÜLTÜR OLMALI’

Prof. Dr. Sancar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çocuklara bilimi aşılamamız lazım. Sadece Türkiye değil, tüm İslam dünyası son 500 yılda doğru dürüst bilime katkı yapmış değil. Bilim yapmak, bilim kültürünü geliştirmek bir gelenek olmalı. Yahudi kardeşlerimiz dünya nüfusunun yüzde 02’si ve yüzde 20 Bilim Nobel’lerini almışlar. Onlar diğer insanlardan daha üstün zekâlı mı? Değiller. Onların kültüründe bilime, eğitime önem veriliyor. İnşallah çocuklarımızı bilim yapmaya ve kültürüne alıştırmaya devam eder ve gelecek yüzyılda sonraki nesiller buraya artık ‘Aziz Sancar veya İsmail Arslan Nobel almış, davet edelim’ demez. Zaten herkes Nobel alıyor diye dikkat bile etmeyiz. Temennim budur.”

ÖĞRETMENLER ÇOK DEĞERLİ

PROF. Dr. Aziz Sancar, öğretmenlere gereken değerin verilmediğini savunarak şöyle konuştu: “Bir öğretmenin, bir doktor kadar geliri olması lazım. Onlar çocuklarımızın eğitim kalitesi için doktordan, mühendisten daha önemli. Bu Türkiye’ye mahsus bir sorun değil. ABD’de de öyle. Öğretmenler desteklenmeli.”

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

19Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş5 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Aziz Sancar: ''Sadece orta zekâlı bir insanım''

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş