Özel Ders
Aziz-Sancar-Babalar-ne-söylerse-söylesin-kızlarımız-eğitilsin

Aziz Sancar: Babalar ne söylerse söylesin kızlarımız eğitilsin

Gebze Teknik Üniversitesi’nde kendi adını taşıyan laboratuvarın açılışına katılan Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kadınların erkeklerden daha ileri görüşlü olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sancar, “Babalar ne söylerse söylesin kızlarımız eğitilsin. Erkeklerle aynı imkanlar sağlansın. Belki buralarda var ama Doğu’da yok. Bunu memleket sahasına yaymamız lazım. Tüm kızlarımızı eğitmemiz lazım” dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi’nde Prof. Dr. Aziz Sancar Biyolojik Saat Laboratuvarı’nın açılışına Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar eşi Gwen Sancar ile birlikte katıldı. Açılışa ayrıca, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nuri Öztürk, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Aziz Sancar açılışın ardından gerçekleşen sohbette soruları cevapladı. Gebze Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu Üyesi Mukadder Doğanay’ın, “Türk kadınına vereceğiniz mesaj var mı?” sorusunu Prof. Dr. Aziz Sancar, “Genellikle kadınlar erkeklerden daha ileri görüşlüdür. Ben onu annemde ve tüm tanıdığım kadınlarda gördüm. Yeni bir yemeğin tadına bakmam. Hanım değişik şeyler yapar. O bakımdan kadınların o yeteneği var. Türk kadınlarına tavsiyem, özellikle kızlarımızın eğitimi için onlara erkeklerden daha fazla ısrar etsinler. Babalar ne söylerse söylesin kızlarımız eğitilsin. Erkeklerle aynı imkanlar sağlansın. Belki buralarda var ama Doğu’da yok. Bunu memleket sahasına yaymamız lazım. Tüm kızlarımızı eğitmemiz lazım” dedi.

BAZI NOBEL HASTALARI VARDIR İŞLERİ GÜÇLERİ NOBELİ KOVALAMAK

Nobel’i kovalayanların Nobel alamayacağını söyleyen Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yanımda çok Türk öğrenci ve doktora sonrası Türk araştırmacılar çalışmıştır. Burada görev yapan Nuri onların arasında ayrı bir yeri vardır. Nobel bir dereceye kadar İsveçlilere bağlı. Kime verilir kime verilmez onlar karar verir. Ne rektör, ne de basın Nuri’ye illa Nobel’i alacaksın diye baskı yapmasın. Nuri güzel bilim yapacak. Dünya çapında bilim yapacak. İyi bir bilim insanı yetiştirecek. Bazı Nobel’in hastaları vardır. İşleri güçleri Nobel’i kovalamak. Bunu yapanlar Nobel alamaz. Bu bir gerçektir. Çoğu insan bilir. Bana ilk tebriklerini gönderen meşhur bir kimya profesörüydü. Oturmuş sabaha kadar bilgisayar başında Nobel’in ilan edeceğini bekliyor. Vakit kaybı ve öyleleri de var. O gibiler Nobel alamaz” diye cevapladı.

KENDİ ÜRÜNÜMÜZÜ KENDİMİZ YAPALIM

Aziz Sancar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın, “Türkiye’deki gençlere bilim yolunda tavsiyeleriniz nedir?” sorusunu, “Kocaeli teknoloji alanında Türkiye’nin lideridir. Kocaeli’ni tebrik ederim. Ben bir bilim insanı, bilim yapan bir araştırmacı olarak temel bilimlerin desteklenmesini de çok istiyorum. Teknoloji olunca çoğunu dışarıdan alıp burada tatbik ediyoruz. Anlayışıma göre biz dışarıya bağlıyız. Burada en kritik makineler ABD, Almanya ve Avrupa’dan geliyor. Bence Türkiye’de Avrupa ile yarışmanın en zor tarafı örneğin bir makine bozuluyor tamir eden yok Türkiye’de. Onu ya yapana göndereceksiniz ya da oradan adam getireceksiniz. Günlüğü bin dolar. Büyük sorun. Biz temel bilim yapalım kendi ürünümüzü kendimiz yapalım. Teknolojiye onu tatbik edebiliriz. Temel bilimin desteklenmesi çok önemli. Size onu tavsiye ederim. Temel bilimi destekleyelim” diye konuştu.

ALLAH İSVEÇLİLERDEN RAZI OLSUN

Bir gazetecinin, “Futbol ve siyasetin dışında bilim konuşulmaya başlandı, ne söyleyeceksiniz” sorusu üzerine Sancar, “Allah İsveçlilerden razı olsun diyorum. Her yerde bunu söylüyorum. Benim burada iki öğrencim de laboratuvarımda araştırma yaptılar. Gerçekten güzel çalışmalarımız vardı. Bunlar ders kitaplarına geçmişti. 1982 den beri buluşlarımız vardı. Türk halkı bunu bilmiyordu. İsveçli arkadaşlarımız Nobel verince tüm Türk halkı öğrendi. Gerçekten halkımızın bilime ilgisi arttı. İnşallah devam eder. İnşallah temel bilimin önemli olduğunu halkımız anlar, politikadan ziyade bilime halkımız daha önem verir” dedi.

Suudi Arabistan’ın dünyanın her tarafından bilim insanı ithal ettiğini belirten Sancar, “Bana da teklif geldi. Temel bilimleri kendi içlerinden yetiştirmiyorlar. Bu sosyal bilim konusudur. Niye olmuyor bilmiyorum. Suudi Arabistan durumuna düşmeyelim. Memleketimizde bu geleneği yerleştirmemiz lazım. Üniversitelere destekler önemli” diye konuştu.

YILDA 14 DERSE GİRİYORUM

Bir gazetecinin, Türkiye’de akademisyenlerin çok derse girmeleri nedeniyle araştırma yapmaya zaman kalmadığından şikayet etmelerini belirtmesi üzerine Sancar, “Ben yılda 14 ders veriyorum. Kasım ayında 13, Aralık ayında 1 ders o kadar. Geri kalan zamanımı araştırmayla geçiriyorum. Başka üniversitelerde ABD’de araştırma ve eğitim üniversiteleri var. Bizde karışımı onun bazıları. O şekilde şikayeti olan hocaların hakkı var. Araştırma yapmaya imkan yok. Başka hocalarımızın imkanları var. Günde 5 ders vermiyorlar. Onlar araştırma yapabilir” dedi.

Sancar daha sonra üniversitenin spor salonunda öğrencilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

DHA

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

20Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş6 Beğen!3 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Aziz Sancar: Babalar ne söylerse söylesin kızlarımız eğitilsin

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş