Anasayfa / HABER / ‘Yükseköğretim Kanunu Tasarısı’ Çalışmaları Başladı
Özel Ders
‘Yükseköğretim Kanunu Tasarısı’ Çalışmaları Başladı

‘Yükseköğretim Kanunu Tasarısı’ Çalışmaları Başladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK),  ‘Yükseköğretim Kanunu Tasarısı’ çalışmalarının başlatıldığını kamuoyuna duyurdu. “Yeniden yapılanma; çeşitlilik, performans değerlendirilmesi, rekabet, kalite güvencesi gibi evrensel kavramların oluşturduğu bir zeminde gerçekleşmeli” denilen açıklamada, sürecin şeffaflık ve katılımcılık ile yürütüleceği bildirildi.

YÖK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yükseköğretim Kurulu Anayasa tarafından yükseköğretimi planlamak, düzenlemek, yönetmek ve denetlemekten sorumlu olarak görevlendirildi. Son yıllarda yükseköğretimdeki sayısal bakımdan büyüme Yükseköğretim Kurulu’na yeni sorumluluklar getirmiş ve kurulu sistemin pek çok alanında yurtiçi ve yurtdışındaki gelişmelere cevap verecek kuramsal ve kurumsal değişikliği gerçekleştirmesini gerekli kıldı. Bilindiği üzere günümüzde yükseköğretim bütün dünyada küreselleşen bir yapıya büründü. Bu bağlamda Türkiye’nin de dâhil olduğu; Avrupa yükseköğretim alanını da aşan, akademide evrensel ilkeleri gerçekleştirme arayışları kadar Avrupa yükseköğretiminde yaşanılan sorunların da bir sonucu olan Bologna süreci hatırlanmalı. Diğer taraftan kendi ulusal referans çerçevemizin, milli politikalarımızın, kapasite ve hedeflerimizin de dikkate alınması gerekiyor. Yeniden yapılanma için gerekli yasal düzenlemenin bu üç referans çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yeniden yapılanma; çeşitlilik, performans değerlendirilmesi, rekabet, kalite güvencesi gibi evrensel kavramların oluşturduğu bir zeminde gerçekleşmeli. Bu temel zihniyet ve ilkeler çerçevesinde, yükseköğretimin yeniden yapılandırılması çalışmaları belli bir süreç dâhilinde yürütülecek. Çok kısa bir zaman içerisinde öncelikle üniversitelerimizin rektörlerinin, daha sonra konunun diğer ilgili bütün taraflarının katkılarının teminine çalışılacak, şeffaflık ve katılımcılık ile bu süreç yürütülecek. Yükseköğretim Kurulu olarak ‘Yükseköğretim Kanunu Tasarısı’ çalışmasını başlattığımızı kamuoyuna duyurur ve gelişmelerden kamuoyunu sürekli olarak haberdar edeceğimizi ifade ederiz.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

‘Yükseköğretim Kanunu Tasarısı’ Çalışmaları Başladı

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş