Anasayfa / HABER / Vakıf Üniversiteleri Yönetmeliği Danıştay’da
Özel Ders
Vakıf Üniversiteleri Yönetmeliği Danıştay’da

Vakıf Üniversiteleri Yönetmeliği Danıştay’da

EĞİTİM İş Sendikası, 19 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i yargıya taşıdı.

Sendika, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan düzenleme ile vakıf üniversitelerinin faaliyet izninin kaldırılmasına ve kurumun kapatılmasına olanak sağlayan yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için 23 Kasım’da Danıştay’a başvurdu. Eski yönetmelikte bulunan, “Atatürk ilkeleri ve inkılapları ile özellikle laiklikle bağdaşmayan bir tutumun tespit edilmesi ve/veya ırk, dil, din ayrımcılığı yapılmasının tespiti halinde yükseköğretim kurumlarının kapatılması”na izin veren maddenin, yeni yönetmelikte yer almadığını belirten sendika, düzenleme ile siyasi bir politika benimsendiğini savundu.

Yöneticiden okul kapanacak

Yönetmeliğe göre, vakıf yükseköğretim kurumu yöneticilerinin ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı eylemleri doğrudan işlemesi veya desteklemesi durumunda, üniversitenin faaliyet izni kaldırılacak. Bu durumların ortadan kalkıp kalkmadığı her yıl YÖK tarafından değerlendirilecek.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Vakıf Üniversiteleri Yönetmeliği Danıştay’da

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş