Anasayfa / HABER / Türkçe Öğretmenleri “Haklı Olarak” 5 Bin Kontenjan İstiyor
Özel Ders
Türkçe Öğretmenleri Haklı Olarak 5 Bin Kontenjan İstiyor

Türkçe Öğretmenleri “Haklı Olarak” 5 Bin Kontenjan İstiyor

Atama bekleyen Türkçe öğretmenleri, 2016 şubat öğretmen atamalarında 5 bin kontenjan istiyor.

Atama bekleyen Türkçe öğretmenlerimizin 2016 şubat öğretmen atamalarındaki talep ve beklentilerini, bana yolladıkları yazıya dokunmadan sizlerle paylaşıyorum:

Köklü bir dil olan Türkçemiz, üç kıtanın konuştuğu Türkçemiz kendi öz yurdunda tüm incilikleriyle öğrenilmelidir. Dilini doğru ve etkili kullanamayan bireyler bırakın derslerdeki başarıyı hayatta başarıyı yakalamaları zordur. Dil becerileri Türkçe dersinde kazandırılır. Ve bunu ancak Türkçe öğrenenleri yapabilir. Bunun eğitimini bir tek biz alıyoruz çünkü. Ve hala okullarda Türkçe derslerine Türkçe öğretmeni olmadığı halde girebilenler var! Bu çok vahimdir! En temel ders, ana ders Türkçede başarı sağlanmadan diğer derslerde de başarı yakalamak oldukça zayıf bir ihtimaldir. Bu kadar önemli bir dersin öğretmenleri kadrolu ve gerçek Türkçe öğretmeni olmak zorundadır. Tüm açığı bir an önce kapanmalıdır. Bu yüzden en azından bu 2016 Şubat ayında atanacak olan 30 bin öğretmenden en az 5000 kesinlikle güzel dilimiz öz dilimiz TÜRKÇEMİZE verilmelidir.

Türkçemiz gereken değeri önce kendi öz yurdunda görmelidir ki daha fazla yükselebilsin ve böylece bir dünya dili haline gelebilsin. Sevdamız Türkçemizi bilimin, fenin, sanatın, edebiyatın, müziğin, matematiğin, teknolojik gelişmelerin dili yapmak elimizdedir! Bunun için gereken dil duyarlılığı ve dilimizi incelikleriyle öğrenebilmek TÜRKÇE dersinden geçmektedir. Sonrası inşallah dil becerileri gelişmiş bireylerimizin azimli çabalarına bağlıdır. Unutulmamalıdır ki; okumayı, öğrenmeyi sevdirecek okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırabilecek bunun üzerinde özenle duracak öğretmen de Türkçe öğretmenidir. Okumayı seven alışkanlık haline getiren nesiller çok iyi işler başarıp devletimizi yükseltecek ve dilimizin bayrağını da yukarılara çekecek dilimizi dünya dili haline getirebilecektir. Bunun için okuma alışkanlığı konusunda kritik dönem olan 8-10 yaş aralığının Türkçe derslerine bu konuya ayrıca eğilebilecek, okuma sevgisi ve alışkanlığını kazandırabilecek, buna özenle önem verecek olan Türkçe Öğretmenleri girmelidir. Yani 3. ve 4.sınıfların derslerine de kesinlikle Türkçe öğretmenleri girmelidir. Ve yine dil hazırlık dönemi yapılmayı düşünülen 5.sınıfta öz dilini çok iyi öğrenemeyenin başka dilleri iyi öğrenemeyeceği bilimsel olarak ispatlanmışken, bu 5.sınıf projesinde şüphesiz ki en az 12 saat Türkçeye verilmeli, Türkçe öğrenimi olabildiğince sağlamlaştırılmalıdır ki diğer dilleri öğrenirken dil bazında bilincindeki dilin verilerine uyarlayarak öğrenebilsin. Yoksa ne Türkçeyi, ne başka dili öğrenebilen, ortaya karışık kelimelerle konuşan, dil bilgisi ve dil inceliklerini bilmeyen çok vahim bir nesil gelecektir. Bunlar iyi tahlil edilmelidir!

Dil konusu çok önemlidir. Çok düşünülmeli ve çok dikkatli adımlar atılmalıdır. Sevdamız, güzel dilimiz, ses bayrağımız TÜRKÇEMİZ en az 5000 kontenjanla 2016 Şubat ayındaki 30 bin öğretmen atamasından hak ettiği bu payı almalıdır. Tüm bunlar göz önüne alındığında 5000 atamanın gerçekten TÜRKÇEMİZİN hak ettiği bir kontenjan olduğu ortaya çıkmaktadır. Saygılarımla…

Sizler için kurduğumuz 2016 Öğretmen Atamaları Facebook grubu için tıklayınız.

Sizlerin 2016 Şubat Öğretmen Atamaları ile ilgili ve bu konuyla ilgili düşünce, beklenti ve yorumlarınız neler ? Yazının altında yer alan yorum bölümlerinde fikirlerinizi dile getirebilirsiniz.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.89 ( 4 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

48 Yorum

 1. İyi çalışmalar hocam,Türkçe öğretmenleri olarak 5.Sınıfta 12 saat Türkçe dersi olmasını istiyoruz.Her ders için gerekli olan anlama ve anlatmanın önemini,kavramasını ve günlük yaşantısındaki bakış açısını değiştirmesi için çok önemlidir.Okuma alışkanlığı kazandırma,yazma eğitimi üzerinde durma,konuşma becerisini artırma gibi etkinliklerle verimli bir zaman geçirmek istiyoruz.Milli birlik ve beraberliği sağlayan,milli değerlerine sahip çıkan ve anadilini güzel konuşan yeni nesiller yetiştirmek istiyoruz.ŞUBATTA 5.000 TÜRKÇE ATAMASI İSTİYORUZ.Bu konuda yardımcı olacak ilk kişi sizlersiniz hocam,teşekkürler.

 2. İngilizce Konuşamamızın Sebebi Dahi Türkçe Bilmediğimiz İçinken Anadili Türkçe olan bir milletin yabancı dil öğretmenlerinin yarısı kadar dahi kontenjan almakta zorlandığı bir ülkede yaşarken Türkçe’nin dik durmasını nasıl sağlayacağız. Türkçem dersime en az 5000 kontenjan talep ediyoruz.

 3. Siram gelirmi bilmiyorum 5000 bin verilmeyecegi kesin ama en az 1420 verilmeli turkce bunu hakediyor yani ben cok istemedim artik bu da olur heralde

 4. Ana dilimiz olan Türkçeye şubat ayında 5.000 atama istiyoruz.

 5. Anadiline Türkçeye Sahip Çık en az 5000 atama şubatta

 6. Destekleme kurslarının en çok tercih edilen ikinci branşı Türkçe’ye 5000 atama istiyoruz.

 7. Türkiye ‘nin diliyiz
  ÖABT birincisiyiz,TEOG dersiyiz, açığın en çok olduğu dediği 5 branştan biriyiz
  #TÜRKÇEiçin5000 diyoruz!!!

 8. Neden 5000 Türkçe öğretmeni alımı yapılmalı ?
  Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay alabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felâketler içinde ahlâkının, an’anelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir.” “Türk demek dil demektir. Milliyetin çok bariz vasıflarından birisi dildir. Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk harsına, camiasına mensubiyetini iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.” Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türk dili hassasiyeti ile Türkçenin önemi ortaya konmuştur. Biz #Türkçeye5000Atamahaktır diyoruz. Adaletin tekrar yerini bulacağını inanıyoruz

 9. Dilim atalarımdan bana en değerli emanettir. Bu emanete sahip çıkacak nesiller yetiştirmek öncelikle Türke öğretmenlerinin görevidir. Türkçe öğretmenleri de bu göreve hazırdır. Kaliteli bir ana dil eğitimi için Türkçeye şubatta 5000 atama istiyoruz.

 10. Teog kurslarında en çok tercih edilen branşlardanız, öabt de en başarılı bölümüz. Ana dilimiz bizlere emanet ve gelecek nesillere en iyi şekilde öğretmeye hazırız. Bu yüzden şubatta Türkçeye 5000 atama olmalıdır.

 11. Türkçeye 5000 atama haktır. Anadili eğitimine yeterince önem verilmemektedir. Tüm derslerin temeli olan Türkçe dersi 12 saate çıkarılmalıdır

 12. Biz Türkçeciler 30 üstü alan netiyle hala açıktayız. Artık üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz. 5000 üstü atama istiyoruz.

 13. Türkçeye 5000kontejan hakkımızdır.

 14. Bizleri gündeminize aldığınız için teşekkür ederiz.Teog un en güçlü dersiyiz,milli benligimiz,günlük yaşam normumuz ve Dünya dili olması için Türkçeye sahip çıkmalıyız.Son zamanlarda birçok branşın gölgesinde kaldı.Hazırlık sınıfında en az 12 saat olmalıdır.Şubatta 5.000 atama hak ediyor.

 15. Öyle bir nesil yetişiyor ki düşünün bu nesil dinlemeyi bilmiyor, okumayı sevmiyor. Bırakın eline kalem alıp bir iki birsey yazmayı, üretmeyi, iki kelimeyi yan yana getirip konuşamiyor, kendini ifade edemiyor. Dinlemeyen, okumayan birinin anlaması ; konusmayan yazmayan birinin anlatmasini bekliyoruz. Bu mümkün müdür? Çocuklarımızı yabancı kelimelerle etrafı sarılmış bir Türkçeyle baş başa bırakıyoruz. Alanı Türkçe olmayan bu konuda uzman olmayanlarin ellerine teslim ediyoruz. Turkceyi yeteri kadar önemsemeyip başka branşlara öncelik taniyoruz. Nitekim sonuç ortada. Temeli sağlam olmayan birsey yıkılmaya mahkumdur. Eğitimin temelinde dinleme, okuma, konuşma, yazma vardır. Dil vardır. Gelin temeli sağlam atalım. Türkçe bu ülkenin yani koskoca Türkiye Cumhuriyeti nin ANADİLİDİR.
  Şubatta Türkçe bransina 5000 atama.

 16. Türkçemiz ses bayragımız. Teog için en önemli ders. 5000atamayı haketmektedir.

 17. TÜRKÇE üvey evlat muamelesi görmekten artık kurtulsun istiyoruz hakkimiz 5000

 18. Anadilimizin iyi ögrenilmesi için anlama ve anlatma tekniklerinin iyi ögrenilmesi için Türkçe ders saati hazırlık sınıfında 12ye çıkarılmalı. Türkçe ögretmenleri 30 üstü alan netiyle açıkta bekliyorlar bu sebeple haklı olarak 5000 atama istiyorlar.

 19. Türkçe 5000 atamayi sonuna kadar hakediyor. Teog için önemli alan birincisi bölümümüze hakettiği değer verilsin istiyoruz.

 20. Ana dili Türkçe olan bu devletin, Türkçe öğretmenlerine sahip çıkması adına bu atama döneminde Türkçeye 5000 atama yapılmalıdır. Geçen dönemlerde sınıf öğretmenlerinin Türkçe öğretmeni olarak görevlendirilmesi ile madur edilen Türkçe öğretmenleri bu atama döneminde maduriyetlerinin giderilmesini istemektedir. Değerli büyüklerimizin bu atama döneminde Türkçe öğretmenlerini sevindireceklerine canı gönülden inanıyoruz.

 21. Türkçemiz sevdamızdır.Anayasamızın değiştirilemez maddesi,milleti millet yapan,vatan dediğimizde akla ilk gelen TÜRKÇEDİR…Her branş dersini anlatırken iyi bir Türkçeye sahip olmalıdır.Yoksa başarı elde edilemez.Yıllardır İngilizce görüpte hala konuşamama sebebimiz;Anlama ve Anlatmadan geçer,o da iyi bir Türkçe gerektirir…Gelecek nesillerin aydınlık yetişmesi için,dilimize sahip çıkalım.ŞUBATTA 5BİN ATAMA İSTİYORUZ,5. SINIFTA EN AZ 12 SAAT TÜRKÇE DERSİ VE 3. ve 4. SINIFTA DA TÜRKÇE DERSİNE TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNİN GİRMESİDİR,GELECEĞİMİZ İCİN…

 22. Türkçe konuşan herkesin Türkçeyi bütün yönleriyle bilemeyeceği anlaşılmalı ve alt sınıflardan itibaren Türkçe branş öğretmenleri tarafından gösterilmeye başlanmalıdır. Ayrıca ders saati sayısı da 12 saate çıkarılarak şubat ayında bu branşa en az 5000 atama yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER.

 23. Oabt birincisi Turkceye 5bin kontenjan istiyoruz. Kendi dilini ogrenmeyen ogrencilerde n diger derslerde basarili olmasini bekleyemeyiz. Kaldi ki yabanci dil ogrenmelerini hic bekleyemeyiz. Anadilimiz Turkce dir ve en iyi sekilde ogretilmelidir. Bu da turkce ogretmenlerine iyi bir kontenjan verilmesiyle mumkun olur. Turkce dersini Turkce ogretmenleri versin. #turkceye5binkontenjanistiyoruz.

Tartışmaya Katılın

Türkçe Öğretmenleri "Haklı Olarak" 5 Bin Kontenjan İstiyor

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş