Anasayfa / HABER / TEOG 2015 Özel Okul Kayıtları Durduruldu
Özel Ders
TEOG 2015 Özel Okul Kayıtları Durduruldu

TEOG 2015 Özel Okul Kayıtları Durduruldu

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı’ndan TEOG 2015 Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) açıklanması beklenirken sürpriz bir şekilde erteleme geldi. Bugün başlaması gereken özel okul kayıtları da durduruldu.

MEB tarafından daha önce açıklanan TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Takvimi’ne göre 24 Haziran 2015 tarihinde dayların Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) açıklanacaktı. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı kendi nternet sitesinden yaptığı duyuru ile mahkemelik olan bir soru sebebiyle, mahkemeden çıkan kararı bekleyeceklerini ve bu yüzden sonuçların açıklanmayacağını duyurdu. Herhangi bir tarih de veremedi.

Gene MEB’in açıkladığı takvime göre özel okulların kayıtlarının da bugün başlaması gerekiyordu. Fakat puanlar açıklanmadığı için gün içerisindeki en büyük tartışma konusu da öğrencileri puanlarını resmi olarak bilmeden nasıl özel okullara kayıt olabileceği idi. İlginç bir şekilde MEB’den bu konuda hiçbir açıklama yapılmazken, beklenen açıklama Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nden geldi. Yapılan açıklama şöyle:

 1. Milli Eğitim Bakanlığı’nca daha önce 24 Haziran 2015 tarihinde açıklanacağı bildirilen TEOG Yerleştirmeye Esas Puanı, soru iptali talebi ile açılan dava sonucunun beklenmesi nedeniyle belirlenen tarihte resmi olarak açıklanamamıştır.

 2. Özel okullar için şu ana kadar ilan edilen kayıt takvimleri bu nedenle iptal edilmek zorunda kalınmıştır.

 3. Gerek duyan özel okullar yaptıkları ön kayıtlarını, puanların değişmesi ihtimaline karşı yeniden hesaplanmak kaydıyla geçerli kabul edecek ve resmi açıklamadan sonra tekrar hesaplama yapmak koşuluyla ön kayıtlarına devam edecektir.

 4. Gerek duyan özel okullar, Yerleştirmeye Esas Puan resmen açıklanana kadar yapılan ön kayıtlarını iptal etmiş ve kayıt sistemlerini durdurmuştur.

 5. Yerleştirmeye Esas Puanlar 26 Haziran Cuma akşamına kadar açıklandığı takdirde özel okullar 27 – 28 Haziran Cumartesi – Pazar günleri ön kayıt yapacaklar veya yapmaya devam edeceklerdir.

 6. Bu durumda özel okullar, 29-30 Haziran tarihlerinde kesin kayıt yapacak ve 1-5 Temmuz tarihleri arasında serbest kayıt sistemine geçeceklerdir.

 7. Özel okullar kayıt kurallarını ve kayıt takvimlerini, kendi resmi web sitelerinde ve okullarında velilerin görebileceği bir yerde ilan edecektir.

 8. Yerleştirmeye Esas Puanların daha geç bir tarihte açıklanması durumunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği yeni takvime göre özel okulların yeni kayıt takvimi de kamuoyuna duyurulacaktır.

Tahminime göre bir çok şey değişecektir bu saatten sonra. Tüm takvim kayacaktır. MEB’den halen bir açıklama olmaması ise inanılır gibi değil.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

2 Yorum

 1. Hocam ben bir özel okula on kayit yaptirdim.Bize yep puani geldiginde hemen kayit yapacagiz dendi.Belli bir kismi da odendi.Sizce okuldan geri cevrilme ihtimalim var midir

  • Merhaba Melda.

   Öyle bir keşmekeşin içindeyiz ki bu konuda yorum yapmak inan ki çok zor. Hangi liseye ön kayıt yaptırdın ? Ayrıca belli bir protokol imzalamışsınızdır ödeme yaptıysanız diye düşünüyorum.

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Özel Okul Kayıtları Durduruldu

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş