Anasayfa / HABER / ÖSYM soruları açıklamayacak mı ?
Özel Ders

ÖSYM soruları açıklamayacak mı ?

ÖSYMÖSYS başvurularına 1 kala ÖSYM’den bir açıklama geldi. Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara ters gelecek olan açıklamada, soruların tamamının değil, %10’unun açıklanacağı duyruldu.

Üniversite adayları 5-19 Ocak arasında başvuru yapmaya hazırlanırken ÖSYM’den ilginç bir çıkış geldi. Daha önce bu konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin bir kararı bulunmasına rağmen, ÖSYM sınav sorularının hepsinin değil, %10’unun açıklanacağın duyurdu.

Yapılan açıklama aynen şöyle:

“Anayasa Mahkemesi’nin ‘Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 33’üncü maddesiyle, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 2’nci maddesine eklenen, ‘Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır’ şeklindeki fıkranın Anayasa’ya aykırı olduğu ve iptali, kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulması’ kararına istinaden; Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 9’uncu maddesi ikinci fıkrasının tanımış olduğu ‘sorular ve cevapların, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararına istinaden açıklanabileceği’ yetkisi kapsamında olmak üzere; sınavlarda sorulan soruların ve cevapların internet sitemizden yayımlanmaması uygulamasına devam edilecek. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, sınava girmiş olan adayların başvuru yapmaları halinde kendilerine ait soru kitapçığı, cevap kâğıdı ve cevap anahtarı ile birlikte incelemesine sunulacak. Sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınav sonuçları açıklandığında sınav sorularının yüzde 10’u sayısınca soruların resmi internet sitesinde yayınlanmasına devam edilecek olup Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak süreli veya süresiz hiçbir basın yayın kuruluş veya organına telif hakkı devri yapılmayacak. Başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmeyecek.”

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

ÖSYM soruları açıklamayacak mı ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş