Anasayfa / HABER / Olimpiyatçılara YÖK’ten Müjde
Özel Ders
Olimpiyatçılara YÖK’ten Müjde

Olimpiyatçılara YÖK’ten Müjde

Yüseköğretim Kurulu (YÖK), bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilere üniversiteye girişte verilen ek katsayının yeniden uygulanması için çalışma başlatıyor. Haberi YÖK Başkanı Saraç, sosyal medya hesabından duyurdu.

Dün de yayımladığımız ‘Bilime Destek Kesilmesin’ haberinin ardından YÖK’ün, uygulamayı geri getirmek için çalışma başlattığı ortaya çıktı. TÜBİTAK’ın düzenlediği ulusal ve uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrencilerin ÖSYS yerleştirmelerinde aldıkları derecelere göre ortaöğretim başarı puanına eklenen katsayı uygulaması, 13 Ekim’deki YÖK Genel Kurulu’nda incelenerek, kanuni dayanağı olmadığı gerekçesiyle kaldırılmıştı. Karara tepki gösteren öğrenciler, ek katsayının kaldırılmaması için Change.org’da imza kampanyası başlatmıştı.

Bilim-Olimpiyatlarındaki-Tesvik-odulu-Ek-Puan-Kaldirilmasin
İlgili haber için tıklayın.

Öğrencilere müjdeli haber ise YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’tan geldi. Saraç, Twitter’dan yaptığı açıklamada, olimpiyat öğrencilerinin üniversiteye hazırlanırken yaşadıkları sıkıntıların farkında olduğunu söyledi. Başkan Saraç, kanunda yer almayan başarı puanına katsayı uygulamasının öğrencilere verilmesi için ilgili mercilere yasa teklifi önerisi sunmayı planladıklarını belirtti. Öğrencilerin Twitter’dan başlattığı #BilimeDestekKesilmesin hashtagi ile görüşlerini paylaşan YÖK Başkanı, şunları söyledi:

Bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilerin üniversiteye hazırlanırken yaşadıkları sıkıntıların farkındayız. Bu öğrencilerimize verilen ek puan uygulamasına kanun müsaade etmediği için son vermek durumunda kalmıştık. Konuya ilişkin çalışmalarımız devam etmekte olup, kısa süre içerisinde gerekli görüşmeleri gerçekleştirerek, konuyla ilgili yasa teklifi önerisini ilgili mercilere sunmayı planlamaktayız.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Olimpiyatçılara YÖK’ten Müjde

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş