Anasayfa / HABER / Öğrencilere kazan dairesinde ‘sıra dayağı’
Özel Ders

Öğrencilere kazan dairesinde ‘sıra dayağı’

26804941

Aydın’ın Buharkent ilçesinde Zafer Ortaokulu’nun hizmetlisi E.Y.’nin (45) 5 öğrenciyi kazan dairesine kilitleyip sıra dayağından geçirdiği ileri sürüldü. Veliler, bir gün önce de başka bir öğrenciyi dövdüğü ileri sürülen E.Y. ve buna göz yumduğu iddia edilen müdür yardımcısı M.K.’den (48) şikayetçi oldu. Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Yıldız, konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.

Zafer Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencilerinden M.B. dün ailesine, okulda hizmetli olarak görev yapan E.Y.’nin kendisini ve 4 arkadaşını okulun bodrum katındaki kazan dairesine kilitleyip, sopayla sıra dayadığından geçirdiğini anlattı. Bunun üzerine M.B.’nin ailesi diğer 4 öğrencinin aileleriyle görüştü. Diğer öğrencilerin de dövüldüklerini söylemeleri üzerine aileler soluğu polis merkezinde aldı. Buharkent Devlet Hastanesi’nden darp raporu alan öğrencilerin aileleri, daha sonra İlçe Emniyet Amirliği’ne gidip hizmetli E.Y. ve öğrencilerin dövülmesine göz yumduğu ileri sürülen müdür yardımcısı M.K.’den şikâyetçi oldu.

Milli Eğitim Müdürü’nden ailelere destek

Olayın ortaya çıkmasının ardından Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Yalçın, olayı bizzat takip ederek hastanede ve polis merkezinde öğrencilerin başından ayrılmadı, ailelerine destek verdi. Öğrencilerden M.B., olaydan bir gün önce arkadaşlarıyla parkta oynarken hizmetli E.Y.’nin yanlarından geçtiğini belirtip şunları anlattı:

“İçimizden biri hizmetliye adıyla bağırdı. Buna kızan hizmetli E.Y., ‘Sizinle yarın görüşeceğiz’ diyerek bizi tehdit etti. Sabah ise okulun önünde sıraya girdiğimizde beni müdür yardımcısı M.K. yanına çağırdı. Odasına gitmemi söyledi. Odasına gittiğimde hizmetli E.Y. beni bekliyordu. Benden parkta birlikte oynadığım arkadaşlarımı çağırmamı istedi. Sırada bekleyen diğer arkadaşlarım O.Y., M.K., Ş.S. ve T.B.’yi de alıp odaya tekrar döndüm. Hizmetli E.Y. daha sonra bizi bodrum kattaki kazan dairesine indirip, kapıyı kilitleyip, sıra dayağından geçirdi. Sürekli olarak, ‘Sizi bir saat dövme iznim var’ diyordu. Önce eline ince bir sopa aldı. Ancak, daha sonra bu size az gelir diyerek, daha kalın bir sopa alıp ellerimize defalarca vurdu. Çok korktuk.”

Öğrencilerden O.Y. de, yediği dayak nedeniyle ellerinin kalem tutamayacak kadar çok acıdığını söyledi.

Bir gün önce de başka bir öğrenciyi dövmüş

Olayın ortaya çıkmasından sonra okulda hizmetli E.Y. tarafından bir gün önce dövüldüğünü ileri süren öğrenci M.D. de şikâyetçi oldu. M.D., çarşamba günü hizmetli Yıldız’ın çimlere bastığı gerekçesiyle okul müdür yardımcısı M.K. ve öğretmenlerin önünde kendisini dövdüğünü, kimsenin müdahale etmediğini anlattı.

Öğrencilerden T.B.’nin ağabeyi Mert Berber, okulun eğitim yuvası olduğunu, dayağın kabul edilemez olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Ben kardeşime bir tokat dahi atmazken, bir hizmetli nasıl olur da kazan dairesine götürüp, çocukları sıra dayağına çeker? Bu cesareti kimden alıyor. Okul yönetimi bu kişiye nasıl bir yetki vermiş ki çocukları dövüyor, kimse de buna ses çıkarmıyor? Çocuklar korktukları için bize söylemedi, aralarından birinin anlatmasıyla olay ortaya çıktı. Hizmetli ve okul yönetiminden şikayetçi olduk.”

Müfettiş istendi

Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Yalçın, olayla ilgili kendilerine henüz şikâyet gelmediğini belirterek, ” Ancak biz akşam olayı duyar duymaz, inceleme başlattık. Hemen çocuklarımızın yanına gelerek olayı öğrendik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden müfettiş istedik. Olayla ilgili adli inceleme başlatıldı, biz de idari soruşturma başlattık” dedi.

Öte yandan hizmetli E.Y.’nin polisteki ifadesinde öğrencilere sadece birer defa vurduğunu söylediği, müdür yardımcısı M.K.’nin is, olaydan haberinin olmadığını savunduğu öğrenildi.

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Öğrencilere kazan dairesinde ‘sıra dayağı’

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş