Anasayfa / HABER / Öğrencilerden İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim İsyanı
Özel Ders
Öğrencilerden İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim İsyanı

Öğrencilerden İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim İsyanı

İstanbul Üniversitesi’nde yaklaşık 5 yıl önce kurulan Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) bünyesinde Kamu Yönetimi, Acil Durum ve Afet Yönetimi, Çocuk Gelişimi, Coğrafi Bilgi Sistemleri, İş Sağlığı ve Güvenliği, Medya ve İletişim, Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi, Endüstri Mühendisliği, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Türk Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Çalışma Ekonomisi, Ekonometri, İktisat, İşletme, Maliye, İlahiyat, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo Televizyon ve Sinema, Adalet, Bankacılık ve Sigortacılık, Dış Ticaret alanlarında uzaktan eğitim veriliyor.

100 binin üzerinde öğrenci mağdur

Tüm bu bölümlerde Türkiye’nin 81 ilinden 100 binin üzerinde öğrencinin uzaktan eğitim aldığı İstanbul Üniversitesi’nin, geçen yıl itibariyle 47 ilde sınav merkezi bulunuyordu. Vizeleri internet üzerinden, final ve bütünlemeleri ise bu illerdeki sınav merkezlerinde gerçekleştiren üniversite, bu yıl yaptığı kısa duyuruda, 47 ildeki sınav merkezlerinin iptal edildiğini, tüm sınavların sadece İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Duyuruda,

Aşağıda listesi verilen İstanbul Üniversitesi Uzaktan Öğretim Programları’nın sınavları 2015- 2016 eğitim- öğretim yılından itibaren sadece İstanbul’da yapılacaktır.

denilerek bölümler sıralandı.

Öğrenciler üniversite yönetimine ulaşamıyor

Üniversitenin bu kararı, uzaktan eğitim alan Türkiye’nin birçok ilindeki öğrencilerin tepkisine yol açtı. Telefon, e-mail ve sosyal medya üzerinden binlerce şikayet ileten üniversite öğrencileri, başvurularına yanıt alamamaktan yakındı. 100 binin üzerinde öğrencinin uzaktan eğitimi seçmesinin ciddi nedenleri olduğunu belirten öğrenciler,

Kimi evli, kimi bir işyerinde çalışıyor, kiminin maddi imkanları başka bir ilde okuması için yeterli olmadığı için bu öğrenciler uzaktan eğitimi tercih etti. Tercih edilirken de 47 ilde sınav merkezleri vardı. Bu karar binlerce öğrenci için hem ciddi bir maddi yük hem de İstanbul’a sınav için zaman ayıramama gibi problemler oluşturacaktır.

diye yakındı.

Üniversite yönetimine ulaşamamaktan da şikayetçi olan uzaktan eğitim öğrencileri, şikayetleri BİMER’e de ileterek,

Bu durum uzaktan alınan bir eğitim olması sebebiyle tercih edilen fakültenin, evli, bekar, yaşlı, genç, maddi durumu iyi ya da kötü ayrımı yapmaksızın öğrencilerini mağdur ettiği gerçeğini gözler önüne seriyor.

diye isyan etti.

Öğrencilerin isteği, eski sistemin devam etmesi ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Öğrencilerden İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim İsyanı

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş