Anasayfa / HABER / Mahkemelik TEOG Sorularının Son Durumu
Özel Ders
Mahkemelik TEOG Sorularının Son Durumu

Mahkemelik TEOG Sorularının Son Durumu

25 ve 26 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan TEOG sınavına dair, Türkçe dersi için üç ayrı soruya ve bunun yanında Fen Bilgisi ve T.C. İnkılap Tarihi dersi için birer soruya karşı Ankara İdare Mahkemeleri’nde çok sayıda dava açıldı.

2015-2016 1. TEOG ortak sınavlarında 3 soruya itiraz edilmiş ve sorular mahkemelik olmuştu. İşte mahkemelik sorularla ilgili son gelişmeler…

Dosyalar Bölge İdare Mahkemesi’nden Gelmiyor

Aynı soruya ilişkin birden fazla mahkemede dava açıldığı için birleştirilme incelemesini yapmak üzere dosyalar 14.12.2015 tarihinde Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

Bölge İdare Mahkemesi tarafından görevli mahkeme tespiti birkaç gün içinde yapıldı ancak yapılacak bir işlem kalmaması karşın 20.12.2015 tarihinden bu yana dosyalar Bölge İdare Mahkemesi tarafından yargılamayı yapacak İdare Mahkemelerine gönderilmedi.

Davalı konumunda olan ve yargılamanın hızla tamamlanmasından en çok faydayı sağlayacak MEB, yargılamanın hızlanması için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği gibi, dosyaların Bölge İdare Mahkemesi’nden getirilmesi hususunda bizlerin gösterdiği çabayı göstermemektedir.

Bu durumda nerede kaldı yargılamaların ivedi yapılmasına dair kanun hükmü, nerede kaldı MEB tarafından yapılan sınav sonuçlarının “ne olursa olsun” 10.01.2016 tarihinde açıklanacağı beyanı?

MEB Davalara Yanıt Vermiyor, Delilleri Dosyaya Sunmuyor

Mahkeme üzerinde baskı kurmak için, “şura”yı topladığını, dava konusu soruların yeniden incelendiğini ve hatalı soruya rastlanmadığını, bu nedenle de Mahkeme kararını beklemeksizin sonuçların 10.01.2016 tarihinde açıklanacağını ifade eden MEB, davalara süresi içinde yanıt vermediği gibi, hiçbir davaya karşı bilimsel ve soruların doğruluğunu irdelemeye dönük cevap sunmamıştır.

MEB, tüm cevap dilekçelerinde soruları yetkin bir heyetin hazırladığı, bu nedenle hata olma olasılığının bulunmadığı hatta sınavlara karşı dava açılmasını eleştiren beyanlarla, cevap dilekçesinin unsurlarını taşımayan beyanlar sunmuştur.

Bunun yanında, dosyaya Bakanlık tarafından sunulması gereken müfredat kitapları ve soru kitapçıkları gibi hususların hiçbiri MEB tarafından dosyaya sunulmamış, belirtilen eksiklikler tarafımızdan giderilmiştir.

SONUÇ

Dosyaları inceleyecek Mahkemeler, Bölge İdare Mahkemesi tarafından 15 gün önce belirlenmesine karşılık, dosyaların fiziki olarak görevli mahkemelere iletilmemesi nedeniyle yargılama süreci tıkanmıştır.

Görevli İdare Mahkemeleri, bilirkişi ücretlerini tahsil etmiş, bilirkişileri tespit etmiş ancak dosya fiziken kendine ulaşmadığı için yargılamayı sürdüremez haldedir.

Hal böyle olunca, MEB’in hatalı sorularına karşı dava açan ya da açmamasına karşın dava sonucunu bekleyen yüzlerce öğrenci mağdur olmaktadır.

Bu süreçte en tehlikeli gelişme, MEB’in davalar sonuçlanmadan sınav sonuçlarını açıklaması olur ki bu durumda davaların kabul edilmesi ve soruların bazılarının iptali halinde MEB’in açıkladığı sonuçlar geçersiz hale gelecektir.

Bu nedenle MEB, bizim sarf ettiğimiz kadar emek vererek Bölge İdare Mahkemesi’nin dosyaları görevli mahkemelere iletmesini sağlamalı ve Mahkemeler de bilirkişi incelemesini hızla gerçekleştirip yargılamayı bir an evvel tamamlamalıdır.

Bir Kısım Davacılar Vekili

Av. Ersan BARKIN

Sitemizdeki tüm içerikten mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp abone olabilirsiniz. Aboneliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen maili onaylamayı unutmayın.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 2.32 ( 13 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

14 Yorum

 1. Ne hak yenmesi ya müfredatta olmayan ve hatalı sorular iptal olunca nasıl hak yeniyor acaba.Afedersinuz ama sallamışsinız oda tutmuş sonra hak diye bizinyiyosunuz

 2. hangi sorular davalık hocam

  • Merhaba Raziye.

   Bildiklerim Türkçe 4. soru, T.C.İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 9. soru. Emin olmadıklarım da var ama yanlış yönlendirmek istemem. Hassas bir konu ve bu yüzden açıklama yapmıyorum. Yakın zamanda zaten sonuçlar açıklanacaktır.

 3. hocam türkçede hangi sorulara dava açıldı

 4. ben hiçbişey anlamadım okudum am kısaca bilgilendirebil misiniz hocam 🙁 çok saçma hakkımız yeniliyor hemde kaç binlerce kişinin şimdi nolacak hocam

 5. hocam nolucak şimdi hakkımıza giriliyor resmen

Tartışmaya Katılın

Mahkemelik TEOG Sorularının Son Durumu

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş