Anasayfa / GÜNÜN YAZISI / Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu
Özel Ders
Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu

Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu

Lise nakillerindeki taban puan şartı sebebiyle öylesine büyük bir şikayet var ki…

Milli Eğitim Bakanlığı geçen sene lise nakillerinde uygulanan taban puan uygulamasını kaldırmıştı. Yani lise nakillerinde sadece boş kontenjan aranıyordu. Bu da çok büyük haksızlıklara yol açtı. Bazı öğrencileri 100 küsür puan üzerindeki okullara dahi kayıt olabildi.

Peki bu çocuklara fayda mı sağladı ? Elbette hayır. Bu şekilde nakil olan bir çok öğrenci ya sınıfta kaldı, ya çok kötü notlar aldı ya da tekrar nakil ile başka okullara geçmeye çalışıyor. Yapılan büyük bir saçmalıktı.

Peki bu seneye gelindiğinde ne oldu ? Danıştay ‘dur’ dedi. Milli Eğitim Bakanlığı da Danıştay’ın bu kararına uydu ve artık lise nakillerinde taban puan şartı aranmakta. Peki nedir bu taban puan şartı ?

Lisede bir okula nakil başvurusunda bulunabilmek için başvurulacak okulda boş kontenjan olmalı ve öğrencinin Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP), okulun puanına eşit ya da okulun puanından yüksek olmalı. Bu 2 şartı da öğrencinin taşıması gerekiyor ki nakil başvurusunda bulunulabilinsin.

Gelelim bu konuda veli ve öğrencilerden gelen bazı şikayetlere;

Bu nasıl bir karmaşadir neye göre kime göre !!nakil lerde kimse adam gibi kıpırdamadı, tercih yaparken taban puan yada kontenjan sınırlaması aranmadı maalesef eğitimde bir standart yok geçen yılda uygulanan sistem yanında daha saçma düzenlemeyi getirdi çocuklarımızın büyük çoğunluğu gerçekten istediği okullarda değiller daha önceki yılları özenecegimiz kimsenin aklına gelmezdi bu günlerde belli olan boş kontenjan listeleri tamamen anlamsız okulları arıyoruz yöneticilerin bazılarında ukala bir tavir”hanımefendi çocuğunuz bu okula kesinlikle giremez 1 puan bile düşme olmiycak”eeeee hizmet kime???boş kontenjanlar kim için?? Böyle bi uçurum nedir geçen sene 480 lik okula 380 lik öğrenciler yerleşti bizim çocuklarımızın suçu nedir saçma bir kosturmacanin içindeyiz kime göre neye göre ve neden?umarım bir düzenleme “adil”bir düzenleme ile kimse mağdur olmaz…

Fatoş

Taban puan uygulamasının kaldırılmasını talep ediyorum.Sırf bu yüzden lisemi 0.5 puanla kaçırdım.Geçen senelerde 200 puan üstü öğrenciler girdi biz bunu da istemiyoruz fakat -5 puan gibi kişiler başvurabilsin.

Mert

445 Puanla öğrenci alan Anadolu Lİsesi ne 455 Puanla yerleştik ve 443’ün altına inmez denen Lisemizin puanı 428’e indi.Sebebini sorduk.Okul diyor ki geçen yıl devamsızlıktan kalan bir öğrencimiz bu yıl 9. sınıfı tekrar ediyor ve geçen yılki puanı 428 Taban puan uygulaması yüzünden Bakanlık bunu yaptı deniyor.Okulun bir suçu yok. Peki 30 puan yüksekten bu okula girmek için çalışan öğrencilerin suçu ne? Onlarca öğrencinin kaderi geçen yıl kaldığı için tekrar yapan bir öğrencinin durumuna nasıl bağlı olabiliyor?Üstelik geçen yılın uygulamasıyla bu yıl için karar veriliyor.. Şu an o Anadolu Lİsesi nin Normal Liseden puan olarak farkı kalmadı.Biz 3 puan fakımız var diye istediğimiz okula nakil için bile başvuramazken, insanlar 15-20 puan farkla bu okula başvurabiliyor.Bakanlık bu adil olmayan taban puan sistemini okullar açılmadan acilen değiştirmeli.Sistem, puanımız tutmasa da nakil başvurusu yapmamıza izin versin.Kontenjan sayısına göre puanlar yüksekten alçağa sıralanıp alınsın.. Böylece okulların eksik kontenjanı da kalmaz. Ayrıca geçen yıl kalan ve tekrar yapan öğrencilerin puanları bu yıl Teog’a girenlerden hariç tutulsun ki elma ile armutu karıştırıp HAKSIZLIK ETMİŞ OLMAYALIM..İlginize teşekkür ederim…

Sahra

Lise okul döneminde yapılan nakillerin ayda bir olması, öğrencilerin o okula, derslerine konsantre olmasını engellemekte, öğrenciler okul değiştirme düşüncesi içerisinde olduklarından, kendilerini o okula ait hissedememektedirler. Okul dönemi nakillerinin ayda bir yerine haftada 1ve/veya 2 kez yapılması sonucu nakil işlemlerinin bir an önce sonuçlanması öğrencilerin bir an önce derslerine adapte olmaları açısından önemlidir. Ayrıca, taban puan uygulamasında da esneklik olmalı. En azından daha önce konusu geçen -20 puan veya YEP in %5 i kadar puanlarda düşüş öğrencilere sağlanmalı.(YEP üstünlüğüne göre)……..teşekkürler (belirtilen sorunları anlayan birileri çıkar inşallah.)

Fatma

Lise nakillerindeki taban puan uygulamasına karşı olanların sayısı çok. Fakat ne yapılmalı ?

  • 20 puan şartı konsa, çok denilecek.
  • 5 puan şartı konsa, 5,1 ile kaçıran feveran edecek.
  • Taban puan şartı hiç olmasa, geçen sene olan rezillikleri gördük. Ama bu konuda bir şeyler yapılması gerektiği de ortada.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda ilerleyen zamanlarda bir tasarrufa gider mi bilinmez. Ama 0.1 puanla bir okulun puanından düşük bir öğrencinin istediği okula nakil başvurusunda bulunamaması da gerçekten gıcık bir durum.

Hoş önümüz 1 Kasım seçimleri. Fakat ülkemizde eğitim sorunları ile ilgilenen siyasetçi pek olmadığı için seçimlere umut bağlamak ne yazık ki pek akılcı görünmüyor. Bu çocukların ve velilerin sorunlarını dile getirip kamuoyu oluşturma işi de yine bize düşüyor…

Eğitim ile ilgili şikayetlerinizi Şikayetler bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm içerikten mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp abone olabilirsiniz. Aboneliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen maili onaylamayı unutmayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’ aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.4 ( 7 votes)
TEOG Puan Hesaplama

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Disleksi

Disleksi

Paylaşım Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Beğen! Yorum Yaz Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest Google+ WhatsApp LinkedIn …

FACEBOOK YORUMLARI

169 Yorum

  1. Merhaba hocam bu sene 1.sinif teog puanım 494.69 nakil olmam gerekiyor mersin den ankaraya tasinacaz ankara fen lisesi 496 taban puanı 10 sınıf 1.5 puan gibi eksik alamayız diyorlar ankarada bir sonraki fen lisesi taban puanda benim puanimdan 10 puana yakın düşük 1.5 puan için giremiyorum ama 10 puan düşük okula yonlendiroyorlar ve 5 tane kontenjan var ne yapilabilir

Tartışmaya Katılın

Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği
%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş