Anasayfa / GÜNÜN YAZISI / Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu
Özel Ders
Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu

Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu

Lise nakillerindeki taban puan şartı sebebiyle öylesine büyük bir şikayet var ki…

Milli Eğitim Bakanlığı geçen sene lise nakillerinde uygulanan taban puan uygulamasını kaldırmıştı. Yani lise nakillerinde sadece boş kontenjan aranıyordu. Bu da çok büyük haksızlıklara yol açtı. Bazı öğrencileri 100 küsür puan üzerindeki okullara dahi kayıt olabildi.

Peki bu çocuklara fayda mı sağladı ? Elbette hayır. Bu şekilde nakil olan bir çok öğrenci ya sınıfta kaldı, ya çok kötü notlar aldı ya da tekrar nakil ile başka okullara geçmeye çalışıyor. Yapılan büyük bir saçmalıktı.

Peki bu seneye gelindiğinde ne oldu ? Danıştay ‘dur’ dedi. Milli Eğitim Bakanlığı da Danıştay’ın bu kararına uydu ve artık lise nakillerinde taban puan şartı aranmakta. Peki nedir bu taban puan şartı ?

Lisede bir okula nakil başvurusunda bulunabilmek için başvurulacak okulda boş kontenjan olmalı ve öğrencinin Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP), okulun puanına eşit ya da okulun puanından yüksek olmalı. Bu 2 şartı da öğrencinin taşıması gerekiyor ki nakil başvurusunda bulunulabilinsin.

Gelelim bu konuda veli ve öğrencilerden gelen bazı şikayetlere;

Bu nasıl bir karmaşadir neye göre kime göre !!nakil lerde kimse adam gibi kıpırdamadı, tercih yaparken taban puan yada kontenjan sınırlaması aranmadı maalesef eğitimde bir standart yok geçen yılda uygulanan sistem yanında daha saçma düzenlemeyi getirdi çocuklarımızın büyük çoğunluğu gerçekten istediği okullarda değiller daha önceki yılları özenecegimiz kimsenin aklına gelmezdi bu günlerde belli olan boş kontenjan listeleri tamamen anlamsız okulları arıyoruz yöneticilerin bazılarında ukala bir tavir”hanımefendi çocuğunuz bu okula kesinlikle giremez 1 puan bile düşme olmiycak”eeeee hizmet kime???boş kontenjanlar kim için?? Böyle bi uçurum nedir geçen sene 480 lik okula 380 lik öğrenciler yerleşti bizim çocuklarımızın suçu nedir saçma bir kosturmacanin içindeyiz kime göre neye göre ve neden?umarım bir düzenleme “adil”bir düzenleme ile kimse mağdur olmaz…

Fatoş

Taban puan uygulamasının kaldırılmasını talep ediyorum.Sırf bu yüzden lisemi 0.5 puanla kaçırdım.Geçen senelerde 200 puan üstü öğrenciler girdi biz bunu da istemiyoruz fakat -5 puan gibi kişiler başvurabilsin.

Mert

445 Puanla öğrenci alan Anadolu Lİsesi ne 455 Puanla yerleştik ve 443’ün altına inmez denen Lisemizin puanı 428’e indi.Sebebini sorduk.Okul diyor ki geçen yıl devamsızlıktan kalan bir öğrencimiz bu yıl 9. sınıfı tekrar ediyor ve geçen yılki puanı 428 Taban puan uygulaması yüzünden Bakanlık bunu yaptı deniyor.Okulun bir suçu yok. Peki 30 puan yüksekten bu okula girmek için çalışan öğrencilerin suçu ne? Onlarca öğrencinin kaderi geçen yıl kaldığı için tekrar yapan bir öğrencinin durumuna nasıl bağlı olabiliyor?Üstelik geçen yılın uygulamasıyla bu yıl için karar veriliyor.. Şu an o Anadolu Lİsesi nin Normal Liseden puan olarak farkı kalmadı.Biz 3 puan fakımız var diye istediğimiz okula nakil için bile başvuramazken, insanlar 15-20 puan farkla bu okula başvurabiliyor.Bakanlık bu adil olmayan taban puan sistemini okullar açılmadan acilen değiştirmeli.Sistem, puanımız tutmasa da nakil başvurusu yapmamıza izin versin.Kontenjan sayısına göre puanlar yüksekten alçağa sıralanıp alınsın.. Böylece okulların eksik kontenjanı da kalmaz. Ayrıca geçen yıl kalan ve tekrar yapan öğrencilerin puanları bu yıl Teog’a girenlerden hariç tutulsun ki elma ile armutu karıştırıp HAKSIZLIK ETMİŞ OLMAYALIM..İlginize teşekkür ederim…

Sahra

Lise okul döneminde yapılan nakillerin ayda bir olması, öğrencilerin o okula, derslerine konsantre olmasını engellemekte, öğrenciler okul değiştirme düşüncesi içerisinde olduklarından, kendilerini o okula ait hissedememektedirler. Okul dönemi nakillerinin ayda bir yerine haftada 1ve/veya 2 kez yapılması sonucu nakil işlemlerinin bir an önce sonuçlanması öğrencilerin bir an önce derslerine adapte olmaları açısından önemlidir. Ayrıca, taban puan uygulamasında da esneklik olmalı. En azından daha önce konusu geçen -20 puan veya YEP in %5 i kadar puanlarda düşüş öğrencilere sağlanmalı.(YEP üstünlüğüne göre)……..teşekkürler (belirtilen sorunları anlayan birileri çıkar inşallah.)

Fatma

Lise nakillerindeki taban puan uygulamasına karşı olanların sayısı çok. Fakat ne yapılmalı ?

 • 20 puan şartı konsa, çok denilecek.
 • 5 puan şartı konsa, 5,1 ile kaçıran feveran edecek.
 • Taban puan şartı hiç olmasa, geçen sene olan rezillikleri gördük. Ama bu konuda bir şeyler yapılması gerektiği de ortada.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda ilerleyen zamanlarda bir tasarrufa gider mi bilinmez. Ama 0.1 puanla bir okulun puanından düşük bir öğrencinin istediği okula nakil başvurusunda bulunamaması da gerçekten gıcık bir durum.

Hoş önümüz 1 Kasım seçimleri. Fakat ülkemizde eğitim sorunları ile ilgilenen siyasetçi pek olmadığı için seçimlere umut bağlamak ne yazık ki pek akılcı görünmüyor. Bu çocukların ve velilerin sorunlarını dile getirip kamuoyu oluşturma işi de yine bize düşüyor…

Eğitim ile ilgili şikayetlerinizi Şikayetler bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Sitemizdeki tüm içerikten mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp abone olabilirsiniz. Aboneliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen maili onaylamayı unutmayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’ aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.23 ( 15 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Yaktın Bizi Ömer Dayı

Yaktın Bizi Ömer Dayı

54Paylaşım Facebook’ta Paylaş49 Twitter’da Paylaş2 Beğen!0 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

198 Yorum

 1. merhabalar ben 2016 yılında liseye girdim ve 9. sınıfta kaldım şuan 11. sınıfa geçtim ve nakil yaptırmak istiyorum nakil yaparken 11. sınıf ve 12. sınıf puanlarını göstermekte ben 12.sınıfın puanlarına mı bakmam gerek yoksa 11. sınıfın puanlarına mı ben 12 lerle sınava girdim ama 11 lerinkine bakmalısın diyorlar yardımcı olursanız sevinirim

 2. Kevser Gökşen

  Ben bu sene 10. Sınıfım ve sırf mecbur olduğum için istemediğim bir okula gidiyorum. Bu sene milyonlarca öğrencilerin hakkına girdiler. Bizler her gece yarın istemediğimiz bir okula gitmeye mecbur olduğumuz için ağlarken bu sistemi çıkaranlar rahat uyuyabiliyorlar mı acaba? Birisi şu taban puan işine bir el atsın Allah rızası için gerçekten birileri sesimizi duysun!!!

 3. Merhaba hocamben bu sene 10 a gectim benim teog puanim 334.1416 idi ben simdi baska okula naklimi aldirmak istiyorum ama okulun puani 334.4621 kusurat farki olurmu acaba lutfen cevaplayin acill

 4. Hocam merhaba ben 265 puanlik bir okula nakil almak ıstiyorum ve benkm puanim 264 nakil alinamaz ama 25 bos kontejan var gidecegim okulun bos kontejan fazla oldugu icin nakil olabilirmi

 5. Merhaba hocam benim nakil almak istedigim okul 265 ve benim puanim 264 biliuorum puanim dusuk oldugu icin nakil olmayabilir ama 25 boş kontejan var cok fazla bos kontejan oldugu icin nakil olabilirmi

 6. Ozan Hocam; işbu halde herkes kendininkinden aşağı doğru olan okulara nakil yapabileceği anlaşılıyor.Peki yukarda boşalan kontenjanı kim dolduracak ? Böylece nitelikli okullarda ziyan edilmiş boş koltuklar (helede 10-11-12) çoğalacak değilmi ?

  • Merhaba.

   Nitelikli okullarda okuyan bir çocuk, daha düşük bir liseye gitmeyeceğinden boşluklar pek olmuyor. Sadece son sınıfta özele geçiş furyası olabiliyor yoğun olarak. Bu da okul puanıyla alakalı bir durum.

   • Benim gitmek istediğim okulda 10 kişilik boş kontenjan olduğu halde 0,2 puan düşük aldığım için gidemiyorum. Bu sistemde böyle sorunlar da ortaya çıkıyor ve eğitimcilerimiz bunu hiç düşünmüyor.

 7. hocam ben 9.sınıf meslek lisesi öğrencisiym puanım 350 şu an gittiğim lisedeyken sınavlardan yüksek not alsam örneğin matematik 95 100 tarih 100 100 vesaire, teog puanımdan yüksek bir anadolu lisesine falan girebilir miyim?

 8. Ben gitmek istediğim okula 0.7 puanla gidemiyorum. 482.5 almıştım. Böyle saçmalık olamaz!!! Tamam tamamen kalkması da saçma, ama sırf bu yüzden her gün ağlaya ağlaya okula gidiyorum. Bi çaresi bulunsun ne olur.

 9. Merhaba teog puanım 486,9 ve istediğim okulun puanı 487,1 10. Sınıfım ve nakil yaptırmak istiyorum. Okulda 10 kişilik kontenjan olmasına rağmen 0,2 puan düşük aldığım için gidemiyorum. Yine de bir şansım var mı?

 10. Ben 9.sınıf öğrencisiyim. Puanım 452 gitmek istediğim okulun puanı 456 bu sene gitmek istediğim okula gidemiyorum. Acaba 10.sınıfta gitmek istediğim okulun taban puanı düşebilir mi?

 11. Hocam benim bi. arkadaşım 190 almıştı sonra 350 puanlık okula nakil aldı biz 1 puanla gidemiyoruz onlar 160 puan farkla müdüre para teklif edip girebiliyorlar sizce de hakkımızı yemiyolarmi mene şikayette bulunmalimiyim

 12. Hocam merhaba ben 10.sınıfım ve geçen sene evime yakın olan okula 1 puan yüzünden gidemedim ve 1 saatlik uzaklıktaki 15 puan düşük okula yerleştim hergün okula ağlayarak gidiyorum 460 almıştım teogtan fakat su an okumak bile istemiyorum sizce bu sene taban puan şartına bi esneklik gelir mi daha fazla mağdur görmek istemiyoruz

  • Merhaba Sude.

   Bu konuda yorum yapmak ne yazık ki imkansız. Eğer böyle bir gelişme olursa muhakkak siteden duyururum.

   • Hocam günde 50 sefer mebe şikayette bulunuyoruz diğer mağdur olan arkadaşlarımızla henüz çalışma yok diyip geciştiriyolar hicbi şansımız kalmadı yani 😢

 13. Okulun puani su anda 420 1 sene sonra nakillerde okul puani tahminen ne kadar duser

 14. Benim puanim 402 kusur samsundayim mithat pasaya gitmek istiyorum 305 kusur puanda ve oraya gidemiyorum neden

 15. merhaba benim puanım 340 küsüratlarda var. 10.sınıfta başka okula gitmek istiyoum onun puanı da 351 şöyle yapabilir miyiz puanımızı yükseltip yane 9.sınfta çalışıp istediğim okula gidemez miyim?

 16. Merhaba hocam bu sene 1.sinif teog puanım 494.69 nakil olmam gerekiyor mersin den ankaraya tasinacaz ankara fen lisesi 496 taban puanı 10 sınıf 1.5 puan gibi eksik alamayız diyorlar ankarada bir sonraki fen lisesi taban puanda benim puanimdan 10 puana yakın düşük 1.5 puan için giremiyorum ama 10 puan düşük okula yonlendiroyorlar ve 5 tane kontenjan var ne yapilabilir

Tartışmaya Katılın

Lise nakillerindeki taban puan şartı sorunu

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş