Anasayfa / REHBERLİK / Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?
Özel Ders
Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır? En çok merak edilen ve kafa karışıklığına sebep olan konuların başında geliyor. Lise nakil şartları nelerdir? Lise nakilleri hangi tarihte yapılır? Lise nakillerinde taban puan şartı uygulaması var mı? Lise nakillerinde boş kontenjan şartı var mı? Gelin hepsine cevap bulalım.

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye başlarken, lise nakillerinin hangi tarih aralıklarında yapıldığından başlayalım. Bundan önce de önemli bir farkı açıklayalım. Lise nakilleri ile TEOG nakilleri birbirinden farklıdır ve farklı kurallara sahiptir. Bu yazı ‘lise nakilleri‘ ile ilgilidir.

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır? başlıklı TEOG nakilleri ile ilgili her şeyi anlatan yazı için tıklayın
Detaylı olarak bu yazıyı incelemeden önce sizler için hazırladığımız infografiğe göz atabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz.

Lise nakilleri nasıl yapılır

 

28.10.2016 tarihinde ortaöğretim kurumları yönetmeliği değişmiştir. Değişiklerin lise nakil ile ilgili bölümleri şöyle:

Okullar arasındaki 10’uncu sınıf öğrencilerinin nakil ve geçiş süresi temmuz ayının sonu olarak belirlendi.

669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan askeri okullar ile 6638 sayılı kanunla kapatılan Polis Kolejlerinin öğrencileri için yönetmelikte bulunan ilgili hükümler kaldırıldı.

Nakil ve geçiş başvurusu, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her ayın ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılacak.

Klasik sanatlar ve musiki programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerinde açık kontenjan bulunması halinde, sadece diğer ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarından Bakanlıkça belirlenen esaslara göre eylül ayının son haftasında yapılacak yetenek sınavı ile öğrenci nakil ve geçişi yapılabilecek.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki değişikliklerim tümü için tıklayın

Lise nakil dönemleri hangi tarih aralıklarında yapılabilmekte?

9. Sınıfta Nakil Var Mı
9. sınıfta nakil dönemi var mı ? Ayrıntılar için tıklayın.

Lise nakil başvuruları aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere  her ayın ilk iş gününden itibaren, her ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar yapılabilmektedir.

Lise nakil başvuruları nereye ve nasıl yapılır?

Lise nakil başvurularınızı bulunduğunuz lisenin müdürlüğüne, dilekçe vererek yapabilirsiniz.

Lise nakil başvurusu sonuçları ne zaman ve nereden açıklanmakta?

Lise nakil başvurusu sonuçları, her ayın son iş gününde e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanmakta. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG nakillerinde olduğu gibi ayrıca bir duyuru yapmamakta. Yani öğrenci ve veliler nakil sonuçlarını kendileri kontrol etmeliler. Eğer ayın son iş gününde lise nakil sonuçları açıklanmadıysa, bulunduğunuz lise müdürlüğünden konu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Lise nakil başvurularında taban puan şartı var mı? Nasıl?

Bu sene Danıştay’ın almış olduğu kararla lise nakil başvurularında taban puan şartı uygulanmakta. Yani lise nakil başvurusunda bulunacak öğrencinin puanı, başvuru yapacağı okulun puanına eşit ya da okulun puanından yüksek olmalı. Yoksa başvurusu başarısız olacaktır.

Lise nakil başvurularında okulların taban puanı nasıl belirleniyor?

Lise nakil başvurularında okulların taban puanları boş kontenjan sorgulama ekranından görüntüleyebileceksiniz. Okulların taban puanı, nakiller sonucu oluşan ve okula giren en son öğrencinin puanı demektir.

Lise nakil başvurularında boş kontenjan şartı var mı?

Evet. TEOG nakil başvurularında boş kontenjan şartı aranmıyordu. Yani okulun boş kontenjanı olmasa dahi başvuru yapılabiliyordu. Fakat lise nakil dönemlerinde başvuru yapılacak okulda boş kontenjan olmalı.

e-okul boş kontenjan sorgulama için tıklayın.

Lise nakil dönemlerinde taban puanlar ve boş kontenjanlar hangi sıklıkta güncelleniyor?

Lise nakil dönemlerinde taban puan ve boş kontenjanlar sistem üzerinden her ay güncellenmekte.

Lise nakil başvurularında en çok kaç okul tercih edebilirim?

Lise nakil başvurularında her ay 1 okul tercih edebilirsiniz.

Lise nakil başvuruları ne zaman başlıyor?

Eğer başvuru yapacağınız okulda boş kontenjan var ise ve taban puan şartını da sağlıyorsanız, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her iş gününde lise nakil başvurusunda bulunabilirsiniz. Sonuçlar ise her ay olduğu gibi başvuru yaptığınız ayın son iş günü e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanacak.

Lise nakil yerleştirmeleri neye göre yapılmakta?

Lise nakillerinde yerleştirmeler boş kontenjan ve puan üstünlüğüne göre yapılmakta.

Diğer tüm sorularınız için Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ni inceleyebilirsiniz. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği için tıklayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’a aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.74 ( 37 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

41Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!4 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

1.272 Yorum

 1. Yazın ne zaman nakil yapabilirim ?

 2. Hocam merhaba
  Ben 10.sınıfa geçtim ama 9.sınıf gözüküyor .oklulumla görüşüp mü güncelleyeceğiz.
  Birde nakil olacağım 10.sınif gozukmediği ıcin nakil olamıyorum.

 3. Hocam merhaba ben 10sinifim naklimi istedigim lisede 10sinif kontejan 0gozukuyor ama 11.sinif var siz demistiniz e okuldaki sinifiniza gore tercih yapabilirsiniz diye e okulda ne zaman 11.sinif yazar hocam?

 4. Merhaba ozan hocam kızım 10.sınıfı bitirdi 11geçti. Nakil başvurusu yaptık dilekçemizi okula verdik 27mayısta okullar kapanınca sistemde görürsünüz demişti okul müdürü ama hala sistemde nakil baş vuruşu görülmüyor gitmek istediğiniz okulun taban puanından çok yüksek puanımız ama boş kontenjan yok ama okuldan gidecek olanlar var biliyoruz bizim dilekçe ne zaman görülür nakil ne zaman olur

  • Merhaba.

   Bildiğim kadarıyla boş kontenjan yoksa başvuru yapamazsınız. Okul ile tekrar görüşün. Bir yanlışlık var. Okuldan gidecekler olduğunu bilmeniz bir şeyi değiştirmez.

 5. Hocam merhaba ben naklimi istedim yaklasik 20 gundur 1.sırada yaziyordu bugun 2.sirada yaziyor okulun kontenjani 1 kisi hocam benim naklimin cikma sansi var mi o okuldan nakil aldiran falan olursa

 6. Ozan hocam bir sorum daha olacaktı .
  İlk önce nakil olacağımız okula mı gidiyoruz kayıt için yoksa çıkış belgesimi alacağım eski okulumdan ?

 7. Hocam birde 10.sınıfa geçtim ama 9.sınıf gözüküyor Meb ne zaman günceller.

 8. bu hafta içinde nakil aldırabiliyozmu

 9. Merhaba ben 10.sınıfa geçtim nakil aldıracağım nakil istediğm okulun puanı 300 benim puanım 290 ama e okuldan 10.sınıf bilişim bölümü 278 puan istiyot nakil olabiliyormuyum ?

 10. Hocam okulun puani 360.131 kontenjanı 3 ) benim puanim 360.2181 nakil isteyebilirmiyim? Sizce çıkma olasılığı yüzde kaç ?

 11. Hocam sosyal bilimler lisesinden anadolu lisesime 11. 12. Sinifta nakil olurmu

 12. benim puanın 450 ama 453lük liseye nakil istemek istiyorum. Gittiğim zaman nakilim geçersiz mi sayılacak?
  aynı okula benden daha düşük alan arkadaşım dönem içinde nakil alarak gitti de

 13. Hocam ben 9.sınıftan 10.sınıfa nakil yaptıracam TEOG puanina mı bakarlar yoksa 9.sinifin yıl sonu ortalamasına mı ?

 14. Hocam ben 11. Sinif ògrencisiyim 12.sınıf için okulumu değiştirmek istiyorum nakil için puanımı sadece okulumdan g mi öğrenebilirim

 15. Hocam nakil dilekçesini biz versek olurmu müdüre yoksa velimizim vermesi zorunlumu

 16. Hocam merhaba ben 11. Sinif ogrencisiyim 12. Sinif icin nakil yapmak istiyorum bunu yazin hangi ayda yapabilirim ?

 17. Hocam merhaba şuan 9. sınıf öğrencisiyim nakil düşünüyorum haziran ayında nakil isteyebilir miyim?

 18. Hocam ben 9.sinif 9ğrencisiyim teog’tan196 puan aldim istedigim lise taban puani 205 ama 10.sinif taban puani 190 istiyor seneye nakil yapabiliyormuyum bu durumda

 19. Hocam ben teog tan 196 puan aldim istedigim lise taban puani 205 ama 10.sinif taban puani 190 seneye nakil yapabiliyormuyum bu durumda

 20. Merhaba hocam ben 10. Sınıf öğrencisiyim. Nakil yapmak istiyorum 480.7 puana sahibim ve gideceğim okul 10.sınıf için 475 ile alıyor kontenjanı ise 5. Yaşadığım tek problem bu okulun hazırlık okutuyor. Bu benim 9. Sınıfa bakmami gerektirir? Cevabınız için teşekkürler

 21. Merhaba hocam,
  10.sınıf öğrencisiyim ve bu yıl nakil yapmak istiyorum. Puanım 480.7 ve başvuracağım okul 10. Sınıfta 5 kontenjanla 475 puanla alıyor. Fakat şurada bir problem yaşıyorum ki başvuracağım lise hazırlık okutuyor. Ben 9. Sınıf puanına mı bakmalıyım yoksa 10 mu ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 22. hocam ben şidmi bu sene okulumda devap edip seneye okul değiştirmek istiyorum teoq puanımı önemli yoksa %60okul puanı %40teoq puanımı? teşekkürler inş kendimi anlatmışımdır

 23. Merhaba hocam 9.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim.Az puanla kaçırdım anadolu lisesi.Benim puanım 390 gitmek istediğim anadolu lisesinin puanı 9.sınıf 400 10.sınıf 300.Seneye 10. sınıfa geçtiğimde meslek lisesinden anadoluya nakil yapabilir miyim?
  Birde bu senenin 400 puanı seneye devreder mi?
  Teşekkürler

 24. hocam benim puanım 358 gitmek istediğim okulda2 kişilik boş kontejan var ve puanı 376 ben o liseye gidebiliyor muyum?Önceden 20 puan şartı vardı öğrencinin puanı gitmek istenilen okulun puanından 20 puandan daha düşük olmazsa nakil yapılıyordu bu hala geçerli mi?Ve sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim. Şİmdiden teşekkürler 🙂

 25. naklimi versim konteyjan 1 öğrencinin sırrası 2 beni alırmı abi

Tartışmaya Katılın

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
%d blogcu bunu beğendi:
Bunu arkadaşınla paylaş