Anasayfa / HABER / İsmet Yılmaz: ”Atatürkçü yaklaşımı öğreteceğiz”
Özel Ders
İsmet-Yılmaz-Atatürkçü-yaklaşımı-öğreteceğiz

İsmet Yılmaz: ”Atatürkçü yaklaşımı öğreteceğiz”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredatta milli mücadelenin Atatürk’süz anlatılacağı, kitaplardan Atatürkçülüğün ve İsmet İnönü’nün ayıklandığı eleştirilerini reddederek, Meclis’te şunları söyledi:

“Ne Atatürkçülükten uzaklaşma ne de böyle değerlendirmeyi hak edecek çalışmamız var. Müfredatta Atatürk’ün üstün askerlik yetenekleri ve devlet adamlığı, inkılapçı niteliklerini öğrenerek öğrencilerimizin onu örnek almasını istiyoruz. İlke ve inkılaplarının Türkiye’nin kalkınmasındaki yerini kavramasını, laik, demokratik, ulusal ve çağdaş değerleri yaşatmaya istekli olmasını hedefliyoruz. Sorunlara Atatürkçü yaklaşımla çözüm üretmesini sağlayacak ve kendisini hazırlayacak bilgi, beceri, değer ve tutumlar kazanmasını istiyoruz. Atatürk’ün kişilik özellikleri, vatan ve millet sevgisi, idealistliği, ileri görüşlülüğü, sanatseverliği, yöneticiliği, yenilikçiliği, önderliği, mücadeleci oluşu, inkılapçılığı, birleştirici oluşu, insan sevgisi uygun ünitelerde işlenecektir. Lozan’ın Türk dış politikasına katkısının anlatılmasını istiyoruz. Milli mücadele ve Batı Cephesi’nde İnönü’nün komutanlığına, İnönü Savaşları’ndaki başarılarına, İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin onun liderliğinde tarafsız kalmasına, çok partili hayata İnönü’nün gayretiyle geçildiği kazanım gereği değerlendirilecek. Biyografisine de yer verilecek.”

EVRİM TEORİSİ ÇIKARILDI

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ise NTV’de “Binlerce bilimsel teori var. Evrim hangi gerekçeyle müfredata alındı, bilmiyorum. Onun olduğu bölümü çıkardık. Din temelli müfredat eleştirisi yanlış. Temel dini bilgilerde cihad geçiyor. Ancak Arapça anlamı çabalama demek. Savaş anlamında kullanılmıyor. Rahatsızlık varsa düzeltilir. 24’üncü madde anayasada oldukça din kültürünü okutmakla yükümlüyüz. Alevilikle ilgili bölümlerin genişletilmesi için çalışmalar MEB, dış işleri, adalet bakanlıkları ile Alevi federasyonlarının komisyonuyla sürüyor. Önümüzdeki hafta askıya çıkacak” dedi.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

İsmet Yılmaz: ''Atatürkçü yaklaşımı öğreteceğiz''

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş