Anasayfa / HABER / Funda Kocabıyık: ‘Okula devamsızlık alışkanlık yapıyor’
Özel Ders
Funda Kocabıyık 'Okula devamsızlık alışkanlık yapıyor'

Funda Kocabıyık: ‘Okula devamsızlık alışkanlık yapıyor’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, “Araştırmalar, devamsızlığın birçok nedene bağlı kazanılmış bir alışkanlık olduğunu gösteriyor. Bir kere devamsızlık yapmaya başlayan çocuk, daha sonra bunu alışkanlık haline getiriyor ve eğitim hayatından kopuyor” dedi.

Kocabıyık, CerModern Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi’nin kapanış programında yaptığı konuşmada, projenin iki yıl önce başladığını hatırlattı. Okula kaydedilen çocukların eğitim sisteminde kalmalarını sağlamanın önemli bir sorun olduğunu belirten Kocabıyık, projenin bu konuda ilkler arasında yer aldığını söyledi.

Anayasa ile koruma altına alınan eğitim hakkından bazı çocukların, hayatlarındaki riskler nedeniyle yararlanamadığına dikkati çeken Kocabıyık, şöyle devam etti:

12 yıllık zorunlu eğitim uygulaması, yürürlükte olduğu için okul terki kavramı artık mevzuatımızda yer alıyor. Çocuklarımız okulu terk etmiyorlar ancak uzun süreli devamsızlıklar, onların eğitim sisteminden herhangi bir diploma almadan çıkmalarına neden olabiliyor. Araştırmalar, devamsızlığın birçok nedene bağlı kazanılmış bir alışkanlık olduğunu gösteriyor. Çocuk, okula başladığı zaman devamsızlık nedir aslında bilmiyor ancak okula başlandıktan sonra aileden, çevreden ve okuldan kaynaklanan olumsuzluklar, bu çocukları devamsızlık yapmaya itiyor. Bir kere devamsızlık yapmaya başlayan çocuk, daha sonra bunu alışkanlık haline getiriyor ve eğitim hayatından kopuyor.

“Çocuklarımızın okula, yani hayata devam etmelerini sağlamalıyız”

Kocabıyık, projeyle risk altındaki çocukların erken dönemde belirlenmesi, durumlarına uygun önlemlerin alınması ve eğitim hayatında kalmalarının sağlanması amacıyla okul yöneticileri, sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından kullanılacak müdahalelerin geliştirildiğini anlattı.

Eğitimcilerin görevinin, çocukların hayallerinin önündeki engelleri kaldırarak okula devamlarını sağlamak olduğunu belirten Kocabıyık, “Bu olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için sen, ben, şu makam, bu makam olmadan, tüm kurumların güçlü birlikteliğiyle çocuklarımızın okula, yani hayata devam etmelerini sağlamalıyız” diye konuştu.

Kocabıyık, projeye desteklerinden dolayı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AB Türkiye Delegasyonu ve diğer katkı sağlayanlara teşekkür etti.

MEB bürokratlarıyla projenin uygulandığı 12 pilot ilden il milli eğitim müdürlüklerinin yetkilileri ve okul müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile diğer ilgililerin katıldığı programda, Mardin Diller ve Dinler Korosu, konser verdi. 120 pilot okulun öğrencilerinin ‘okula devam’ teması kapsamında hazırladığı resim sergisi de katılımcıların beğenisine sunuldu.

AB ve Türkiye Cumhuriyetince ortaklaşa finanse edilen proje, 21 Ekim 2013’te başladı. Proje, resmi olarak 21 Aralık’ta tamamlanacak. Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce uygulamaya konulan proje Ağrı, Van, Muş, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Batman, Şanlıurfa, Şırnak, Hakkari, Mardin ve Siirt’teki 120 pilot okulda yürütüldü.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Funda Kocabıyık: 'Okula devamsızlık alışkanlık yapıyor'

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş