Anasayfa / HABER / Bilim Olimpiyatlarındaki Teşvik Ödülü (Ek Puan) Kaldırılmasın
Özel Ders
Bilim Olimpiyatlarındaki Teşvik Ödülü (Ek Puan) Kaldırılmasın

Bilim Olimpiyatlarındaki Teşvik Ödülü (Ek Puan) Kaldırılmasın

TÜBİTAK’ın yarışmalarında derece alanlara üniversiteye girişte verilen ek katsayı uygulaması kaldırıldı. Öğrenciler başlattıkları imza ve sosyal medya kampanyalarıyla karara karşı çıktı. Uluslararası olimpiyatlarda madalya alanların sınavsız geçiş hakkı ise devam ediyor.

YÖK’ün, Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda madalya kazananlara üniversite sınavında verilen ek katsayıyı kaldırması öğrencilerin tepkisine neden oldu. Öğrenciler, Change. org’da ‘Bilime Destek Kesilmesin- Bilim Olimpiyatlarındaki Teşvik Ödülü (Ek Puan) Kaldırılmasın’ başlığıyla imza kampanyası başlattı. Kampanyaya dün öğlene kadar 1.586 kişi destek verdi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), lise (son sınıflar hariç) ve ortaokulların 8’inci sınıfına devam eden öğrencileri temel bilimlerde çalışmalar yapmaya özendirmek amacıyla matematik, bilgisayar, fizik, kimya ve biyoloji dallarında ulusal bilim olimpiyatları düzenliyor. Ayrıca uluslararası yarışmalara katılacak öğrencileri belirlemek için de sınav yapıyor. Yarışmalarda madalya kazanan ve uluslararası olimpiyatlara katılıp derece alamayan öğrenciler, girecekleri ilk üniversite sınavlarında bir kereye özgü ek katsayı alabiliyordu. YÖK’ün aldığı kararla bu uygulama kaldırıldı. Uluslararası olimpiyatlarda madalya alanlara sağlanan sınavsız yerleşme hakkı ise devam ediyor.

KANUNİ DAYANAĞI YOK

YÖK’ten edinilen bilgiye göre, TÜBİTAK tarafından tespit edilen ulusal ve uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrencilerin ÖSYS yerleştirmelerinde aldıkları derecelere göre uygulanan ortaöğretim başarı puanına katsayı uygulaması, 13 Ekim’deki YÖK Genel Kurulu’nda incelendi ve kanuni dayanağı olmadığı için kaldırıldı. Karar, 2016 ÖSYS yerleştirmelerinde uygulanacak.

YÖK Başkanı Saraç’a seslendiler

YÖK Başkanı Saraç’a seslendiler YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın muhatap alındığı imza kampanyasında,

12’nci sınıf öğrencisinin yaz tatilinden itibaren YGS/LYS’ye hazırlanmak için vakti varken, olimpiyat öğrencisi ağustos-eylül gibi yaz kampına gitmeli, aralıkta ikinci aşama sınavına çalışmalı, başarılı olursa kış kampına katılmalı, takım seçme sınavları için hazırlanmalı. Bu süreçte üniversite için çalışması söz konusu değil. Bunların kaldırılması, olimpiyatlarla ilgilenenlerin sayısını minimuma indirecek ve uluslararası alanda Türkiye’nin aşağı düşmesine sebep olacak. Ek katsayılara dokunulmamasını istiyoruz.

denildi.

TEOG için ek puan çalışması

MILLI Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de mayısta yaptığı açıklamada, TEOG sistemi kapsamında sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklere katılan öğrencilere liselere girişte, TÜBİTAK yarışmalarında derece alanlara tanınan ek puana benzer bir çalışma için hazırlık yapıldığını açıklamıştı. Bakanlık bu kapsamda öğrencilerin, sportif ve sanatsal yeteneklerini geliştirebilecekleri liselerin sayısını artırmayı planlıyor.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Bilim Olimpiyatlarındaki Teşvik Ödülü (Ek Puan) Kaldırılmasın

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş