Anasayfa / HABER / Avcı: İki Yıl İçinde Öğretmen Açığını Kapatacağız
Özel Ders
Avcı İki Yıl İçinde Öğretmen Açığını Kapatacağız

Avcı: İki Yıl İçinde Öğretmen Açığını Kapatacağız

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Şubat ayında yapılacak yaklaşık 30 bin öğretmen atamasıyla, öğretmen açığımız 60 bine inmiş olacak. İki yıl içinde bu açığı kapatacağız” dedi.

Şubat ayında yapılması beklenen yaklaşık 30 bin öğretmen atamasının branş dağılımı konusunda çalışma yürüttüklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, iki yıl içinde öğretmen açığını kapatmayı planladıklarını söyledi. TGRT Haber’de eğitim gündemi ile ilgili soruları cevaplayan Bakan Avcı’nın açıklamaları özetle şöyle:

En son atamalarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya çok sayıda öğretmen ataması yapıldı. Atanan toplam 37 bin öğretmenin yüzde 70’i, yani 26 bini bu bölgelerdeki 29 ile yapıldı. Bunların içinde sadece 40 tanesi, meşru mazeretleri nedeniyle görevinin başına gidemedi. 25 bin 960 öğretmenimiz bu bölgelerde görevlerine başladı. Onları bağrına basan bölge halkına ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

ŞUBAT ATAMASI 30 BİN CİVARINDA

Kamudaki bütün atamalar kanunla belirlenir. Meclis’ten kanun çıkar, kadro ihdas edilir sonra da bu kadronun ne kadarının kullanılacağı Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Bizim öngördüğümüz şubat ayında 30 bin civarında atama olacak. Şubat’ta yapılacak atamalarda öğretmenlerimiz 1 Mart’ta görevlerine başlamış sayılacak, maaşlarını alacaklar. Fakat hemen atandıkları illere gitmeyecekler. Biz onları ister bulundukları ilde, ister adandıkları, ister başka bir ilde oryantasyon eğitimine alacağız. Her yeni atanan öğretmene bir danışman öğretmen atayacağız. Danışman öğretmenlerimiz meslekte en az 10 yılını tamamlamış, deneyimli öğretmenler olacak. Bundan sonraki bütün ilk atamalarımızı bu sistemle yapacağız.

DEĞİŞİK OKULLARDA, DEĞİŞİK DERSLERE GİRECEKLER

Yeni atanan öğretmenlerimiz değişik okul türlerinde, değişik derslere girecekler. Matematik öğretmeni olarak atanan bir öğretmenimiz sadece matematik desine girmeyecek. İlkokulda, ortaokulda diyelim tecrübeli bir öğretmenin Türkçe dersine girecek. İl milli eğitim müdürünün yanında, onun neyle uğraştığını göreecek. Maarif müfettişinin yanında çalışacak. Böylece mart, nisan, mayıs, haziran aylarında öğretmenimiz gözlemcilik yapacak. Yaz tatilinde onları eğitime alacağız. Ama Doğu ve Güneydoğu’ya atanan öğretmenimize, özellikle Kırmançi ve Zazaki konuşulan bölgelere gidecek öğretmenlerimize, rahat iletişim kurabileceği temel cümleleri öğreteceğiz.

NORM GÜNCELLEMESİ YAPILIYOR

Branşlara göre dağılım konusunda, norm güncellemesi yapıyoruz. Hangi okulda, hangi eksiğimiz var, nerede hangi branşta ne kadar öğretmen açığı ve fazlası olduğunu görüp ona göre dağılım yapacağız. Şubat atamasıyla öğretmen açığı konusunda 60 bine inmiş olacağız. İki sene içinde öğretmen açığımızı kapatacağız.

GÖÇ ALAN İLLERDE KALABALIK SINIFLAR VAR

Türkiye genelinde derslik başına düşen öğrenci sayımız 30’un altına düşmüş durumda. Ama göç alan illerimizde hala kalabalık sanıflarımız var. Onların da ortalamasını 30’un altına indirmek için çalışmalarımız var. Avrupa ve OECD ortalamalarını pek çok ilde yakaladık. Ortalamalar 25’in bile altına düşen iller var. Bazı illerde ve İstanbul’un bazı illerinde göç nedeniyle kalabalık sınıflarımız var. Onlara da yetişmeye çalışıyoruz. Binlerce yeni derslik yapmaya devam ediyoruz. Öğretmen sayımızı ikiye katladık. Bizim dönemimizde 510 bin yeni öğretmen atadık. Türkiye’de görev yapan her iki öğretmenden birini biz atadık. Son üç yılda benim imzamla atanmış öğretmen sayısı Cumhuriyet tarihinde atanan öğretmen sayısı kadar ve 143 bin. Aynı zamanda okullarımızın niteliğini arttırmak konusunda da çalışmalarımız var.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Avcı: İki Yıl İçinde Öğretmen Açığını Kapatacağız

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş