Anasayfa / HABER / Ali Yılmaz: ‘Öğretmen ihtiyacı analizi yapılıyor’
Özel Ders
Ali Yılmaz 'Öğretmen ihtiyacı analizi yapılıyor'

Ali Yılmaz: ‘Öğretmen ihtiyacı analizi yapılıyor’

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Yılmaz, “Şubat ataması öncesi hangi alanda ne kadar ihtiyaç var, bunun değerlendirmesi yapılıyor. Bu yıl en çok ihtiyaç duyulan din kültürü ve ahlak bilgisi ile özel eğitim öğretmenliğinin yanında rehberlik öğretmenliği de var” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Yılmaz, şubat ataması öncesi branş dağılımına göre öğretmen ihtiyacının belirlenmeye çalışıldığını belirterek, en çok ihtiyaç duyulan alanlar içinde din kültürü ve ahlak bilgisi, özel eğitim ve rehberlik öğretmenliğinin yer aldığını söyledi. Yılmaz, teknolojinin ilerlemesiyle öğretmenlerin teknolojik bilgi ve becerisinin arttığını söyledi.

Öğretmenlerin 10 yıl öncesine göre kıyaslanamayacak düzeyde teknoloji kullanımı becerisine eriştiğini ifade eden Yılmaz, kurumunun öğretmenlik ruhu ve psikolojisini öğretmen adaylarına kazandırmanın öncelikli görevleri arasında yer aldığını belirtti. “Onun dışında öğretmenlerimizin bilgi ve donanımı yeterli düzeydedir” diyen Yılmaz,

Bilgiyi beceriye dönüştürmede tutum ve değerler konusunda eksiğimizi hissediyorum. Bunu gidermeye yönelik tedbirlere öncelik veriyoruz. Öğretmenlerimiz kalitesiyle dünya ile ölçüşecek düzeydedir.

diye konuştu.

Şubatta 30 bin yeni öğretmen

Yılmaz, Şubat 2016’da 30 bin öğretmen atamasının yapılacağını hatırlatarak, atamanın hangi alanlarda ne kadar yapılacağının ise belli olmadığını aktardı. Yılmaz, öğretmen atamalarının İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün yetki alanında olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Atamalara ilişkin branş dağılımı, Bakanlığın iki yıldır uyguladığı sisteme göre belirleniyor. Öğretmen açığı ve ihtiyaç duyulan alanları biliyoruz. Öğretmenlik alan bilgisi testi var. En çok ihtiyaç duyulan alanları buna göre belirliyoruz. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü norm çalışmasını tamamlamak üzere. Şubat ataması öncesi hangi alanda ne kadar ihtiyaç var, bunun değerlendirmesi yapılıyor. Bu yıl en çok ihtiyaç duyulan din kültürü ve ahlak bilgisi ile özel eğitim öğretmenliğinin yanında rehberlik öğretmenliği de var. Eğer İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü en çok ihtiyaç duyulan alana en fazla kadroyu verecek olursa böyle bir gösterge var.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Ali Yılmaz: 'Öğretmen ihtiyacı analizi yapılıyor'

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş