Anasayfa / HABER / 4+4+4 kayıp kuşak
Özel Ders

4+4+4 kayıp kuşak

Hacettepe Üniversitesi’nin yürüttüğü bir araştırmayla Türkiye’nin zekâ atlası çıkarıldı. Prof. Öktem, erken okula başlayan çocukları ‘kayıp kuşak’ olarak niteledi.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem, TBMM’de verdiği “Çocuklarda ve Ergenlerde Teknoloji Bağımlılığı” konferansında Türkiye’de yapılan bir araştırmayla ülkenin ‘zekâ haritasının’ çıkarıldığını açıkladı. 4+4+4 uygulamasının sonuçlarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmeler yapan Öktem şunları söyledi:

DEPRESYON AZALIYOR

“40 yaşın üstünde zekâ düzeyi ciddi şekilde azalıyor. Ama zekâ ne kadar düşüyorsa depresyona girmeleri de o kadar azalıyor.”

OKUYAMIYORLAR

“Özellikle alt sosyo-ekonomik gruplarda büyük kayıp var. Okula erken başlatılan çocukların 3’te 2’si okuma-yazmayı sökemiyorlar. 3’üncü sınıftalar hâlâ okuyamıyor. Bu kayıp kuşaktır. Çocukların bellerinde eğrilik başladı, zira oturdukları sıralar uygun yükseklikte değil.” Öktem sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok fazla film seyreden, tablet kullanan çocuklarda mesafe ya da ortamı algı gücü azalıyor. Çünkü ekran iki boyutlu, ama gerçek hayat üç boyutlu. Çocuklarda arabaların ne kadar uzaklıktan geldiğini kestirmede dahi azalma oluyor.”

Kaynak: Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

15Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş3 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

4+4+4 kayıp kuşak

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş