Anasayfa / HABER / 2016 PYBS E-Kılavuzu Yayınlandı
Özel Ders
2016-PYBS-E-Kılavuzu-Yayınlandı

2016 PYBS E-Kılavuzu Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) başvuru ve uygulama e-kılavuzunu yayınladı. Kılavuzda aile, öğretmen, okul yöneticileri ve öğrenciler PYBS konusunda bilgilendiriliyor. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na başvurular öğrenci velisince okul müdürlüklerine 21 Mart-8 Nisan arasında yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Parasız Yatılılık ve Bursluluk (PYBS) sınavına 5, 6, 7, 9 ,10 ve 11’inci sınıflar 28 Mayıs’ta girecek. Sınav sonuçları ise 15 Temmuz’da açıklanacak.

8’inci sınıflar PYBS sınavına girmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı e-kılavuzda öğrencilerin parasız yatılılığa veya bursluluğa başvuru ve yerleştirilmeleri ile ilgili usul ve esaslar hakkında bilgilendirme yapıyor. 8’inci sınıf öğrencileri ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacağından ayrıca PYBS’ye katılmayacak. Başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine iletilmesi yeterli. Şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak. Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak için sınava giren öğrencilerden, meslek lisesi, teknik lise, genel lise, imam hatip lisesi program türlerinde öğrenim gören 11’inci sınıf öğrencileri, 01-14 Ağustos arasında okul müdürlüklerine başvurarak yatılılık ve bursluluk tercihlerini yapacak. Tercih yapmayan öğrenciler bu haklarından yararlanamayacak.

Belli bir gelir seviyesinin altı aranıyor

PYBS’ye başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak, mevzuatta belirlenen kayıt-kabul şartlarını taşımak, uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak, ortaöğretim kurumlarında sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme veya daha ağır bir ceza almamış olmak, maddi imkanlardan yoksun bulunmak şartları aranıyor. Bunun için ailenin 2015 yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2016 mali yılı için tespit edilen 7 bin 529.40 TL’yi geçmemesi gerekiyor. MEB, ‘öğretmen çocuğu’, ‘okul yok’, ‘korunmaya muhtaç çocuk’ gibi farklı kontenjanlar hakkında bilgilendirme de yapıyor.

Başvuru işlemleri ‘www.meb.gov.tr’,’www.odsgm.meb.gov.tr’ veya ‘e-okul.meb.gov.tr’ internet adreslerinden yapılacak. 5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıfların sınav başvuruları 21 Mart-08 Nisan tarihlerinde alınacak. Sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini 21 Mart-08 Nisan arasında okul müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekiyor. Şartları taşıyanların başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

Başvuruyu veli okula, müdürler de e-okula yapacak

Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu ve tercihlerini yapacak. Başvuru için öğrenci velisinin ‘Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname’ ve eklerini ve ‘2016 PYBS Başvuru Formunu’ okul müdürlüğüne teslim etmesi gerekiyor. Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili e-okul sisteminden alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek, yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilecek.Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacak. Başvuru onaylandıktan sonra e-okul sisteminde yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecek. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmesi gerekiyor.

2016 PYBS e-kılavuzu ulaşmak için tıklayın.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

2016 PYBS E-Kılavuzu Yayınlandı

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş