Özel Ders
10-Kolay-Adımla-Sınav-Stresini-Yenin

10 Kolay Adımla Sınav Stresini Yenin

Üstün başarılı biri olmayı hedefleyen her öğrenci sınav stresini tecrübe etmiştir ya da edecektir. Bu öğrencilik hayatının kaçınılmaz bir parçası, aşılması zor bir sorunudur. Herhangi bir sebeple stres yaşadığınızı ve bu stresin düşüşünüze izin verdiğini düşünün ya da onu çalışmanızı geliştirmek, daha iyi hale getirmek için kullandığınızı…

Sınav stresi ile mücadele edebilmek için öncelikle bunun arkasındaki, artan endişenin sebebini öğrenmeye ihtiyacınız var. Sonrasında hissettiğiniz bu endişeyi azaltmak için yöntemler geliştirebilirsiniz. Araştırmacılar bunun için bazı ortak çalışmalar ortaya çıkarmış durumda:

  • Düşük motivasyon düzeyleri
  • Hazırlanma ve planlama eksikliği
  • Yüksek beklentiler
  • Akranlar ile rekabet

Stresin onu mahçup etmesine izin veren öğrenci ile onu daha da itici bir güç olarak kullanan kişi arasındaki fark, orta düzeyli bir çalışma ile örülmüş tuğladan bir duvarla karşılaştığında ne yaptığıyla ortaya çıkar. Başarılı öğrenciler duraksayacak, düşünüp taşınacak ve bu çıkmazın üstesinden gelebilmeleri için onlara yardım edecek yolu seçecekler, dalgaların onları yutmasını beklemeyeceklerdir.

Bu olumsuz duygularınızı bir kenara koyup öğrenme hedeflerinize konsantre olabileceğiniz birkaç şaşırtıcı yöntemi aşağıda bulabilirsiniz. Eğer şu anda hala ilham almamış durumdaysanız (ki bu yazıyı okumayı erteliyor olabilirsiniz), bilin ki sınavdan önce bu tavsiyeleri arıyor olacaksınız, o yüzden bir yere not edin!

1. Klasik Müzik Dinleyin

Müzik dinlemek; ruh halinizi yükseltip, sizi daha uzun süreli ve etkili çalışmaya teşvik ederek, pozitif ve verimli bir ortam yaratabilir. Klasik müzik beyin gücünü arttırmada en iyi müzik türü olarak tavsiye edilmektedir bununla birlikte ambient türü de aynı şekilde işe yarayabilir. Şimdi sizin için işe yarayacak olan müzikleri kolayca bulmak adına çalma listenizi kontrol edin.

2. Hızlı Yürüyüşler Yapın

Birçok öğrenci sınavlarından önceki tüm zamanlarını, açık kitapları ve eyleme her an hazır kalemleri ile geçirmeliymiş gibi hisseder. Ancak araştırmalar kanıtlamıştır ki yürüyüş gibi egzersizler bellek ve beyin gücünüzü arttırabilir.

Aşağıdaki görsel Illinois Üniversitesi’nden  Dr. Chuck Hillman tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarını gösteriyor. Görsel, egzersizin beyin aktivitelerini nasıl etkilediğini açıkça kanıtlamış durumda. Sınavlardaki performansınızı nasıl geliştirebileceğini de siz hayal edin!sinav-stresini-yenmenin-yollari

3. Çalışma Rutininizi Planlayın

Bu büyük bir sürpriz olmayabilir ancak kişisel bir çalışma planı oluşturmanın yararlarını önemsemeyen öğrencilerin sayısı şaşırtıcı derecede fazla… Her gün uygulayacağınız bazı temel çabalar, öğrenme platformları ve öğrenmenizi geliştirici uğraşlar ile daha verimli ve motive hale gelebilirsiniz.

4. Balonlu Ambalaj ve Yavru Köpeklerle Oynayın

Yavru köpekler sınav stresine nerede katılır ? Birçok üniversite öğrencilerin stres ve endişelerine çare olacak “yavru köpek odaları” kurmuş durumda. Evcil hayvanların, çalışma sırasında odaklanmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir ancak biz yine de evcil hamsterınızla kütüphaneye girmenizi önermiyoruz ! Balonlu ambalajları patlamak da çalışmalarınız için kullanabileceğiniz başka bir stres giderici yöntemdir.

5. Yeterli Uyumaya Çalışın

Bazı insanlar, özellikle okul hayatını en iyi şekilde geçirmeye çalışanlar için bu genellikle uzun süre ertelenen bir durumdur. Uygun bir gece uykusunun yararları asla göz ardı edilemez. En önemlisi, uyku yeni bilgilerin uzun süreli belleğinizde özümsenmesi için beyninize yardımcı olur ve böylece test günü geldiğinde onu hatırlayabilirsiniz. Yarım bir gece uykusu ile konsantre olmaya çalışan herkes daha iyi bir uykunun odak arttırıcılığını doğrulayabilir.

6. Mobil Uygulamaları Kullanın

Yaşam kalitenizi arttırmak için tasarlanmış tonlarca uygulama var. Daha iyi organize etmek, zihinsel aritmetiğinizi geliştirmek ya da İngilizce konuşma beceriniz üzerinde çalışmak; ne isterseniz hepsi için bir uygulama mevcut. Böylece nerede olursanız olun, zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

7. Zihninize Alan Ayırın

Meditasyon bir mola vermek ve yaşadığınız strese farklı bir açıdan bakmak için en etkili yollardan biridir. Meditasyon pratiği, sınav öncesi stresi azaltmak için hem zihinsel hem de fiziksel sağlığın iyileştirilmesi için odaklanmayı sağlamada etkili bir yöntemdir.

8. Bitter Çikolata Yiyin

İster inanın ister inanmayın, %100 doğru. %70 oranında kakaolu bitter çikolata yemek, stres hormonu kortizol ile savaşır ve vücut üzerinde genel bir rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca çikolata, doğal bir stres savaşçısı gibi hareket eden endorfin salgılar.

9. Bırakın Hepsi Çıksın

Bazen sadece birisi ile konuşmaya ihtiyacınız olur, diğer zamanlarda da çatıdan bağırmak ya da ciğerlerinizden çığlık atmak istersiniz. Ne hissettiğinizi anlayın ve çıkmasına izin verin. Bir aile bireyi ya da arkadaşla konuşmak, sizin için büyük resmi vurgulayabilir ve sınav stresini yenmek için sizi güçlendirir.

10. Dikkat Dağınıklığından Kurtulun

Bahse girerim ki; Facebook, Instagram -ya da zaafınız her neyse- gibi sosyal ağlarınızı kontrol ettiğiniz zamanların sayısının farkında bile değilsiniz. Hepsini üst üste eklediğinizde, inanılmaz bir zaman kaybına eşit olacaktır. Yaşamınızdan bu çalışma dışı zamanları çıkarmak çok zor olabilir ancak düşünülen nihai hedef ve zaman dilimine uymak için süreci kolaylaştıracaktır. Bunun için kişisel kontrol sağlayan web sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Sizin de bunlar dışında uyguladığınız yöntemler, sınav stresi ile baş edebilmek için ipuçlarınız varsa yazının altında yer alan yorum bölümünde bizimle paylaşın ki bu stresle hep birlikte başa çıkalım.

Kaynak: examtime.com/blog/beat-exam-stress-10-easy-ways/

Çeviri: Lale ARSLAN

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.78 ( 4 votes)

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

2 Yorum

  1. yıldız tilbe dinleyin

Tartışmaya Katılın

10 Kolay Adımla Sınav Stresini Yenin

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

  • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
  • Derslere Yardımcı Özel Ders
  • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
  • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
  • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş