Özel Ders
Liseye-Giden-Çocuğu-Olan-Ailelerin-Şimdiden-Yapmaya-Başlaması-Gereken-10-Şey

Liseye Giden Çocuğu Olan Ailelerin Şimdiden Yapmaya Başlaması Gereken 10 Şey

Her yıl, kış baharın içinde kaybolurken, vitesi yükseğe alan ebeveynleri gözlemlerim. Ebeveynler, tüm iyi niyetleri ile, çocuklarının (eksik) üniversite planlamalarını kafalarına takarlar ve liste yapmayı, yaz seyahatleri ve mükemmel yaz programları planlamayı, tüm süreci haritalayıp mutfak duvarında büyük bir kroki oluşturmayı ve kontrol altına almayı genelde atlarlar. Bir ebeveyn: ”Kızıma bıraksaydım doğru kararlar veremezdi.”

Bunlar size de benzer geliyorsa -biraz bile olsa- işte size çocuğunuzun üniversiteye başlama sürecine yardımcı olabilmeniz için 10 kolay adım. Bu yaklaşımın büyük getirileri olacaktır; çocuğunuz büyük ve zorlu projeleri nasıl yöneteceğini öğrenecek, kendileri için doğru olan üniversiteyi seçecek ve -en önemlisi- çocuğunuzun proje yöneticisi değil de, ebeveyni ve danışmanı olarak onunla evde son yılının keyfini sürebileceksiniz.

 1. Çocuğunuzu dinleyin: Hazır olduklarında, kendi üniversite süreçlerini organize etmeye başlayacaklar. Başta biraz zorlu olabilir. Bundan dolayı soru sormayı ve ardından dinlemeyi öğrenin. “Yapmalısın…”, “Zorundasın…” ya da “Sana nasıl yardımcı olabilirim?” yerine, “Bana bu konudan biraz daha bahseder misin?”, “Ne öğrendin?”, “Şimdi neler yapıyorsun ve gelecek yıl gerçekten yapmak istediğin şeyler neler?” gibi cümleler kurmaya çalışın.
 2. Uygun olana odaklanın: Belirli üniversiteler hakkında endişeye kapılmadan önce, en çok gelişim gösterebilecekleri ve öğrenebilecekleri özelliklerdeki üniversiteleri belirlemeleri için onlara yardımcı olun. Çok yapılı akademik bir program mı istiyor yoksa başka seçenekler mi? Öğrenme türü işitsel mi, görsel mi yoksa kinestetik mi? Ruhuna en iyi gelecek topluluk nedir?
 3. Yüksek öğrenim manzarasının hızla değiştiğini hatırlayın: Üniversite hala, çocuğunuzun profesyonel gelişimi ve başarısı için en iyi yol, ancak farklı yolların geniş yelpazesi içinde etkisi azalıyor; çevrimiçi programlar, üniversiteye yeni yaklaşımlar, pazarlama ve teknoloji ile ilgili meslekler için gerekli olan becerileri öğreten yerler… Çocuğunuza geniş bir bakış açısı ile düşünebilmesi için yardımcı olun -sadece ilk adım için değil, bir öğrenim hayatı ve fazlası için.-
 4. Girilecek sınavları göz önünde bulundurun: Çocuğunuza hangi sınavlara katılması gerektiği konusunda, hazırlanma ve sınavlara girme konusunda yardımcı olun. Birçok öğrenci üniversite planlaması ve eğitiminin diğer taraflarına odaklanmak yerine zamanını devamlı sınavlara girerek harcayabiliyor.
 5. Para hakkında konuşun: Öğrenciler, üniversite için nasıl harcama yapacakları konusunda endişeye düşerler. Ne kadar ödeme yapabileceğiniz, üniversiteyi bitirmek için ne kadar ödünç almaları (kredi) veya kazanmaları (burs) gerektiği hakkında onlarla açıkça konuşarak işi kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayıları tahmin etmekle uğraşmayın! Her üniversitenin net fiyat hesaplayan bir modülünün olması gerekir, bundan dolayı sizin geliriniz ve üniversitenin akademik profiline bağlı olarak, çocuğunuz gerçek hizmet bedelini hesaplayabilir.
 6. Bağımsızlığa teşvik edin: Çocuğunuz tüm şirinliği ile “Anne seni çok seviyorum, bunu benim için yapacak mısın?” ile gelirse, ona sarılın, ona sevdiğinizi hatırlatın ve devam etmesine izin verin. Onları gerekliliklerin ötesine itmek, gerçekten sevdiği şeyleri sürdürmek için cesaretlendirin, yeni şeyler için cesaretlendirin, sizinle aynı fikirde olmaması için cesaretlendirin ve bunları yaptığı için onunla gurur duyun. Bu onunla kavga etmekten çok daha eğlenceli.
 7. Problem çözme konusunda eğitin: Eğer size problemini getiriyorsa, onu sizinle paylaşacak kadar size güvendiği için mutlu olun ancak bunu çözmenin sizin işiniz olmadığını unutmayın. Çocuğunuz sıkıştığında, ona kendi kararlarını vermesi için bir sistem geliştirin. Eğer çok fazla sorun içinde boğuluyorsa, daha az ve onun için daha iyi, gerçekten en önemli olanı seçmesi konusunda cesaret verin.
 8. Yolculuğu eğlenceli hale getirin: Mutfak masanızı ve oturma odanızı, çocuklarınızın gelmeyi sabırsızlıkla beklediği yerler haline getirin, onların korktukları “üniversite savaş odası” haline değil! Arabanızı “üniversiteden arındırılmış bölge” yapın ve başka konular hakkında konuşun. En az haftada bir kez, çocuğunuzla yürüyüş ve ardından bir konuşma yapın, yol sizi nereye götürürse…
 9. Kendinize dikkat edin: Kendinizi dengeli ve sağlam tutmak için ne gerekiyorsa yapın; sağlıklı yiyecekler yiyin, düzenli uyuyun, spor ve meditasyon yapın. Diğer ailelerle üniversite hakkında konuşmamaya çalışın. Bu size yardımcı olmaz. Bu stres ve rekabet ortamı öğrencileri geri çeker. Belki kendiniz için üniversiteye başvurmak ya da mezun olmak istersiniz.
 10. Ne olursa olsun, onlar için çalışma yapmayın!: Bu hatırlamanız gereken en önemli şey. Gerçekten. Çocuğunuz üniversite sürecini tamamlamak için hazır değilse, üniversite için de hazır değildir. Onlar muhtemelen -ki ihtiyaç duydukları tüm kaynaklar şu an ulaşılabilir- ergen olan bu karmaşık, risk eğilimli canlıları çok sevmenize ve onların etrafını saran üniversite stresine çare olabilen kişi olmanıza hazırlar.

Şöyle düşünün, çocuğunuz lise çağının son yılında ve onlar evden ayrıldıktan sonra, ebeveynlik temellerini inşa ediyorsunuz. Onlara kaynak olun, nereye gideceklerini halletmeleri konusunda yardımcı olun, geçmişteki sıkıntılarınızdan faydalanarak kılavuzluk edin, bu yolculukta onları cesaretlendirin. Geriye dönmek kolay değil, ancak getirileri son derece engin ve uzun ömürlü olacaktır.

Kaynak: huffingtonpost.com/smart-parents/10-things-parents-of-high_b_7012972.html

Çeviri: Lale ARSLAN

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.13 ( 2 votes)

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Liseye Giden Çocuğu Olan Ailelerin Şimdiden Yapmaya Başlaması Gereken 10 Şey

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş